«Говоріть, вас чують». Розповідаємо про голосову соцмережу Clubhouse, яка підкорює світ

«Говоріть, вас чують». Розповідаємо про голосову соцмережу Clubhouse, яка підкорює світ

13:59,
15 Лютого 2021
6074

«Говоріть, вас чують». Розповідаємо про голосову соцмережу Clubhouse, яка підкорює світ

13:59,
15 Лютого 2021
6074
«Говоріть, вас чують». Розповідаємо про голосову соцмережу Clubhouse, яка підкорює світ
«Говоріть, вас чують». Розповідаємо про голосову соцмережу Clubhouse, яка підкорює світ
Тут можна поспілкуватися з Ілоном Маском і Марком Цукербергом, але не можна записувати розмови. Схоже, це нарешті перша успішна соцмережа у форматі аудіо.

Соцмережа Clubhouse з’явилася близько року тому. Останніми днями вона набирає шаленої популярності, хоча додаток доступний зараз тільки користувачам IOS, а версію для Android обіцяють запустити пізніше. Потрапити до Clubhouse можна лише через запрошення від дійсних користувачів, а сам спосіб взаємодії всередині мережі зводиться до групових аудіорозмов на різні теми в так званих кімнатах і клубах.

На початку місяця в одній із кімнат Clubhouse мільярдер та винахідник Ілон Маск розповів про чіповану мавпу, яку його компанія Neuralink навчила грати у відеоігри. 5 лютого в іншу кімнату зайшов засновник Facebook Марк Цукерберг, де розповів про VR-технології. Окрім керівників техгігантів, кімнати Clubhouse уже відвідали Опра Вінфрі, Кевін Харт, Дрейк, Кріс Рок, Ештон Кутчер, Джаред Лето та інші.

«Платформа вже захопила низку ринків. Німецькі користувачі сильно залучені, поляки та українці активно додаються», — каже Олександр Яценко, керівний партнер BRISE Capital. І поки у світі додаток набуває популярності, в Китаї його вже навіть встигли заборонити.

MediaSapiens з’ясував, чим приваблює користувачів нова соцмережа, як у ній розвивається українська спільнота, що цікавого там можна послухати та чи варто громадським організаціям та медіа розвивати в ній свої спільноти.

 Ілон Маск виступав в одній із кімнат Clubhouse. Іконка з червоними шортами. Скриншот: Techcrunch

Звідки така популярність?

Clubhouse з’явилася у березні 2020 року в США. Її створили Пол Девісон, підприємець, який продав свій стартап Highlight сервісу Pinterest, та колишній співробітник Google Рохан Сет. Спочатку платформа розвивалася повільно, згуртовуючи довкола себе аудиторію з технологічних інвесторів та зірок шоубізнесу. Як повідомляє NYT, все змінилося, коли у травні американський венчурний фонд Andreessen Horowitz інвестував у розвиток додатку дванадцять мільйонів доларів. Після цього інвестори оцінили Clubhouse у сто мільйонів.

У чому секрет успіху Clubhouse? Авторка публікації у виданні C.net Ерін Карсон вважає, що ця ідея спрацювала, бо люди через пандемію стали ізольованими одне від одного. Zoom та інші сервіси відеоконференцій полегшують становище, але на користь Clubhouse пішла ексклюзивність. «Уявіть, якби ви були в одній кімнаті з усіма людьми, які є у світі», — каже в коментарі C.net американська адвокатка Наташа Скраггз, яка користується додатком. І ви можете послухати наживо будь-кого з них: і зірку шоубізнесу, і мільярдера-винахідника, і філософа, й інвестора. Вони всі тепер від вас на відстані одного інвайту. І не тільки послухати: Ілону Маску чи Марку Цукербергу можна було поставити запитання й почути відповідь негайно.

Ще одна причина популярності додатку полягає у способі споживання контенту. Видання CNBC наводить слова Білала Зубері, партнера венчурної компанії Lux Capital: «Майже всі соціальні медіа вимагають, щоб ми дивилися на екран. Це перший додаток, де я не дивлюся на екран. Я користуюся ним, поки сиджу біля басейну зі своїми дітьми. Мені не потрібно говорити. І це чудово».

Хоча додаток набуває дедалі більшої популярності, досі не відомо, скільки людей ним користуються. У грудні 2020 року New York Times пише, що аудиторія Clubhouse — 600 тисяч користувачів. У січні Hollywood Reporter називає цифру два мільйони користувачів. У лютому, за даними Backlinko, вже шість мільйонів.

«На швидкість поширення сервісу вплинула пандемія, — вважає Олександр Яценко. — Повернення до офлайнового спілкування може уповільнити розвиток сервісу, але не більше. Clubhouse — ще один тип комунікації, який перейшов у цифровий формат і обріс додатковими можливостями. Цей процес можна простежити: текстовий формат — Twitter, графічний — Instagram, відео — YouTube і TikTok. А нішу аудіо, яка була вільною, зайняв Clubhouse. Наступний простір — віртуальний, коли можна буде попити кави на вершині гори із друзями, сидячи при цьому вдома на дивані. Питання, хто це зробить першим: невеликий стартап чи компанія типу Google чи Amazon?»

