Македонський часопис оштрафували за дифамацію родича прем’єр-міністра

Македонський часопис оштрафували за дифамацію родича прем’єр-міністра

23:43,
17 Жовтня 2014
599

Македонський часопис оштрафували за дифамацію родича прем’єр-міністра

23:43,
17 Жовтня 2014
599
Македонський часопис оштрафували за дифамацію родича прем’єр-міністра
Македонський часопис оштрафували за дифамацію родича прем’єр-міністра
Автори:
Столичний апеляційний суд Македонії підтвердив вирок нижчої інстанції. Згідно з ним часопис розслідувань Fokus повинен сплатити високому урядовцю велику грошову суму для відшкодування моральних збитків за дифамацію.

Сайт Metamorphosis, Foundation for Internet and Society розцінює це як ще один удар по свободі преси у Македонії.

 

Головний редактор Ядранка Костова (Jadranka Kostova) повинна сплатити позивачеві €5 тис., репортер Владо Апостолов (Vlado Apostolov) – €1 тис. Обоє зобов’язані сплатити додатково  €3300 за судові витрати, Загальна сума, яку журналісти мають відшкодувати урядовцю перевищує €8300 тис.

 

Судовий позов проти часопису  Fokus подав Сашо Міялков (Sasho Mijalkov) - очільник директорату з безпеки і контррозвідки (the Director of the Security and Counter-Intelligence Directorate), він же – двоюрідний брат прем'єр-міністра Македонії Ніколи Груєвського.

 

Позивач звинуватив видання у публікації заяв колишнього посла у Чеській Республіці Ігоря Ілієвського (Igor Ilievski), що містили закиди на його адресу у корупції та зловживаннях. Відтоді, залишивши дипломатичну посаду, він переховується і його більше не чути.

 

Фокус оприлюднив заяви Ільєвського без власних звинувачень і неодноразово пропонував Міялкову заперечити їх. Однак виданню так і не вдалося домогтися від нього інтерв’ю.

 

Судова справа, відзначає Metamorphosis, Foundation for Internet and Society, була затьмарена всілякими порушеннями – від неповної документації, представленої на процесі, до рішень, що заяви Ілєвського не мають стосунку до суспільних інтересів. На доказ останнього наводилося те, що він робив їх як приватна особа після того, як він пішов у відставку з посади посла.

 

Цю справу про дифамацію наводив як приклад «залякування медіа» колишній спеціальний доповідач ООН з питань свободи слова Франк Ла Рю (Frank La Rue).

 

У січні ц.р., після тривалого процесу, було ухвалено «драконівський» вирок. Він, зрештою, підтвердив контроль правлячої партії над судовою системою країни. Таке рішення засудили Асоціація журналістів Македонії, профспілка журналістів Македонії, «Репортери без кордонів» (RSF) та інші професійні організації. Журналісти охарактеризували вирок як чіткий попереджувальний сигнал з «відлякувальним ефектом».

 

Асоціація журналістів Македонії (AJM) сприйняла вердикт апеляційного суду як несправедливий і такий, що суперечить букві Закону про дифамацію. Зважаючи на фінансовий крах видавця і журналістів часопису Fokus, вона звернулася до Міялкова з проханням відмовитися від встановленої судом суми штрафу й обмежитися одним євро за моральні збитки. Доречно нагадати, що середня чиста зарплатня у Македонії становить близько €350.

 

Високий урядовець не відгукнувся на заклик, а його адвокат оголосив, що гроші за штраф підуть на пожертву дітям-сиротам.

 

AJM та інші неурядові організації розпочали кампанію збирання пожертв постраждалим журналістам. Вони закликають македонців допомогти репортерам, оскільки сплата ними штрафу означатиме фінансовий крах для часопису та їхніх родин.

 

Видання Fokus було засноване як тижневик 1995 року, а з 2011-го виходило  щоденно. Воно завжди займало критичну позицію незалежно від того, хто б не був при владі, на основі журналістських розслідувань, вимагаючи від неї прозорості та підзвітності. Щоденний випуск часопису припинився у березні 2013 року після смерті засновника Ніколи Младенова, який загинув у автокатастрофі за досі нез’ясованих обставин.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
fokus.mk, скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду