Канал «Україна» як музей Ріната Ахметова
«Я памятник себе воздвиг нерукотворный...»
О. С. Пушкін
На телеканалі «Україна» щодня протягом уже трьох років розповідають про благодійність Ріната Ахметова. Єдина інша тема, яку тележурналісти згадують із такою ж частотою, — це війна на сході Укоаїни. При цьому інколи одним матеріалом на день «Сегодня» не обмежуються: після боїв під Авдіївкою, наприклад, про допомогу від Ахметова розповіли 11 разів за тиждень. Врешті-решт, телевізійна благодійність олігарха перетворилася на привід для жартів. Проте ні журналісти, ні сам штаб, очевидно, не стали чекати майбутнього, аби увічнити доброт свого власника, й уже 23 січня телеканал «Україна» розповів про музей благодійності Ріната Ахметова.
Починається матеріал скромно: «Миссия, которая стала историей», — заявляє ведуча Анна Панова і продовжує: «Самая масштабная гуманитарная помощь в Украине штаба Рината Ахметова представлена в экспозиции музея Мариупольского металлургического комбината имени Ильича». Тобто, канал Ахметова розповідає, як штаб Ахметова організував музей благодійності Ахметова на підприємстві Ахметова. Піар повного циклу.
Далі в сюжеті лунає ще більше гучних заяв, перелічимо кілька з них:
Олександр Вишняков, директор Гуманітарного штабу Ахметова: «Это для будущего поколения, как пример, как помощь одного человека может изменить мир».
Кореспондентка Інна Жиленко: «Свидетельства очевидцев самой масштабной помощи [свідки Ахметова :). — MS] стали реликвиями».
Сергій Грибко, волонтер: «Мне приятно, что я тоже какую-то частицу тоже вложил в эту помощь, которую оказывает Ринат Леонидович».
Кореспондентка Інна Жиленко: «Поддержка Рината Ахметова спасла жизнь более миллиону людей».
Також у сюжеті представлені експонати музею, зокрема: фотографії волонтерів у рамках, журнали з фотографіями волонтерів, газети з фотографіями волонтерів, ростові фігури волонтерів, брендові чашки та прапорці й крупним планом — підпис Ріната Ахметова.
А от чого немає в «новині», так це жодного посилання на незаангажоване джерело інформації: хоча б когось, хто не працює на олігарха чи не отримує від нього допомогу. Наприклад, масштаби діяльності фонду в матеріалі оцінює лише сам фонд та заявляє про «мільйон врятованих людей». Скільком точно допоміг Ахметов, і чи справді вони б без нього загинули — перевірити неможливо.
Ще більше дивує те, що в повідомленні немає згадки про загальний волонтерський рух в Україні. Ведуча Анна Панова на початку заявляє: «Выставка посвящена людям, которые больше трех лет помогают мирным жителям Донбасса». Аналогічно суть музею описує й директор гумштабу: «...Мы ее открываем в дополнение ко всем словам благодарности каждому волонтеру, каждому, чей вклад оценить невозможно». Тим не менше, журналісти не згадують про роль жодних волонтерів, крім ахметівських. І це в країні, де, на думку Президента, «волонтери взяли на себе функції держави у найважчий час». Де волонтерів нагороджують окремою державною нагородою. Де в 2014 році українці перерахували лише Міноборони 149 мільйонів гривень. Загалом, на тлі музею благодійності Ахметова можна було хоча би коротко згадати про те, що він — не єдиний благодійник в Україні.
Узагалі ж, особливо після подібного сюжету, телеканал «Україна» сам виглядає як такий собі «музей Ахметова» чи його пам’ятник — місце, куди глядач може прийти й побачити героїзований, бажаним способом увічнений образ олігарха. У літературі теж існує такий жанр: «пам’ятник», своєрідний підсумок власної творчості, написаний автором. Ахметов, щоправда, віддав його «літературним рабам», але суті це не змінило: журналісти щодня нав’язують глядачам уявлення про Ахметова як про того, хто «досяг» рекордної допомоги українцям, а не, наприклад, 147-кратного прибутку на угодах із державою.
Детальніше про це й те, як тележурналісти не помітили розслідування про Ігоря Коломойського та критику України на форумі в Давосі, читайте в публікації «Феєрверк замість коментарів. Моніторинг теленовин за 22–28 січня 2018 року».