Турецька влада робить журналістів крайніми у справі корупційного скандалу
Турецька влада робить журналістів крайніми у справі корупційного скандалу
Тиск на медіа в країні посилювався разом із тим, як набирав обертів корупційний скандал, що став провідною темою світових медіа.
Медіаорганізація наводить конкретні факти посилення утисків медіа. 22 грудня управління поліції заявило, що журналісти більше не матимуть прямого професійного доступу до її відомства. Працівникам медіа запропоновано здати посвідчення та ключі, які давали їм змогу відвідувати прес-службу ряду поліцейських дільниць. Відтепер їм доведеться задовольнятися офіційною інформацією, дистильованою під час брифінгів.
Турецькі спілки прихильників вільної преси засудили цей захід як «безпрецедентний», що запобігатиме отриманню журналістами необхідних вихідних даних для професійної роботи і зведе їхню роль до «передавачів» поліцейських новин.
Напередодні був заблокований інформаційний сайт Dönem Yeni («Нова Ера») заснований нещодавно відомим журналістом Мехметом Барансу (Mehmet Baransu). Внаслідок цього турецьку громадськість позбавили доступу до багатьох викриттів, пов’язаних з розслідуванням антикорупційної діяльності. Сайт, на якому вміщено сотні розслідувань, став першою жертвою за рішенням генерального прокурора Турецької Республіки у Стамбулі.
Цей представник Феміди застерігав медіа та інформаційні сайти стосовно публікації будь-яких матеріалів, що «зазіхають на презумпцію невинності» або на «справедливий судовий розгляд». Здійснення репресивних заходів покладено на регуляторні медіаоргани - Верховну раду з телебачення і радіо (RTÜK) та Вищу раду телекомунікацій (Tib).
Адвокат Мехмета Барансу має намір домагатися зняття блокування сайту, оскаржуючи рішення у прокуратурі Анкари. Цей випадок, наголосив він, викликає інтенсивні дебати у суспільстві, його продовжують висвітлювати медіа. Yeni Dönem - не єдиний сайт, що оприлюднює результати корупційного розслідування, яке торкнулося вищих ешелонів влади та оточення, близького до прем’єр-міністра Реджепа Таїпа Ердогана.
Мехмет Барансу - не єдиний відомий журналіст, який відчув на собі тяжкість теперішньої напруженості у Туреччині. Оглядачку консервативної щоденної газети Sabah Назлі Лліджак (Nazli Ilicak) звільнили з роботи після того, як на телемережі CNN Turk вона закликала до відставки міністрів, чиї сини причетні до корупційного скандалу.
Турецький уряд всіляко намагається перешкодити витоку інформації на вразливу для нього тему і відроджує агресивну риторику проти критично налаштованих журналістів, наголошують «Репортери без кордонів».
Медіаорганізація висловила тривогу серією «драконівських» актів, яких останніми днями вжила турецька влада проти медіа, зокрема, запроваджуючи цензуру на масштабне антикорупційне розслідування, що зачіпає сам центр влади.
«Схоже, що Анкара зробила звичкою у випадках, коли у неї виникають труднощі, стріляти по месенджеру, - наголошують «Репортери». – Журналісти не повинні розплачуватися за протистояння у верхівці влади».