Бабуся точкового ураження. Як «1+1» соромив Президента

Бабуся точкового ураження. Як «1+1» соромив Президента

13:33,
16 Квітня 2018
3233

Бабуся точкового ураження. Як «1+1» соромив Президента

13:33,
16 Квітня 2018
3233
Бабуся точкового ураження. Як «1+1» соромив Президента
Бабуся точкового ураження. Як «1+1» соромив Президента
«1+1» присвятив майже п’ять хвилин історії про те, як важко жити бабусі зі щасливого ролика Президента.

Новини «1+1» завжди славилися своєю поетикою та високою художністю, тож не дивно, що врешті-решт, місцеві журналісти почали використовувати тропи в масштабах цілих сюжетів. Так, 4 квітня «ТСН» присвятили новину бабусі із ролика Президента, чиє справжнє життя відрізняється від показаного в рекламі щастя. За змістом це була п’ятихвилинна синекдоха: формально журналісти розповідали лише про одну «обмануту» жінку, а по суті мали на увазі, що Петро Порошенко підводить усіх пенсіонерів та дурить українців.

Наталія Мосейчук анонсує:«Борги та економія на всьому. Раїса Кузьменко із Чернігова, яка стала символом щасливого пенсіонера в агітаційному телеролику президента,позичила 3 тисячі гривень на ліки і досі чекає підвищенняпенсії. Їй, каже, на зйомках подали надію, що мають виплачувати більше, але не сталося. Тож, які вони, пенсійні реалії − дивіться!»Зверніть увагу, що єдиною подією, тут є виділений факт про позичені кошти. Навряд чи така новина заслуговує на п’ять хвилин у загальнонаціональних новинах. Те, що показане в рекламі життя людей відрізняється від реальності, теж навряд чи викличе у когось подив. Про проблеми із підвищенням пенсій, очевидно, варто говорити на прикладі більш ніж одного випадкового пенсіонера. Тож інформаційний привід для сюжету забезпечує лише фантомна присутність Президента.

Ефірним часом у «ТСН» розпоряджалися щедро, озвучуючи все нові й нові тяготи жінки: «Фруктів чи м'яса давно не було», «Отримує 1900 гривень пенсії, з яких півтори платить за комуналку», «Тільки курячі крилка можеш узяти ще, і ті по 47 рублів, те крило нещасне. Що там у тому крилі?», «Собака по вулиці ходе, збирає, десь знайшов косточку − з'їв. Так оце й нам», «Має 4 дітей і 6 онуків. Грошей у них, пояснює, не бере, бо ті й самі ледь виживають», «Без помочі дітей не прожити!», «Щойно перехворіла. Гроші на ліки позичила», «Залишилася сотня на 2 тижні, до найближчої пенсії», «У бабулі з президентського ролика підищення не буде», «Коли дозволяє здоров'я, бере швацькі замовлення в знайомих», «За співи їм дарують гостинці».

Крім Раїси Кузьменко, сюжет містив епізодичні ролі ще двох героїв. По-перше, маємо працівницю Пенсійного фонду, яка розчаровує пенсіонерку: підвищення пенсії в неї не буде, адже та вже вища за прожитковий мінімум. Щоправда, певна доплата планується у грудні, за понаднормовий стаж. Кореспондентка Валентина Шульга наголошує у сумі кожне число: «Її пенсія виросте аж на 9 гривень, 90 копійок». При цьому, хоч журналісти й сходили в Пенсійний фонд та індивідуально перерахували дохід жінки, вони так і не пояснили, звідки взялися подібні цифри. Не згадали й про те, що Уряд буцімто вже працює над другим етапом реформи: змінами для тих, хто, як і, очевидно, пані Раїса, мали великий стаж, але низьку зарплату. Тож журналісти не аналізували проблему й не шукали шляхи її вирішення, лише констатували біду пенсіонерки.

«З’являється» в матеріалі і Євген Цяпенко, режисер того ролику, де знімалася пані Раїса. Його появі передує критика зйомок: згадують заяви від буцімто обманутої метою реклами Анастасії Приходько, розповідають, що режисер надиктовував бабусі, що говорити, й не давав імпровізувати; пенсіонерка також жаліється на безоплатність участі в ролику. З монтажем у «ТСН» постаралися: усміхнена бабуся на президентському відео заявляє «Вірю, що буде краще», обурена жінка в синхроні «плюсів» стверджує:«Я нічого не відчула хорошого[...] Так, як він мені сказав, так я казала». Це відверта емоційна маніпуляція й ще один приклад синекдохи: одна «розвінчена» реклама, очевидно, має створити ефект «постановки» всіх президентських успіхів. При цьому, варто відзначити й певний незручний момент: протягом п’яти хвилин сюжету ні журналісти, ні пенсіонерка не згадують другу з її двох цитат із ролика: «Пропрацювала 43 роки, нарешті отримала більшу пенсію». Виходить, жінка усвідомлено говорила неправду?

Але повернемося до режисера. Він відмовився давати коментарі «1+1» і, замість цього, журналісти вибірково показали своє листування з чоловіком. Вибірково, адже, по-перше, телеканал заретушував усі повідомлення, крім озвучуваних. По-друге, самовільно вибрав, які цитати режисера давати. «...Я не голова Пенсійного фонду. Хай їй допомагають її сини, яких у неї багато і які покинули її сам на сам із цією пенсією», вирвавши слова із контексту, цитують пана Цяпенка журналісти. Очевидно, такі заяви мають спровокувати в глядачів ще більше обурення.

Закінчується матеріал нотками печальної надії від кореспондентки: «Вона цілодобово слухає радіо, чекає, що її почують і пенсія виросте ще на 1000 гривень, до омріяних трьох».

Отже, виглядає так, що «1+1» використав жінку, як своєрідну «зброю» проти Петра Порошенка. Протягом п’яти хвилин всій країні розповідали про її особисті біди та біди її родини: діти і внуки «самі ледь виживають». При цьому «плюси» не аналізували якісь конкретні проблеми й не шукали шляхи їх вирішення, лише протиставляли реальність ролику Президента. Інакше кажучи, у цього сюжету не було мети, крім як «викрити» постановочнний характер реклами. Що звучить так само, як спроби довести несправжність боїв у реслінгу та прихильність «ТСН» до Ігоря Коломойського. Зазначимо, що сама тема «фактчекінгу» слів політиків дуже важлива та корисна. Але для цього варто було взяти не історію однієї жінки, а кілька цитат Порошенка й проаналізувати їх із експертами чи через власне дослідження. Фахівці з різних галузей могли оцінити навіть сам ролик Президента.

Зазначимо, що це вже не вперше журналісти «плюсів» оригінально виходять на критику гаранта через дотичні теми. Раніше тут повідомляли глядачам про те, що син однокурсника Петра Порошенко буцімто побив дівчину. Також Президента як головного лобіста згадували в сюжеті про «чи не найневдалішу комерційну угоду в історії України». Звісно, приємно, що журналісти креативно підходять до чорного піару, але було б краще й корисніше, якби Президента все ж критикували по суті.

Детальніше про це та те, як «Україна» й «Інтер» піарили політиків на чудесах, а «1+1» відкрив фронт проти Олега Ляшка, читайте в публікації Реквієм за стандартами. Моніторинг теленовин 2-8 квітня

 

 

Скрін-шот 1+1
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду