Падіння літака МАУ: що пишуть західні та російські ЗМІ
Ввечері у четвер, 9 січня, провідні західні та світові ЗМІ вийшли із тривожними заголовками: «Іран, імовірно, збив український літак». Видання цитували виступ прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, заяву прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона та інших високопосадовців, які казали приблизно те саме: дані розвідок їхніх країн свідчать, що Іран міг помилково збити літак української авіакомпанії МАУ 8 січня.
Схожі дані почали з’являтися у деяких західних ЗМІ окремо і навіть раніше оприлюднених заяв світовими топ-політиками. Кілька видань із посиланнями на власні джерела написали про можливу причетність Ірану до збиття літака. Зокрема, про це Newsweek повідомили три джерела. У CNN, теж із посиланням на власні джерела у спецслужбах, повідомили: «Іран міг випадково збити український пасажирський літак авіакомпанії МАУ двома ракетами російського виробництва».
10 січня Володимир Зеленський заявив, що отримав від США важливі дані щодо катастрофи. В Ірані категорично заперечують свою причетність до катастрофи, але кажуть, що можуть попросити допомогу інших держав у розшифровці «чорних ящиків», якщо вони будуть у поганому стані. В Іран уже вилетіли делегації з України та Канади для розслідування катастрофи.
MediaSapiens з’ясовував, що про катастрофу літака МАУ пишуть західні та російські ЗМІ.
Newsweek (США): Джерела кажуть, що іранська зенітна система могла помилково збити український літак
Стаття Newsweek стала однією з перших серед західних ЗМІ, де заявили про причетність Ірану до нібито збиття українського літака ракетою. Авторами матеріалу стали четверо журналістів — Навед Джамалі, Джеймс Лапорта, Шанталь де Сільва та Том О’коннор.
Троє неназваних співрозмовників — представник Пентагону, старший американський розвідник та представник іракської розвідувальної служби — повідомили виданню, що літак зазнав удару виробленою в Росії ракетною системою «земля-повітря» «Тор-М1».
У статті перераховують головні події, відомі про катастрофу: літак МАУ втратив зв'язок з диспетчером вже за кілька хвилин після зльоту недовго після того, як Іран запустив ракети по військових базах, де розміщуються американські та союзні сили у Іраку. «Жоден із чиновників не мав права публічно висловлюватися з цього приводу», — зауважують у статті.
Там зацитували й позицію Ірану, який не визнає своєї причетності до катастрофи. Також — заяву прем'єра-міністр Канади Джастіна Трюдо. Він сказав: «Дані розвідки з багатьох джерел, включаючи наших союзників і нашу власну розвідку, свідчать про те, що “літак був збитий іранською ракетою "земля-повітря"».
Перська затока має вирішальне значення для глобального ринку нафти, звертають увагу у статті.
The New York Times (США): Відео показує, що український літак над Іраном був збитий
Чи не найбільш обговорюваною у західних ЗМІ за останню добу сталапублікація The New York Times, у якій було опубліковане відео, на якому нібито ракета збиває літак МАУ у повітрі над Тегераном невдовзі після початку польоту. У спільній статті автори Крістіан Тріберт, Меларчі Браун, Сара Керр та Ейнара Тіфенталер пишуть, що перевірили достовірність відео, яке опинилося у їхньому розпорядженні.
«Відео, перевірене The New York Times, показує, що іранська ракета потрапила у літак поблизу аеропорту Тегерана — району, де у середу розбився український літак, всі 176 людей на борту загинули», — йдеться у матеріалі.
Відео дає нові підказки у з’ясуванні причин катастрофи, яка відбулася невдовзі після загострення протистояння Ірану та США, пишуть журналісти. Американські посадовці та країни-союзники теж вважають, що іранська ракета випадково збила літак, йдеться у публікації.
У літаку стався невеликий вибух, але літак не вибухнув повністю — так описують відео The New York Times. Він продовжив летіти ще кілька хвилин, але перестав передавати сигнал. У виданні кажуть, що у них є й інші відео, які це підтверджують.
«Візуальні та звукові підказки у кадрі збігаються з інформацією про траєкторію польоту та супутниковими знімками району, поблизу якого розбився літак», — пишуть у статті.
