Міжнародну премію «За свободу преси» отримали ув’язнений узбецький журналіст і газета зі Шрі-Ланки

00:00,
29 Листопада 2013
1163

Міжнародну премію «За свободу преси» отримали ув’язнений узбецький журналіст і газета зі Шрі-Ланки

00:00,
29 Листопада 2013
1163
Міжнародну премію «За свободу преси» отримали ув’язнений узбецький журналіст і газета зі Шрі-Ланки
Цього року лауреатами міжнародної премії «За свободу преси» (Le prix pour la liberté de la presse) «Репортерів без кордонів» (RSF), газети Le Monde і TV5 Monde стали узбецький журналіст Мухаммад Бекджанов і щоденна шрі-ланкійська газета Uthayan.

Імена переможців були оголошені на церемонії, що відбулася 27 листопада у ратуші Страсбурга.

Від імені журналіста Бекджанова, який  вже 14 років перебуває в ув’язненні, премію отримала узбецький захисник прав людини Надія Атаєва.

Премію було вручено також  редакторові  газети Uthayan Валліпураму Каанамілнаатану (Vallipuram Kaanamylnaathan) та її власникові   Есварапатаму Сараванапавану (Eswarapatham Saravanapavan).

Президент RSF Ален Ле Гугек (Alain Le Gouguec) вітав «гідну наслідування мужність» тих, хто у щоденній боротьбі виконує свій обов’язок інформувати громадськість. За його словами, ці журналісти втілюють в життя універсальну цінність - свободу преси, завдяки ним інформація стає силою, здатною освітлювати шлях, згуртовувати та сприяти свободі.

Ми віддаємо належне одному  з найвідоміших журналістів-борців за демократію в Узбекистані Мухаммаду Бекджанову та шрі-ланкійській газеті Uthayan, для якої «війна ще не скінчилася», заявив генеральний секретар RSF Крістоф Делуар (Christophe Deloire).

«Репортери» вказують на те, що екс-головред провідної газети узбецької опозиції Бекджанов є одним із журналістів, які перебувають в ув'язненні найдовше у світі. На початку 1990-х рр., очолюючи газету Erk («Свобода»), він започаткував обговорення усіх заборонених тем: екологічну катастрофу Аральського моря, примусову працю на бавовняних ланах, економічне становище країни. Він став ненависним президенту Ісламу Карімова, який швидко встановлював  автократичний репресивний режим.

Серія вибухів, вчинена 1999 року  у Ташкенті, була використана як привід, щоб остаточно змусити замовкнути опозицію. Як і багатьох  борців за демократію Бекджанова змусили під тортурами підписати «визнання» у співучасті в тероризмі. Йому винесли вирок - 15-річне позбавлення волі. А за декілька днів до того, як кінчався тюремний  термін, журналіста засудили ще до 4  років і 8 місяців позбавлення волі «за невиконання законних вимог адміністрації у колонії». Рідні та колеги, які зрідка відвідували ув’язненого, підтверджують, що стан його здоров'я  жалюгідний. Нині в узбецьких тюрмах у жахливих умовах скніють, щонайменше, 8 журналістів. За Індексом свободи преси-2013  «Репортерів»  Узбекистан посів  164 місце серед 179 країн світу.

Відзначену премією газету Uthayan «Репортери» характеризують як одне з небагатьох видань у Шрі-Ланці тамільською мовою і єдине, що  не припинило існування під час війни 1983-2009 рр. між регулярною армією та повстанцями з воєнізованої організації «Тигри  визволення  Таміл Ілама» (LTTE). Цю щоденну газету, що виходить друком вже майже три десятиріччя, читає кожен п'ятий тамілець.

У країні, яка за Індексом свободи преси  «Репортерів» посіла 2013 року 162 місце серед 179 держав  світу, Uthayan не уникає висвітлення полемічних питань  у розколотому суспільстві. Її співробітники не раз ставали мішенями насильства. У 2011 році на головного редактора Гнагнасундарма Куханатана (Gnagnasundaram Kuhanathan) було здійснено напад і залишено помирати. Діяльність Uthayan супроводжували викрадення журналістів, погрози убивством, примусові закриття,  наклепницькі кампанії. Їй постійно доводиться  розплачуватися за безкомпромісний аналіз становища у Шрі-Ланці та за  викриття незаконної діяльності уряду і військових, резюмує медіа-організація.   

З 1992 року Репортери без кордонів щороку відзначають міжнародною  премією журналіста та медіа. Мета їхнього партнерства з Le Monde і TV5 Monde - заохочувати, підтримувати й пропагувати роботу репортерів і ЗМІ, які зробили значний внесок у захист свободи у світі.

Протягом 20 років премію отримали понад 30 журналістів,   редакторів і медій. Декотрих з репортерів звільнили з тюрем, інші скористалися новою формою  захисту – міжнародним визнанням.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Мухаммад Бекджанов. pen.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду