Ісламістські терористи оприлюднили відео-звернення викраденого англійського журналіста
Ісламістські терористи оприлюднили відео-звернення викраденого англійського журналіста
На відео зображений фоторепортер-бранець, котрий, як вважають його колеги, говорить на камеру «під примусом».
Коли саме був зроблений цей ролик – невідомо.
На відео 43-річний Джон Кентлі розповідає, що працював у великих газетах і часописах Сполученого Королівства, а саме: the Sunday Times, the Sun та the Sunday Telegraph.
Попри це він звинувачує західні медіа у «маніпуляції правдою». Він звертається до англійців та американців із закликом збагнути безглуздість нової військової інтервенції на Близькому Сході під егідою США.
«Чому наші уряди після двох катастрофічних і вкрай непопулярних війн в Іраку та Афганістані, схоже, так прагнуть втягнутися ще в один конфлікт, в якому неможливо перемогти?», – запитує він.
Британський фоторепортер називає себе бранцем і покладає вину за це на свій уряд, який «покинув його».
«Нині моя доля залежить від ісламської держави, Мені немає чого втрачати, - говорить він. – Можливо, я житиму, можливо, помру». Він заявляє, що хоче скористатися нагодою, аби розповісти деякі факти, роздуми над якими можуть врятувати людські життя».
Він різко осуджує уряди Великої Британії та США. На противагу владі європейських країн, які вели переговори з ісламською державою і домагалися звільнення й повернення додому багатьох своїх ув’язнених громадян, «британців та американців «покинули». Це прозорий натяк на відмову США і Великої Британії платити терористам викупи за звільнення заручників.
Відео-звернення Джона Кентлі закінчується закликом: «Настав час змінити хід подій, що здається неминучим. Однак таке відбудеться лише у тому разі, якщо ви негайно діятимете як громадськість».
У декількох наступних відео-зверненнях Кентлі обіцяє розкрити правду про те, як «західні медіа намагаються знову втягнути громадськість у прірву ще однієї війни з ісламською державою». До того ж, за його словами, «можливі й сюрпризи».
Кореспондент з питань безпеки BBC Френк Гарднер (Frank Gardner) каже: «На противагу попереднім відео ISIS, адресованим американським і британським лідерам, це призначене безпосередньо для пересічних англійців, особливо мусульман».
Він також вважає відео-звернення «свого роду пародією на чат-шоу» і називає його «надзвичайно пропагандистським».
«Воно не закінчується відвертою погрозою, - каже журналіст. - Кентлі читає зі скрипту. До його голови не приставлені ані ніж, ані гвинтівка».
На відео-зверненні відсутні зображення ісламістів. Однак над ним тяжіють зловісні тіні недавнього минулого. Терористи розмістили його в інтернеті приблизно через тиждень після того, як були оприлюднені кадри жорстокого вбивства англійця Девіда Хейнса (David Haines) та пролунали погрози, що буде влаштовано екзекуцію його співвітчизнику Алену Хеннінгу (Alan Henning), який працював у гуманітарній місії.
У серпні та на початку вересня у мережі були розміщені відео жорстоких розправ ісламістів над американським журналістом-фрілансером Джеймсом Фоулі (James Foley) та його співвітчизником і колегою Стівеном Сотлоффом (Stephen Sotloff).
BBC, як і інші західні джерела, розцінює відео-звернення його як спробу терористів «Ісламської держави» використати фоторепортера-бранця як знаряддя психологічної боротьби у жорсткому протистоянні із Заходом.
Заступник прем’єр-міністра Великої Британії Нік Клегг (Nick Clegg) характеризує ISIS як «кровожерливу середньовічну терористичну компанію».
«Немає потреби нагадувати нам, що ми маємо справу з безпрецедентно варварським і цинічним рухом», - підкреслив він.
Міністр закордонних справ Філіп Хаммонд (Philip Hammond) вважає, що такі відео можуть «завдати чимало страждань родинам і небайдужим особам».
BBC характеризує Джона Кентлі як досвідченого журналіста і фоторепортера, який працював у гарячих точках: Сирії, Іраку, Афганістані, Лівії й Сомалі. До списку названих ним національних та міжнародних видань, у яких він працював, британська корпорація додає Esquire, GQ і Top Gear.
У становищі бранця Джон Кентлі опинився у Сирії вдруге. Вперше його викрали у липні 2012 року на турецько-сирійському кордоні «британські джихадисти», які розмовляли з лондонським акцентом. У наручниках із зав'язаними очима терористи утримували його протягом тижня. Його звільнили вояки поміркованішого угруповання Вільної сирійської армії (FSA).
У Сирію, всупереч застереженням колег і співробітників служб безпеки, він повернувся наприкінці 2012 року, де його викрали знову.
Дотепер, на прохання родини Джона Кентлі та британського зовнішньополітичного відомства, впродовж майже двох років нього у медіа майже не згадувалося.