Правозахисні організації стали на захист македонського журналіста Томіслава Кезаровскі

Правозахисні організації стали на захист македонського журналіста Томіслава Кезаровскі

10:57,
24 Жовтня 2014
382

Правозахисні організації стали на захист македонського журналіста Томіслава Кезаровскі

10:57,
24 Жовтня 2014
382
Правозахисні організації стали на захист македонського журналіста Томіслава Кезаровскі
Правозахисні організації стали на захист македонського журналіста Томіслава Кезаровскі
Справа македонського журналіста-розслідувача Томіслава Кезаровскі, який зазнає постійних переслідувань, обстоюючи професійне право зберігати конфіденційність джерел інформації, вийшла за межі Македонії і набула європейського та світового розголосу.

Македонська влада повинна відкинути усі абсурдні звинувачення проти журналіста Томіслава Кезаровскі (Tomislav   Kezarovski) – таку спільну позицію висловили у переддень сьогоднішнього засідання суду у його справі Міжнародна  федерація журналістів (IFJ) та Європейська федерація журналістів (EFJ).

Суд має вирішити, звільняти колишнього в’язня чи знову відправляти до тюрми.

Президент МФЖ Джим Бумела (Jim Boumelha) заявив: «Томіслава Кезаровскі нині несправедливо карають за те, що він обстоює свою професію, захищає свої джерела інформації».

Він відвідав Томіслава та його родину у березні цього року і висловив  солідарність від імені своєї організації.

«Ми вимагаємо, щоб перемогла справедливість і Томіслав зміг позбутися кошмару як вільна людина», - наголошується  у заяві керівника IFJ.

Президент Європейської федерації журналістів (EFJ) Могенс Блішер Бьєррегард (Mogens Blicher Bjerrregård) заявив: «24 жовтня буде вирішено, чи його (Кезаревскі) повернуть у в’язницю, чи він зможе вийти із залу суду вільною людиною. У будь-якому разі його життя не буде таким як  тепер. Доведеться шукати нову журналістську роботу у Македонії, де у цій сфері відбулися серйозні втрати. Відколи Томіслава арештували, його дружина також зіштовхнулася з труднощами у пошуках роботи, називаючи потенційним законодавцям своє прізвище».

Бьєррегард наголосив, що надзвичайно важливо, аби міжнародні організації – такі, як Євросоюз, Рада Європи та ЮНЕСКО не тільки вважали свободу преси ключовою проблемою, а й ефективно відстежували її порушення.

У листопаді 2013 року столичний суд  виніс вирок Кезаровскі – 4 з половиною роки позбавлення волі за відмову розкрити імена носіїв інформації, яку використав у серїї статей-розслідувань, опублікованих  у журналі Reporter 92. Він, зокрема, писав, що свідок, який перебував під захистом, зробив неправдиву заяву у справі про вбивство.

Кезаровскі, якого викликали до суду для дачі показань, змушували розкрити джерела інформації своїх публікацій. Однак він розповів лише те, що дізнався про існування такого свідка із поліцейського джерела.  

Як покарання за непокірність журналіст  майже півроку відбув у камері з трьома іншими в’язнями. Після подання апеляції до ухвалення остаточного рішення його  звільнили під домашній арешт. Нині журналіст безробітний.

Віденський міжнародний інститут преси (IPI) включив справу Кезаревскі до числа найскандальніших судових процесів 2013 року проти журналістів, які засвідчили послаблення основ демократїї у Європі.

Журналіста-розслідувача щоденної газети Nova Makedonija, засудили за статті, написані ним 2008 року. У цих матеріалах репортер «розкрив» особу свідка у справі про скоєне три роки тому убивство. Прокуратура стверджувала, що це дало змогу залякати його й призвело до провалу розгляду судової справи, відзначала IPI.

Натомість Кезаровскі доводив, що він ніколи не розкривав прізвища. За словами журналіста, звинувачення на його адресу в тому, що поліція «зі знанням справи» змусила свідка дати неправдиві покази, були розраховані на те, аби спричинити ажіотаж у суспільстві. У повідомленнях преси також зазначалося, що свідок отримав статус підзахисного тільки після публікації статей Кезаровскі.

МФЖ та філії ЄФЖ – Асоціація журналістів Македонії (ZNM) та профспілка македонських журналістів (SSNM) надавали підтримку Томіславу Кезаровскі під час усіх випробувань, яких він зазнав.

Делегація  IFJ/EFJ домовилася про зустріч цього місяця із послом Республіки Македонії з метою обговорити його справу та інші порушення прав людини у цій балканській країні.

Міжнародна федерація журналістів також зняла відео, яке демонструє міжнародну солідарність із Томісламом Кезаровскі.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
seenpm.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
2019 — 2020 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду