Аудріус Сяурусевічус: «Напруження із владою буде завжди, якщо суспільний мовник залишатиметься незалежним»

Про це він заявив під час Міжнародної конференції «Від державного до суспільного мовлення».

«Якщо суспільний мовник служитиме владі, то конфлікту не буде», - сказав він.

Аудріус Сяурусевічус розповів, що Литва також проходила непростий шлях становлення суспільного мовлення. І було чимало проблем, схожих із тими, перед якими сьогодні стоїть Україна.

Зокрема він розповів, що наглядова рада їхнього суспільного мовника формується парламентом (4 представники), президентом (4 представники) та громадськими організаціями (4 представники). Органи, які призначають своїх членів до наглядової ради, не можуть їх відкликати – і це робить їх незалежними від упливів.

«У нас змінювалися президенти. І було так, що президент був незадоволений членами наглядової ради, призначених його попередником. Але він не міг нічого зробити» - додав Аудріус Сяурусевічус.

Також генеральний директор Національної телерадіокомпанії Литви вважає, що ще одним важливим чинником, який дозволяє зберігати незалежність суспільному мовнику є незалежне від влади фінансування. Він розповів, що у 2013 році Литва прийняла закон, яким визначила сталу суму бюджетного фінансування суспільного мовника, яка не може мінятися залежно від бажання політичних сил – це відсоток від податків та акцизів. «Якщо податків будуть збирати більше, то і наш бюджет буде збільшуватися. Якщо ні, то він становитиме не менше 29 млн. доларів у рік» - наголосив Аудріус Сяурусевічус.

Також він вважає, що не існує ідеальної моделі суспільного мовлення. «Створення суспільного мовлення – це процес без завершення, це завжди напруга, суперечки. Адже змінюються потреби суспільства і позиція влади» - додав Аудріус Сяурусевічус.

Міжнародна конференція «Від державного мовлення до суспільних медіа» розпочала свою роботу 1 липня у Києві і триватиме два дні. У конференції  беруть участь представники іноземних мовників та вітчизняної державної телерадіокомпанії. Фахівці обговорюють організаційно-правові аспекти реформи НТКУ, питання структури та фінансування.  Вчора під час конференції виступили прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, генеральний директор Європейської мовної спілки Інгрід Делтенре, гендиректор НТКУ Зураб Аласанія, заступник голови Національної ради з питань телебачення та радіомовлення Лариса Мудрак   та інші.

comments powered by Disqus