CNN (США): Останні оновлення щодо авіакатастрофи та конфлікту, що триває
Схоже відео оприлюднили у CNN. Там зауважили, що не можуть підтвердити його достовірність, проте будівлі на відео схожі на ті, що є на картах та супутникових знімках. Загалом CNN на головній сторінці видання створили окремий розділ про катастрофу літака МАУ. У розділі публікують оновлення новин в режимі реального часу, а назва розділу постійно змінюється.
В окремій статті автор видання Бред Лендон проводить нинішні події із тими, які сталися вже порівняно давно: у 1988 році, під час розпалу загострення відносин між країнами, військовий корабель ВМС США збив іранський пасажирський літак. Тоді іранський літак з 290 людьми на борту був збитий ракетою, запущеною з крейсера USS Vincennes над Перською затокою. Буквально за два дні до катастрофи українського пасажирського літака президент Ірану Хасан Рухані нагадував про це у своєму Twitter.
«Ті, хто посилається на цифру 52, також мають пам’ятати цифру 290. #IR655 Ніколи не погрожуйте іранській нації», — написав Хасан Рухані.
Під цифрою 52 він мав на увазі кількість об’єктів, які президент США Дональд Трамп погрожував атакувати в Ірані, якщо Тегеран помститься за вбивство США іранського генерала Касема Сулеймані.
Через два дні після того, як 8 січня в районі Тегерану сталася катастрофа українського літака, світові лідери заявили, що, ймовірно, його помилково збили іранські зенітні ракети, пишуть у статті. Там цитують заяву прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо та прем'єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона.
«Світ опинився на межі питання, чи завдасть Трамп "удару помсти". Ситуація інша, ніж була у випадку над Перською затокою у 1988 році. "Хтось міг припуститися помилки. У мене є підозри", — прокоментував Трамп у четвер збиття українського літака», — зауважує журналіст.
Цікаво, що наприкінці статті автор пише «збиття» літака без лапок, тим самим натякаючи на те, що літак справді збили.
The Washington Post (США): Іранська ракета вразила український літак при, ймовірно, ненавмисній стрільбі, кажуть західні чиновники
Матеріал для The Washington Post готували чотири репортери, одна з яких — Ізабель Хуршудян — працює з Москви. Вони порівнюють катастрофу зі збитим над Донбасом малазійським літаком та переказують заяви Джастіна Трюдо, Дональда Трампа, позиції України та Ірану.
«Іран неодноразово відкидав теорії ракетного удару. Військовий речник у середу назвав це "смішним". Іранське державне агентство новин Ісламської Республіки назвало заяви у четвер "психологічною операцією", яку проводив Пентагон», — пише ЗМІ.
Разом з тим, WP цитувало Майкла Еллемана, директора програми ядерної політики Міжнародного інституту стратегічних досліджень. Він заявив, що територія приблизно в 12 милях на північний захід від аеропорту Тегерана заповнена іранськими ракетними установками, які могли бути захищені зенітними системами. Іранський уряд, можливо, підозрює, що місця ракет можуть стати мішенями для помсти з боку Сполучених Штатів.
Видання нагадує, що зенітна система «Тор» була виготовлена ще за часів «холодної війни» і може вражати літаки, вертольоти, безпілотники або інші ракети. Росія експортувала цю систему до ряду країн, включаючи Іран, у 2005 році.
Fox News (США): Іранські зенітні ракети помилково збили український літак, вважають представники Пентагону
У матеріалі Грег Норман та Лукас Томлінсон пишуть, що розвідка США все більше вказує на те, що літак МАУ був збитий ракетою російського виробництва. Про це регулярно повідомляють американські офіційні особи. Одне з джерел Fox News розповіло, що літак збили ракетної системою «земля-повітря», яку Росія доставила Ірану у 2007 році (за контрактом 2005-го).
Канал також посилається на слова секретаря РНБО України Олексія Данилова, який заявив, що збиття літака ракетою є поки однією з основних версій слідства. Серед інших версій: зіткнення з дроном або іншим літаючим об'єктом; руйнування і вибух двигуна з технічних причин; вибух всередині літака внаслідок терористичного акту. «Однак жодна терористична група не взяла на себе відповідальність за атаку, і літаку було менше чотирьох років», — пише Fox News.
Також медіа зазначає, що іранська сторона відкидає звинувачення у збитті літака. ЗМІ додає, що у первинному звіті від Організації цивільної авіації Ірану зазначено, що екіпаж літака не просив допомоги по радіо і намагався повернути назад до аеропорту, коли йшов донизу.
