Влада Єгипту фабрикує проти журналістів нові звинувачення
Удари, як відзначає Комітет захисту журналістів (CPJ), спрямовані передусім проти медійників, пов’язаних із «братами-мусульманами», оголошеними терористичною організацією. Цього тижня (у середу) єгипетські сили безпеки арештували ще двох кореспондентів афілійованого з ними новинного сайту Freedom and Justice News Gate – Ахмеда аль-Аджоса (Ahmed al-Ajos) та Абделя Рахмана Шахіна (Abdel Rahman Shaheen). Їм інкримінують розпалювання і скоєння насильства під час нещодавніх акцій протесту. Обидва вже перебувають у досудовому ув’язненні.
Однак, згідно з дослідженням КЗЖ, влада Єгипту часто використовує судові переслідування та арешти, щоб змусити замовкнути усіх критично налаштованих журналістів. З липня минулого року, відколи було здійснено військовий переворот і усунено від влади ісламістського президента Мухаммеда Мурсі, в країні потрапляли за ґрати понад 60 репортерів.
На останньому слуханні судового процесу проти 20 журналістів, що набув світового розголосу, демонстрували відео із карти пам’яті одного з трьох звинувачених кореспондентів англомовної служби каїрського бюро Al Jazeera австралійського журналіста Пітера Ґреста (Peter Greste). Представник Amnesty International повідомив з місця події, що на відео зафіксовано прес-конференцію у Кеніі, фільм BBC про Сомалі, туризм у Луксорі та вибори у Єгипті 2012 року. Жодне відео не має стосунку до роботи Ґреста у катарській телемережі. Єгипетська Феміда не має реальних доказів вини журналістів і заганяє сама себе у глухий кут.
В іншій, менш відомій, судовій справі проти арештованих у серпні 2013 року трьох журналістів – співзасновника опозиційного новинного сайту Rassd Абдулли Алфахарани (Abdullah Alfakharany), виконавчого директора сайту Самхі Мустафи (Samhi Moustafa) та ведучого супутникового релігійного каналу Amgad TV Мохамеда аль-Адлі (Mohamed al-Adly) обвинувачення змінили.
Генеральний прокурор Хішам Баракат (Mohamed al-Adly) інкримінував їм «поширення безладу та неправдивої інформації» під час висвітлення кривавого розгону наметового містечка прибічників Мухаммеда Мурсі на каїрській площі Рабаа аль-Адавія. Попередні звинувачення, зокрема про «порушення громадського порядку», не мали стосунку до їхньої журналістської роботи.
Ув’язнений із серпня минулого року журналіст Al-Jazeera Абдулла аль-Шамі (Abdullah Al-Shami) надіслав з-за ґрат відкритого листа «Репортерам без кордонів» (RSF).
«Я прожив чверть століття, з них 8 місяців між чотирма мурами, – йдеться в ньому. – Тут кожний день такий самісінький, як попередній і наступний. Завтрашнього дня тут не буває. Як не буває нічого нового…»
Аль-Шамі й досі не пред’явлено жодного звинувачення. На знак протесту проти свавілля єгипетської влади репортер оголосив тривалий голодний страйк.
«Якщо уряд Єгипту серйозно ставиться до проведення вільних і справедливих президентських виборів, він повинен покласти край кампанії проти преси та звільнити з в'язниці усіх журналістів, - заявляє координатор програми КЗЖ з Близького Сходу та Північної Африки Шеріф Мансур (Shariff Mansour). – Вільні вибори без вільної преси неможливі від незалежних новин».