За словами Олександра, ще одна перевага Clubhouse — залучення користувачів через запрошення. Ланцюжок іде від людини до людини, збільшуючи попит на інвайти та спокушаючи тих, хто ще не отримав запрошення, прагнути долучитися до соцмережі. До речі, аналогічну технологію майже два десятиліття тому використовував Google, запустивши пошту Gmail.

Як це працює

Олександр Яценко характеризує Clubhouse так: «Це соціальна мережа, де основна взаємодія відбувається голосом. Ви можете додати людей у друзі, побачити їхні фото, але функції текстових повідомлень тут немає, як і голосових повідомлень. Тут і зараз ви спілкуєтеся в живому форматі голосом. Це схоже на телефонний груповий дзвінок із друзями або колегами».

Це не перша подібна спроба. «Telegram запустив аудіокімнати, Twitter — аудіоформат. Але перевага Clubhouse у фокусності. Мінусом інших соцмереж є загальний шум. Ви маєте приватні повідомлення та стрічку, які постійно відволікають. У Clubhouse ви сконцентровані на аудіо та спільноті, яка присутня в розмові», — каже Олександр. Ідеї суто голосових соцмереж раніше теж існували, але не злітали. Ця — злетіла.

Так виглядає умовна стрічка новин Clubhouse, у якій можна побачити заплановані кімнати, ті, які вже стартували, а також кількість учасників у кожній із кімнат

Додаток безкоштовний, але працює тільки на IOS. Розробники обіцяють запустити версію для Android, але поки що невідомо, коли це станеться. Коли ви, використавши запрошення чинного користувача, зареєструвалися в соцмережі, сервіс пропонує обрати свої інтереси, доєднатися до клубів чи кімнат. У чому різниця? Назар Гулик, ІТ-підприємець та засновник студії стартапів Empat Tech, пояснює: кімната — це менша одиниця, її може створити будь-який користувач, але туди щоразу потрібно запрошувати кожного учасника окремо. Тому проводити масові розмови в форматі кімнат незручно. Клуб дає значно ширші можливості, до нього входить більше людей, і потрапити туди можна, як і зареєструватись у соцмережі, за запрошенням.

У клубі можна розмістити правила спільноти та графік кімнат

«Клуб — це спільнота, в якій можна вести кілька подій (кімнат) для її учасників. Будь-який член клубу може організувати кімнату. Тут немає, як у звичайних кімнатах, необхідності надсилати кожному учаснику персональне запрошення: коли ви створили кімнату, сповіщення приходять членам клубу автоматично. Можна також бачити розклад подій клубу; можна подивитися, хто є його учасниками, й зафоловити тих, які вам цікаві», — розповідає Назар Гулик.

У клубі можна переглянути список учасників та підписатися на тих, хто вам цікавий

«Цікава фішка додатку — іконка, яка щоразу змінюється. Зараз там зображений музикант Аксель Мансур, номінований на Emmy. Щовечора о 21.00 за тихоокеанським часом він співає у Clubhouse як ведучий Клубу колискових», — додає Назар.

До нього на іконці було фото Bomani X — автора цифрових стратегій знаменитостей. Назар пояснює, що на аватарку потрапляють люди, чия робота перегукується із філософією Clubhouse, — не обов’язково знаменитості.

Повідомлення на сторінці Clubhouse у Twitter про те, хто стане наступним обличчям додатку

Засновники Clubhouse дуже відкриті до спілкування. Раз на тиждень, у неділю ввечері, вони проводять ефіри, під час яких анонсують оновлення, розповідають, над чим зараз працюють. Потім ці оновлення приходять усім користувачам. Серед останніх анонсованих оновлень є можливість пошуку учасника по кімнаті. Також додалася можливість поширювати посилання на кімнату в інших соцмережах та скаржитися на тролів.

Користуватися Clubhouse досить просто: кожен може організувати кімнату й визначити спікера з-поміж учасників. Інші присутні слухають розмову, а якщо хочуть поставити запитання, натискають на кнопку «підняти руку»; тоді модератор надає таку можливість. Покинути кімнату можна за допомогою кнопки «піти тишком». Людей в одній кімнаті не може бути більше п’яти тисяч. Розмови відбуваються в режимі реального часу. Вони конфіденційні — спікерів не можна записувати без їхнього дозволу. «Через це люди можуть відвертіше спілкуватись між собою, — каже Олександр Яценко. — А журналісти таким чином отримують внутрішню інформацію, яка залишається в їхній пам’яті». Втім правила не завжди спрацьовують: виступи Ілона Маска й Марка Цукерберга потрапили до Techcrunch та Insider. А ютуб-канал Tesla Owners Online навіть вів пряму трансляцію виступу Маска, хоч це й заборонено. Поки що не зрозуміло, як соцмережа буде забезпечувати дотримання цього та інших правил.

