Україна зібрала мільйони годин відео з дронів, щоб навчати ШІ діяти на полі бою, — Reuters
Україна зібрала мільйони годин відео з дронів, щоб навчати ШІ діяти на полі бою, — Reuters
Україна зібрала мільйони годин відеозаписів із дронів, за допомогою яких можна навчати моделі штучного інтелекту ухвалювати рішення на полі бою. Про це пише агенція Reuters.
Протягом російського вторгнення в Україну обидві сторони застосовують штучний інтелект для виявлення цілей, адже він сканує зображення значно швидше, ніж людина.
Зокрема, українська некомерційна цифрова система «Очі», яка централізує й аналізує відеопотоки від понад 15 тисяч екіпажів дронів на передовій, з 2022 року зібрала 2 мільйони годин (228 років) бойових відеоматеріалів із дронів.
За словами засновника компанії Олександра Дмитрієва, ці записи можна використовувати, щоб навчати моделі ШІ бойових тактик, виявляти цілі та оцінювати ефективність систем озброєнь. Він пояснив, що програми ШІ можуть вивчати траєкторії й кути, за яких збройні системи є найбільш ефективними.
Систему «Очі» створили 2022 року, щоб надати військовим командирам змогу оглядати свої бойові зони через відео з дронів усіх найближчих екіпажів, виведених на один екран. Після її впровадження команда зрозуміла, що відео, які передають дрони, можуть стати корисним архівом війни, і почала їх зберігати.
За словами Дмитрієва, щодня до їхньої бази додається в середньому п'ять-шість терабайтів нових даних із зони бойових дій.
Дмитрієв розповів, що розмовляв з представниками деяких країн–союзників України, які виявили зацікавлення до системи «Очі», але відмовився розголошувати деталі.
Науковець Центру нової американської безпеки (CNAS) у США Семюел Бендетт каже, що такий великий обсяг даних буде надзвичайно цінним для навчання систем штучного інтелекту розпізнавати об’єкти і визначати подальші дії.
Як пише Reuters, Україна також має іншу систему під назвою «Месники», розроблену міністерством оборони, яка теж централізує та збирає відео з дронів і відеоспостереження.
У міністерстві відмовилися надати інформацію про цю систему. Однак раніше повідомлялося, що «Месники» виявляють 12 тисяч одиниць російської техніки на тиждень за допомогою інструментів ідентифікації ШІ.
- Читайте також: Росія планує задіяти штучний інтелект для кібератак на інфраструктуру Британії, — міністр Макфадден
Фото ілюстративне: pixabay.com