Казахтанський тижневик можуть закрити через інтерв’ю про Україну
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Казахтанський тижневик можуть закрити через інтерв’ю про Україну
Про це повідомили «Репортери без кордонів» (RSF).
Міська влада звинуватила видання у публікації інтерв’ю про Україну, розцінивши його як «пропаганду війни». Висунуто вимогу позбавити його ліцензії й остаточно закрити.
В інтерв’ю політичного активіста Аїдоса Садикова «Наші співвітчизники у закордонній війні» йшлося про створення інтернаціонального батальйону для участі в операціях збройних сил України на Донбасі проти сепаратистів.
Тижневик представив Садикова як співголову міжнародної ліги «Майдан». У квітні 2014 р., стверджує видання, він разом зі своєю родиною емігрував до України. Це відбулося після того, як його дружину Наталю, опозиційну журналістку, звинуватили у дифамації колишнього депутата і їй загрожувало тюремне ув’язнення до трьох років.
Під час першого судового слухання позивачі не спромоглися уточнити, де саме в тексті інтерв’ю «пропагується війна».
Однак усі клопотання захисту суд відкинув.
Наступне слухання у справі відбудеться 5 грудня.
«Події в Україні лякають деспотичний режим президента Нурсултана Назарбаєва, який знайшов новий привід, щоб остаточно покінчити з плюралізмом, - наголошують «Репортери без кордонів». – Полювання за останніми критичними голосами через підлеглу судову систему триває після закриття 2012 року провідних опозиційних медіа. В останні місяці під хибними приводами були заборонені опозиційні тижневики Pravdivaïa Gazeta та Assandi Times».
«Репортери» зауважують, що пародії на судові процеси, що ведуть до закриття останніх незалежних ЗМІ, - звичайне явище у Казахстані, де свобода інформації ось уже 2 роки перебуває у критичному стані.
Прийшла черга заснованого у жовтні 2013 року опозиційного тижневика ADAM bol, що став об’єктом справжнісінького судового свавілля. Такий висновок організація робить на основі аналізу стану речей у сфері медіа у Казахстані.
Для розуміння загрози, яка нависла нині над тижневиком ADAM bol, RSF нагадує, що 20 листопада алматинський суд вже ухвалив рішення припинити розповсюдження видання та заборонити його публікацію до вирішення остаточного вироку.
Судове рішення було ухвалено заочно, за відсутності журналістів редакції. Про поданий проти ї ADAM bol позов вони дізналися постфактум.
Нині редакційна сторінка у Facebook заблокована. Пов’язані з цим статті протягом декількох днів недоступні на інформаційних сайтах – таких, як RadioAzattyk і на сайті організації захисту свободи слова.
Засновниця й редакторка ADAM bol Гульян Ергалієва (GuljanErgalieva) вважає, що місцевим чиновникам бракує засобів, щоб здійснити таку потужну демонстрацію сили. Вона висловлює думку, що за цією операцією із придушення свободи слова стоять високопоставлені казахські, та, можливо, навіть російські функціонери.
26 листопада касаційний суд Алмати постановив, щоб власниця тижневика ADAM bol компанія ADAMDAR сплатила 5 млн. тенге (близько 22 тис. євро) моральних збитків помічникові центральної мечеті міста за позовом у дифамації у зв’язку з публікацією статті «Казахський фронт і війна в Сирії».