Федеральний суд Бразилії захистив журналістів від тиску губернатора у справі про дифамацію
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Федеральний суд Бразилії захистив журналістів від тиску губернатора у справі про дифамацію
Суддя федерального суду Луїс Роберту Баррозу (Luís Roberto Barroso) охарактеризував його як «антиконституційне», пишуть Репортери без кордонів (RSF). Це дало карт-бланш виданню на комерційне розповсюдження числа з «крамольною» статтею, на яке попередньо було накладено цензуру. Водночас Баррозу заявив: якщо позивач вважає статтю наклепницькою, він може оскаржувати її зміст постфактум.
Медіа-організація привертає до цього правничого інциденту світову увагу з двох причин. Йдеться про спробу тиску під виглядом правосуддя популярного часопису, а позивачем у судовій справі був губернатор північно-східного штату Бразилії Сід Ґоміс (Cid Gomes).
Редакція IstoÉ вирішила провести власне розслідування стосовно його причетності до корупційного скандалу, пов’язаного з найбільшою у Бразилії нафтовою компанією Petrobras. Оскільки ім’я посадовця фігурувало на судовому процесі, репортери видання звернулися до нього з проханням викласти свою версію подій.
Однак напередодні публікації матеріалу губернатор оголосив, що чиниться спроба інкримінувати йому звинувачення у «так званій афері». Він охарактеризував це як «стратегію своїх політичних супротивників зірвати вибори у штаті, що відбудуться наступного місяця». С. Ґоміс подав позов проти видавництва, яке займається випуском IstoÉ, зі звинуваченням у дифамації та наклепі.
Того ж дня суддя Марія Марлейді Кейроз (Maria Marleide Queiroz) заборонила продаж накладу чергового числа часопису. Інакше йому загрожував штраф на суму $2,5 млн. щогодини. В кінцевому підсумку федеральний верховний суд за декілька днів скасував це рішення.
Завідувач бюро американських країн RSF Камілла Сульє (Camille Soulier) схвально відгукнулася на «тверду позицію» вищої судової інстанції Бразилії проти цензури. Вона закликала владу латиноамериканської країни «не дозволяти використовувати закони проти дифамації й наклепу як знаряддя цензури з метою досягнення різних політичних інтересів».
Бразильська асоціація журналістських розслідувань веде сайт, на якому відстежує судові позови проти медіа, новинних організацій та інших інформаційних платформ, що їх порушують кандидати на загальних виборах. Вона зафіксувала принаймні 128 таких процесів по всій країні, понад три чверті з яких проти Google.
За Індексом свободи преси RSF Бразилія посіла 2014 року 111 місце серед 180 країн світу.
IstoÉ – популярний бразильський тижневик, заснований 1976 року у період військового режиму. Виходить друком у м. Сан-Пауло. Його електронну версію було запущено 1996 року. Поряд з Veja, Época та CartaCapital IstoÉ – одне з чотирьох провідних бразильських видань.