Британія лібералізує закон про наклеп, за яким Ахметов виграв суд в «Оглядача»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Британія лібералізує закон про наклеп, за яким Ахметов виграв суд в «Оглядача»
Віце-прем’єр-міністр Великої Британії Нік Клеґґ (на фото) планує оголосити про пом’якшення законодавства, що встановлює відповідальність за наклеп, повідомляє The Guardian. Нова версія закону передбачатиме позбавлення відповідальності за оприлюднення матеріалів, які захищають суспільний інтерес.
Закон, підготовлений представником ліберальних демократів лордом МакНеллі, буде ухвалений навесні 2011 року і включений до зводу британських законів 2013-го. За словами Клеґґа, зміни «перетворять британське законодавство про наклеп із усесвітнього посміховиська на взірець для наслідування».
«Ми плануємо запровадити норми, які захищатимуть авторів висловлювань, що становлять суспільний інтерес, та зробимо чіткішими ті, що виключають відповідальністьзасуб’єктивні коментарі», - сказав віце-прем’єр. За новим законом, великі корпорації будуть зобов’язані довести, що критика завдала їм істотної репутаційної шкоди, перш ніж позиватись до приватних осіб та громадських організацій. Зміни також полегшать становище газет, які висвітлюють події в зарубіжних парламентах, та удосконалять норми, що встановлюють відповідальність за поширення компрометуючої інформації в інтернеті, аби захистити інтернет-провайдерів.
Запланований документ також унеможливить практику, коли іноземних громадян чи компанії притягають до відповідальності за наклеп за британськими законами у британських судах. Згідно з нинішнім законом, громадянин чи компанія-резидент будь-якої держави може позиватись проти будь-кого в британському суді, якщо зможе довести, що його репутації завдано шкоди в Сполученому Королівстві (на практиці це може бути доведено, якщо текст, про який ідеться, прочитав бодай один мешканець Британії). Нагадаємо, в такий спосіб український бізнесмен Рінат Ахметов 2008 року виграв суд в інтернет-видання «Оглядач». А газета Kyiv Post, на яку подав до суду Дмитро Фірташ, у грудні 2010 року заборонила доступ до свого сайту користувачам із Британії на знак протесту проти законодавства про наклеп.
Щоб убезпечитись від подібних випадків, Конгрес Сполучених Штатів Америки був вимушений ухвалити закон, що заборонив американським громадянам вирішувати спори в британських судах.
На думку Клеґґа, британське законодавство про наклеп загальмувало розслідувальну журналістику в країні: «Це просто неправильно, коли журналісти змушені мовчати під загрозою величезних штрафів, призначених судом за позовами багатіїв і великих компаній».
Закон, що змінює порядок відповідальності за наклеп, є наслідком тривалої боротьби та лобіювання. Понад 50 тисяч британців поставили свої підписи під петицією Кампанії за реформу законодавства про наклеп.
«Медіаграмотність» за матеріалами The Guardian