ОБСЄ: проект про мови може призвести до зниження рівня використання державної мови в ЗМІ

00:00,
21 Січня 2011
1330

ОБСЄ: проект про мови може призвести до зниження рівня використання державної мови в ЗМІ

00:00,
21 Січня 2011
1330
ОБСЄ: проект про мови може призвести до зниження рівня використання державної мови в ЗМІ

Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллебек вважає, що проект закону «Про мови в Україні» (№1015-3) може призвести до зниження рівня використання державної мови в таких важливих сферах суспільного життя, як державне управління, ЗМІ та система освіти. Комісар дав оцінку проекту закону та висловив свої рекомендації. Про це йдеться на сайті Верховної Ради.

 

Як позитивну мету законопроекту комісар зокрема відзначив глибоке реформування базового законодавства, яке стосується мовних питань. На його думку, така реформа є довгоочікуваною. Відзначивши ще низку позитивних рис, він також назвав і негативні моменти законопроекту, які стосуються ЗМІ. Наприклад, на підставі проекту закону, мовні квоти для програм, які транслюватимуться державною мовою, будуть застосовуватися лише до державних каналів або до каналів громадського мовлення (п. 3 ст. 25). Друковані ЗМІ будуть незалежними від будь-яких мовних квот (п. 6 ст. 25).

 

«Проект закону про мови також передбачає скасування обмежень на використання мов меншин або регіональних мов у секторі засобів масової інформації. Пункт 4 ст. 24 передбачає скасування більшості обмежень на використання мов меншин у кіно, тоді як п. 4 ст. 25 передбачає те саме для телебачення, а п. 1 ст. 27 остаточно скасує всі мовні обмеження в рекламі», – пише верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин.

 

Раніше Кнут Воллебек висловлював стурбованість з приводу мовних квот й інших обмежень стосовно використання мов меншин у телерадіомовленні, зокрема у випадках, коли вони є непропорційним тягарем для ЗМІ меншин. Проте скасування майже всіх правил та обмежень стосовно використання державної мови в електронних та друкованих ЗМІ, зокрема в приватному секторі, може серйозно зашкодити використанню державної мови, вважає він.

 

«Ринкові міркування у поєднанні із ситуацією асиметричної двомовності в Україні сприятимуть імпорту й виробництву російськомовних програм, фільмів та публікацій, оскільки все це буде значно дешевше виробляти або імпортувати. Крім того, більш імовірно, що вони досягнуть ширшої аудиторії, що складається не тільки з російськомовної спільноти, а й більшості україномовних громадян, які вільно розмовляють російською мовою», – каже Комісар ОБСЄ. За його словами, таке дерегулювання буде унікальним, оскільки більшість держав - членів ОБСЄ здійснюють регулювання для забезпечення адекватної присутності державної мови у ЗМІ, зокрема на телебаченні. Це стосується не лише «малих» мов, наприклад голландської або скандинавських мов, а і «великих», приміром французької.

 

На основі аналізу положень проекту закону про мови у зазначених вище галузях Кнут Воллебек вважає, що цей документ може призвести до зниження рівня використання державної мови в таких важливих сферах суспільного життя, як державне управління, ЗМІ та система освіти.

 

Урешті-решт, замість сприяння двомовності з високим рівнем володіння державною мовою та російською або іншою мовою меншини, проект закону про мови, імовірно, послабить державну мову, тим самим збільшивши існуючі мовні поділи всередині країни. Нарешті, прийняття проекту закону в його теперішній формі може викликати сильну негативну реакцію з боку прихильників підвищення ролі державної мови, що у свою чергу призведе до зростання напруженості. Проект закону, якщо його буде прийнято в теперішній формі, може мати протилежний ефект, а не «зміцнення єдності українського суспільства», яке передбачено законопроектом.

 

«Телекритика»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду