Турецький суд заборонив журналістам висвітлювати парламентське розслідування корупційних справ екс-міністрів
Турецький суд заборонив журналістам висвітлювати парламентське розслідування корупційних справ екс-міністрів
Газета Hürriyet Daily News характеризує це рішення як «безпрецедентне».
Заборону було оголошено за день до того, як перед слідчою комісією мали виступити адвокати екс-міністра з навколишнього середовища та міського планування Ердогана Байрактара (Erdoğan Bayraktar). Про подібні наміри оголосили й адвокати інших підозрюваних у корупції високих урядовців.
Для обґрунтування рішення офіс спікера парламенту у зверненні до генерального прокурора посилався на процедури внутрішнього регулювання законодавчого органу, а також на Конституцію і Кримінально-процесуальний кодекс країни. У ньому стверджувалося, що деякі ЗМІ порушили в опублікованих матеріалах «конфіденційність розслідування, завдавши шкоди принципу презумпції невинуватості», інформує газета з посиланням на державне інформаційне агентство Anadolu.
Звернення містило заклик «задля проведення безпечного розслідування запровадити заборону для медіа».
Генеральний прокурор відгукнувся позитивно, пославшись на необхідність «запобігти нанесенню шкоди особистим правам та захисту репутації колишніх міністрів».
HürriyetDailyNews нагадує про те, як починалася справа, що викликала скандал. Після обговорення партійними фракціями на початку травня парламент вирішив створити слідчу комісію для розслідування підозрілої діяльності чотирьох колишніх високих урядовців. Вони подали у відставку після того, як стало відомо про їхні масштабні тіньові оборудки з іранським бізнесменом Резою Заррабом (Reza Zarrab), від якого протягом останніх декількох років отримували хабарі.
Поряд з ним у розслідуванні серед підозрюваних фігурує колишній генеральний директор Halkbank Сулейман Аслан (Süleyman Aslan).
Рішення суду розлютило деякі медіа. Вони пообіцяли не дотримуватися заборони на розголошення інформації.
Щоденна газета Evrensel, посилаючись на закони, які гарантують свободу преси, заявила у відкритому листі, що вона «не підкорятиметься рішенню й надалі публікуватиме новини з корупційної проблеми».
Інше щоденне видання Cumhuriyet охарактеризувало рішення парламенту як таке, що «відверто порушує норми закону».
Газета закликала читачів не хвилюватися, оскільки рішення «не чинне як з погляду права, так і з погляду журналістської етики та відповідальності».
Cumhuriyet пообіцяла продовжувати публікувати новини про розслідування парламентської комісії.
Інтернет-портал T24 також пообіцяв видавати стільки новин, скільки зможе дістати.
BirGün і новинні портали soL та İleri Haber глузують з оголошеної парламентом заборони, відзначає Hürriyet Daily News.