Як Clubhouse зароблятиме гроші? Співзасновник першої української кімнати в новій мережі Нік Білогорський розповідає, що засновники планують незабаром запустити функцію монетизації для творців кімнат і додадуть можливість спонсорства. «Я не чув, щоб вони збиралися зробити додаток платним або запровадити рекламу. Думаю, вони не робитимуть цього — необхідність платити сильно скоротить аудиторію, та й реклама створює проблеми», — каже Нік. Назар Гулик припускає, що з часом з’явиться можливість створювати кімнати чи події з платною участю.

Про що говорять у Clubhouse?

За словами Ніка Білогорського, користувачі нової соцмережі цікавляться стартапами, розвитком бізнесу, штучним інтелектом, комп'ютерними науками, технологіями, інвестиціями тощо. «Користувачі прибувають, але контенту мало. Ті, хто проявить ініціативу й відкриє кімнату на теми психології, маркетингу, рекрутингу, точно виграють», — каже він.

Зараз ця мережа — не для організацій, а для людей. Нік Білогорський пояснює: «Кожна кімната прив’язана до людини й має бути реальним відображенням її інтересів. Мета Clubhouse — давати голос саме людям. Для брендів і корпорацій вони поки що нічого не зробили й не дуже хочуть». Тож медіа не можуть створювати «офіційні акаунти» у Clubhouse. Але журналістам ця мережа може бути корисною — тут можна почути багато цікавого й узяти участь у дискусіях, представляючи своє медіа.

Щось мусить бути не так

Поки що головна претензія до Clubhouse стосується безпеки користувачів. За словами адміністратора української Вікіпедії та засновника Tokar.ua Назара Токара, застосунок збирає максимум інформації: ім’я, номер телефону, фотографію, електронну адресу та ім’я користувача. Також Назар застерігає, що Clubhouse отримує дозвіл записувати звук із вашого мікрофона — начебто для того, щоб аналізувати його в разі скарг, але небезпека підслуховування очевидна. Звісно, це не значить, що Clubhouse вже вас підслуховує або продає кудись ваші дані, але це привід бути пильними.

Інша проблема — неспроможність мережі фільтрувати теми й висловлювання в окремих кімнатах. The Verge повідомляє, що учасники однієї з кімнат заявили про поширення расистських стереотипів. Іншого разу 350 людей зібралися на тригодинний антисемітський івент. Vice розповідає, що Clubhouse використовують для поширення коронавірусної конспірології, а Vanity Fair — що співробітник французького Центру етики та громадської політики дозволив собі в одній із кімнат радикальні висловлювання щодо ролі мусульман у терактах.

«Соцмережа просить модераторів стежити за дискусіями й виганяти тих, хто порушує правила, — каже Нік Білогорський. і— Але фільтрувати спілкування й контролювати дотримання правил на такому етапі нереально. Думаю, далі будуть скарги, суди, штрафи. Це нормальний процес розвитку нової мережі». Створити алгоритми, що відстежуватимуть дотримання правил або прийматимуть скарги автоматично, в голосовій соціальній мережі буде не так просто. До того ж, платформу, яка вже має мільйони користувачів, донедавна обслуговували лише десятеро людей. Втім якщо Clubhouse ростиме в тому ж темпі, що зараз, та залучатиме інвестиції, вона знайде спосіб боротися з порушеннями правил.

Українці у Clubhouse

В українському сегменті лідером є Ukrainian House, чия фейсбук-спільнота має кілька тисяч учасників. Засновники щовечора о 21.00 за київським часом організовують подію The Ukrainian Show. Хто вони? Харків’янин Нік Білогорський виїхав до Сполучених Штатів Америки, працював у Facebook, а тепер очолює команду Trust & Safety, що відповідає за кібербезпеку в Google. Інші двоє співтворців Ukrainian House — засновник рекрутингової агенції Lobby X Влад Грезєв та підприємиця Катя Михалко.

«Я вперше скористався Clubhouse у січні, й із перших хвилин мені вдалося знайти там людей, які думають так само, як я. Ми спробували створити кімнату, призначили івенти. Це стало доброю традицією — збиратися там в один і той самий час», — каже Нік. Спільнота існує менше місяця, але спікерами Ukrainian Show уже були Максим Нефьодов, Мустафа Найєм, Олексій Гончарук, Кіра Рудик, Святослав Вакарчук та інші. У кімнаті збиралося до двох сотень учасників, а на Вакарчука прийшло понад півтисячі.

«Паралельно ми створили фейсбук-групу, аби люди могли спілкуватися, — розповідає Нік. — Це був експромт — у нас не було стратегії, візії та планів. Ukrainian Show — це кімната, але ми вже подали заявку на отримання статусу клубу». Судячи з ажіотажного інтересу українських фейсбук-користувачів до Clubhouse, незабаром кімнат і клубів, де говорять українською і про Україну, в цій мережі побільшає.

Фото: Jakub Porzycki/NurPhoto/Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Щоб додавати коментарі потрібно Авторизуватись.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду