Популізм є ворогом свободи слова - Генсек Ради Європи
Про це він сказав під час 78 Генеральної асамблеї Європейської мовної спілки(ЄМС), яка проходить у Дубліні. Під час заходу було представлено нового гендиректора Спілки - Ноеля Карена (Noel Curran).
За словами Ягланда Турбйорна, популісти вимагають виняткового морального права діяти від імені народу, і тим самим підривають легітимність будь-якої опозиції. Багато журналістів через це зазнають переслідувань.
«940 журналістів з країн, що входять до Ради Європи, а також з Білорусі, повідомили, що їм погрожували силою через те, що вони виконували свої професійні обов’язки», - зазначив Ягланд Турбйорн.
Значна кількість медійників також зазнавали фізичних нападів, пограбувань, руйнування майна, переслідувань, судових залякувань та різних видів сексуального та психологічного насильства.
Усе це призводить до самоцензури, коли журналіст пом’якшує тон своєї історії, змінює або повністю облишає її, щоб задовольнити тих, хто його залякує.
«Неважливо, чи хоче влада закрити засоби масової інформації, або ж просто створити середовище, в якому вони повільно згасають. Популізм є ворогом свободи слова», - наголосив експерт.
Він додав, що безпека журналістів має охоронятися відповідною законодавчою базою в кожній країні. Влада також повинна забезпечити існування структур, які зупинять залякування та втручання у роботу журналістів, а також гарантуватимуть належне розслідування злочинів, скоєних проти представників ЗМІ.
У своїй промові Ягланд Турбйорн наголосив, що потрібно боротися з проявами популізму - фейковими новинами і мовою ворожнечі. Згадав і про важливість медіаосвіти: «Ми повинні навчати інтернет-грамотності, у тому числі у класі. Молоде покоління має бути обачливим та розсудливим у споживанні інформації. Ми повинні допомогти йому зрозуміти, що не варто вірити усьому, і що варто шукати ознаки, які відрізняють надійні джерела від ненадійних».
Він зазначив, що інтернет-провайдери мають робити усе для усунення фейкових новин та мови ворожнечі, а владні органи притягувати до кримінальної відповідальності тих, хто їх поширює.
Нагадаємо, нещодавно Німеччина схвалила закон щодо штрафів за мову ворожнечі. А у березні Facebook почав запроваджувати інструмент перевірки фактів сторонніми організаціями в боротьбі проти фейкових новин.