BBC (Велика Британія): Тегеран відкидає звинувачення у збитті українського літака
Британське видання BBC у великій статті наводить всі головні факти, які «потрібно знати про катастрофу літака». Там цитують всю основну інформацію та офіційні заяви світових лідерів щодо трагічного інциденту.
Особливу увагу звернули на те, що місце аварії літака МАУ іранці швидко «зачистили», тому важливі докази можуть зникнути. У публікації посилаються на твіт кореспондентки CBS News Елізабет Палмер. Вона опублікувала фото з місця катастрофи, де працює важка техніка.
«Зображення з місця катастрофи у четвер показали копач, який допомагає прибрати сміття. Це викликає занепокоєння, що життєво важливі докази можуть бути прибрані», — пишуть у статті.
У своєму твіті журналістка зауважила: «Практично всі шматки літака були вилучені вчора (9 січня — MS.), кажуть місцеві жителі. Зараз копачі прибирають територію. Відсутня охорона. Місце не огороджене. Жодних ознак слідчих».
Le Monde (Франція): Як випадковий залп зенітної ракети виявився точним
Матеріал готували чотири автори: Клер Гатінойс, Наталі Гіберт, Жан-П'єр Стробанц та Аллан Каваль. На початку статті вони одразу наголошують, що катастрофа сталася через ескалацію конфлікту між Сполученими Штатами та Іраном.
Le Monde також цитує американську розвідку, яка наголошує, що літак збили ракетою після того, як Іран «випустив залп балістичних ракет проти військових об’єктів США в Іраку». Видання згадує інформацію від джерел NewsWeek та «опубліковані в інтернеті фотографії зовнішнього впливу на кабіну осколків, а також пости в соціальних мережах з фотографіями решток зенітної системи «Тор» біля місця катастрофи». На підтвердження цієї версії також наводять цитату Джастіна Трюдо.
The Globe and Mail (Канада): Катастрофа українського літака в Ірані: що ми знаємо (а що не знаємо) про те, як це сталося
Великий матеріал Фреда Лама, в якому він описує усе, що відомо про катастрофу.Зокрема, Іранське управління цивільної авіації наголосило, що літак не був збитий зенітною ракетою, як про це заявляв Джастін Трюдо з посиланням на інформацію спецслужб.
«Начальник авіації Ірану Алі Абідзаде приєднався до президента України Володимира Зеленського, закликаючи Канаду, США та Велику Британію поділитися інформацією, яка підтверджує версію про ракети», — пише медіа.
The Globe and Mail підкреслює, що версія про систему «Тор-M1» (SA-15) ще не доведена, але подає детальну інформацію про цю зброю. У неї є три режими. «Якщо місцева команда помилково встановила систему на у режим «вільна зброя», то вона могла б автоматично зафіксуватися на українському літаку та вистрілити, заявив канадській пресі генерал-лейтенант Канади Д. Майкл Ден», — повідомляє ЗМІ.
Автор також пише, як трагедія може повпливати на стосунки Канади та Ірану. Незважаючи на те, що у Канаді велика іранська діаспора (більше 210 тис. осіб) дипломатичні взаємини країн дуже прохолодні: посольство Канади в Ірані закрите з 2012 року, між країнами немає прямих рейсів.
«Якщо теорія ракет підтвердиться, вона також викликає нагальні питання щодо ролі Канади у холодній війні між Вашингтоном та Тегераном… Президент Дональд Трамп заявив, що, ймовірно, Іран «охолов» після подій. Але якщо підняття воєнної тривоги в Ірані стало фактором авіакатастрофи, то незрозуміло, як Тегеран чи Вашингтон відповідатимуть на це Оттаві», — резюмує Фред Лам.
«Коммерсантъ» (Росія): В уламках шукають деталі «Тора»
Автор статті Матвій Шиманов дає основну інформацію про події, які відбулися навколо катастрофи. Основну увагу звертає на те, як реагують на трагедію в Україні. Згадує про екстрену нараду Володимира Зеленського, його поїздку в аеропорт «Бориспіль» та відеозвернення президента у зв’язку з катастрофою літака та його заклики утриматися від поїздок в Іран.
«Ця страшна історія повинна навчити всіх нас — і кожного громадянина України, і кожного світового лідера — цінувати людські життя. І робити це до того, як вони так швидко і болісно обірвуться», — цитує видання президента України.
В публікації також перераховують основні версії катастрофи, які розглядають в Україні: від технічних несправностей до збиття літака іранцями. Згадали й про створення спеціальної комісії з розслідування катастрофи. Звертають увагу на те, що іранська влада поки не надала дозволу відвідати місце трагедії, посилаючись на святкові дні: на другому тижні січня в країні відзначається 42-га річниця перших масових акцій протесту проти влади шаха, які врешті призвели до падіння монархії та появи Ісламської Республіки Іран.
«РИА Новости» (Росія): Експерт виключив причетність Ірану до краху українського Boeing
Державне інформаційне агентство Росії «РИА Новости» також передруковувало версію американських ЗМІ про те, що літак збила іранська ракета. Проте згодом медіа опублікувало коментар директора Бюро військово-політичного аналізу Олександра Михайлова, який назвав це «спекуляцією». Проте він чомусь згадує не про російські системи «Тор», а ракети Fateh-313, «які ніяк не могли перетнути маршрут українського лайнера».
На підтвердження такої позиції «РИА Новости» також цитує заяви Ірану: «Глава організації цивільної авіації країни назвав подібні твердження "зовсім ірраціональними". Він також спростував інформацію, що поруч з уламками літака були знайдені частини ракети».
До речі, «РИА Новости» відкидало версію про можливе збиття літака іранською ракетою російського виробництва ще до появи публікацій американських ЗМІ. Удень 9 січня про це як про одну з чотирьох версій авіакатастрофи заявив секретар РНБО України Олексій Данилов. «РИА Новости» подало два коментарі експертів щодо цього.
Агентство з посиланням на генерал-лейтенанта Айтеча Біжева написало, що «малоймовірно, що український Boeing був збитий зенітними ракетними комплексами ППО в районі міжнародного аеропорту Тегерана, оскільки це особливо охоронювана зона».
Інший авіаексперт Вадим Лукашевич сказав «РИА Новости», що всі чотири версії (враження зенітною ракетою, вибух двигуна, зіткнення з дроном, теракт на борту) мають право на існування, але до кожної з них є питання. Агентство з посиланням на експерта окремо вказало на можливу причетність США до катастрофи: «Лукашевич допустив, що причиною катастрофи стало зіткнення з дроном, оскільки США проводять розвідку з допомогою безпілотників, і над Тегераном міг бути один з них».
Відкидаючи версію РНБО України про можливу причетність російської ракети, «РИА Новости» продукувало новини не лише з коментарів авіаекспертів, а й телеграм-допису російського пропагандиста Володимира Соловйова: «Журналіст назвав Україну “країною переможного піару” і відзначив, що в Києві “навіть у день трауру” не можуть обійтися без інформаційних вкидів».
ТАСС (Росія): Рябков: підстав звинувачувати Іран у відповідальності за падіння українського Boeing зараз немає
Згодом аналогічну позицію заступника міністра закордонних справ РФ Сергія Рябкова передало й державне інформагентство Росії ТАСС. Він прокоментував заяву прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, сказавши, що «на нинішній стадії виступати з подібного роду гучними заявами немає жодних підстав».
«Потрібно дати можливість фахівцям проаналізувати ситуацію і зробити певні висновки», — каже російський чиновник.
«Новая газета» (Росія): Головний доказ – шрапнель
Версія американських ЗМІ і керівництва Канади і Великобританії про загибель українського Boeing від ракети іранської ППО легко й однозначно перевіряється, підкреслює автор Валерій Ширяєв. Він наводить тези, які могли б підтвердити причетність Ірану до катастрофи, та версії, які цьому суперечать.
«В сукупності з розвідінформацією про розміщення підрозділу достовірно визначити, що працювала саме РЛС “Тор-М1”, зовсім нескладно. Оскільки американські джерела повідомляють, що радіотехнічна розвідка зафіксувала включення РЛС незадовго до падіння українського лайнера, можна бути впевненим, що він, як мінімум, потрапив у поле зору “Тор М1” іранської ППО. Тобто переплутати цей зенітний комплекс з чимось іншим радіотехнічна розвідка США не могла», — йдеться у статті.
Але автор наводить і аргумент проти цієї версії:
«При захисті аеропорту система не може діяти самостійно, вона обов'язково включена в ППО країни, а вона в Ірану є, і відома як штаб-квартира ППО «Хатам аль-Анбія». Таким чином, екіпаж конкретного комплексу не має повноважень почати стрілянину без команди зверху».
Фото - ukrinform.net