Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Чорногорська журналістка Лідія Нікчевич стала жертвою нападу
На Лідію Нікчевич напав чоловік у масці та побив її бейсбольною битою, коли вона виходила з офісу редакції, – повідомляє сайт BalkanInsight. Журналістка зазнала струсу мозку й тілесних ушкоджень. Після інциденту її госпіталізували, поліція оголосила розшук нападника.
«Це – атака проти свободи слова та незалежної журналістики Чорногорії. Однак мене не залякають. Питання у тім, хто стане наступним?», – заявила Лідія Нікчевич у лікарні.
Заступник головного редактора газети Dan Нікола Маркович (Nikola Marković) розцінив напад на неї як чергову спробу залякати вільну пресу. «Поки поліція не спроможна знайти винних у цій та у попередніх атаках, – наголосив він, – відповідальність лежатиме на уряді».
Інцидент з Лідією Нікчевич стався через тиждень після вибуху під вікнами кабінету головного редактора незалежної щоденної газети Vijesti Міхайла Йововича (Mihailo Jovović) у столиці країни Підгориці. Про це та про серію терактів проти медіа у Чорногорії повідомляла Media Sapiens.
Головний редактор видання Vijesti нагадав, що напади на журналістів, розпочалися десять років тому з убивства колишнього редактора газети Dan Душко Йовановича (Dusko Jovanović) й досі тривають, безперешкодно й безкарно. За його словами, «боягузливий напад» на жінку та її жорстоке побиття засвідчує, що чорногорське суспільство «досягло дна» і «журналісти, як і раніше, лишаються мішенями».
Очільник чорногорської журналістської організації Ранко Павічевич (Ranko Pavicević) закликав репортерів до страйку.
Спікер парламенту Чорногорії, президент Соціал-демократичної партії Ранко Крівокапич (Ranko Krivokapić) засудив напад на журналістку. «Це віддаляє країну від шляху до євроатлантичної інтеграції», – наголосив він.
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович рішуче засудила «останній у серії жорстоких інцидентів з журналістами та медіа у Чорногорії». Вона закликала владу балканської країни, зрештою, покласти край безкарності за атаки проти репортерів.
Міжнародна федерація журналістів (IFJ) та Європейська федерація журналістів (EFJ) також заявили, що засуджують напад на журналістку Лідію Нікчевіч.
Медіа-організації спільно надіслали листа керівникам Республіки Чорногорія – прем’єр-міністру Міло Джукановичу, президенту Філіпу Вуяновичу та спікерові парламенту Ранко Крівокапичу. «Відсутність підходу нульової терпимості (до безкарності за злочини проти журналістів) з боку вашого уряду, – наголошується у листі, – буде неприйнятною для інституцій Євросоюзу. Ваші заяви з осудом актів насильства слід вітати. Однак слова мають бути підкріплені ділами. Потрібно докласти зусиль до того, щоб притягнути винуватців до відповідальності, а журналісти Чорногорії почувалися безпечніше». Лист скріплений підписами президента Міжнародної федерації журналістів Джима Бумели (Jim Boumelha) та президента Європейської федерації журналістів Могенса Блічера Бьєррегарда (Mogens Blicher-Bjerregård).
У зв’язку з інцидентом Репортери без кордонів (RSF) вимагають від влади Чорногорії гарантувати безпеку журналістів, притягнути винуватців цього та подібних злочинів до відповідальності перед судом.