ICTV допомагає Гройсману піаритися на смітті

ICTV допомагає Гройсману піаритися на смітті

12:18,
3 Липня 2017
2110

ICTV допомагає Гройсману піаритися на смітті

12:18,
3 Липня 2017
2110
ICTV допомагає Гройсману піаритися на смітті
ICTV допомагає Гройсману піаритися на смітті
У чотирьох сюжетах за один день журналісти «Фактів» похвалили Вінницю, покритикували Львів та замовчали мотиви Олега Березюка.

Ще на початку лютого «Детектор медіа» писав про те, як Володимир Гройсман піариться на темі львівського сміття. Тоді рецепт подібних телевізійних сюжетів був простим: спочатку журналісти змальовували апокаліптичну картину у Львові та неспроможність місцевої влади щось зробити, потім подавали рятівні (і не перевірені) ініціативи від прем’єра. Про спроби мера Андрія Садового вирішити проблему самотужки та про причини виникнення/існування цієї ситуації ЗМІ мовчали. Минуло майже півроку, а змінився лише порядок подачі інформації.

19 червня телеканал ICTV розпочав із похвали Гройсмана: «Уряд уже сьогодні думає про зиму і почав активно готуватися до опалювального сезону, Кабмін запевнив - тепло буде у всіх», –

розповідає ведуча Олена Фроляк. Жоден незалежний експерт ці та подальші обіцянки уряду не коментує, журналісти теж не наводять бекграунду щодо їх реалістичності.

Закінчується повідомлення зверненням прем’єр-міністра з приводу львівського сміття: «Сьогодні ж прем'єр-міністр звернувся до голів міст та сіл, аби ті допомогли Львову зі сміттям. Володимир Гройсман просить приймати непотріб на свої місцеві полігони в разі звернення мера Львова Андрія Садового. Водночас Садового просить чітко відповісти, коли ж він побудує полігон. Гроші на спорудження - близько п'ятдесяти мільйонів гривень уряд готовий виділити з резервного фонду».

Позиції Садового з цього чи жодного іншого питання в сюжеті немає. Хоча мер Львова раніше вже неодноразово заявляв, що прийом львівського сміття на інших полігонах блокується самою центральною владою та що завод із переробки відходів він планує почати будувати вже цього року. Що ж до 50 млн. із резервного бюджету – ці слова прем’єра виглядають досить дивно після його ж заяви тижневої давнини: «Кошти у Львова завдяки децентралізації є - тільки біля 0,25 млрд грн лежить на депозиті. За ці гроші можна золотий полігон зробити!»

Після благодійних ініціатив прем’єра, телеканал розповідає про ситуацію у самому місті: «Ну, а Львів через не вивезене сміття опинився перед загрозою спалаху кишкових інфекцій». Аналогічні повідомлення вийшли також на «1+1» та 5 каналі. Останній, зокрема, розповів: «У місті на 10 % зросла кількість кишкових інфекцій, підрахували медики. А ще у місцях накопичення мотлоху перевищені допустимі норми аміаку і сірководню». При цьому жоден із телеканалів так і не подав заяву Львівського обласного лабораторного центру про те, що 10% – це допустимі сезонні коливання за такої температури.

Наступна новина у випуску ICTV знову про сміття і знову без значного інформаційного приводу: «Поки єдине місто в Україні, яке дає собі раду з побутовими відходами, це Вінниця. Там вже два роки заробляють лише на переробці сміття понад півтора мільйона гривень[...]У 2005 міська влада за ініціативи тодішнього мера взяла полігон на баланс, провела рекультивацію, знайшла інвестора і за 9 років видобуває на полігоні біогаз і продає його. Схема звичайно, не вирішила глобальних проблем. Але місто уникло катастрофи подібній львівській. За кілька років Вінниця планує збудувати перший в Україні [насправді, не перший - MS] сміттєпереробний завод». Виходить, що за словами Олени Фроляк (адже це не експертна думка, а саме заява ведучої), всі міста в Україні мають проблеми з відходами і лише одне їх вирішило? Що ж до вибору Вінниці як єдиного вільного від сміття міста, то, звісно, у 2005 році Володимир Гройсман ще не був місцевим мером, проте вінницьким полігоном активно вихваляється як своєю заслугою.

 

Наочний приклад того, як ICTV візуалізує Вінницю та Львів

Таким чином навколо львівських сміттєвих проблем в новинах ICTV виникає таке собі піарне рондо Володимира Борисовича: спочатку він намагається допомогти Львову, потім ми дізнаємося про епідемію в місті, а потім – про те, що от у Вінниці таких проблем вдалося уникнути.

Ідилію могла б порушити лише новина про голодування Олега Березюка, голова парламенської фракції «Самопоміч», але, на щастя, журналісти ICTV замовчали у повідомленні всі критичні деталі: «На думку Березюка, над його містом і мешканцями, а також міським головою і політичною силою впродовж останнього року знущається влада. Саме тому лідер фракції "Самопоміч" прийняв особисте рішення і оголосив голодування [...]Одразу ж після заяви Олег Березюк вийшов із Погоджувальної ради, поспілкувався з журналістами і вирушив до Адміністрації президента. Саме там він і обіцяє голодувати. Ну а його колеги, народні депутати, цього тижня планують плідно попрацювати», – розповідає Олена Фроляк.

Жодних деталей того, як саме, на думку Березюка, над Львовом «знущаються», глядачі так і не дізнаються. «Факти» не розповідають про конкретні звинувачення у бік президента чи прем’єра, ігнорують також заклики Садового до влади. У чотирьох сюжетах (вісім хвилин) так і не лунає головна думка цих політиків, що саме діюча державна верхівка блокує вивезення сміття зі Львова, аби знищити рейтинги «Самопомочі». Більше того, у чотирьох сюжетах узагалі не лунає жодна думка членів «Самопомочі», крім неінформативного фрагменту виступу Олега Березюка на погоджувальній раді.

У результаті в матеріалах порушений не лише елементарний стандарт балансу думок: журналісти не дотрималися, по суті, жодної норми інформаційної журналістики. Сюжети ICTV не відповідають критерію повноти, бо часто не розкривають передісторії подій, наприклад, того, що у березні Гройсман уже закликав інші міста допомагати Львову, і чому вони цього не зробили – питання.

Порушено також стандарт відокремлення фактів від думок, адже, зокрема, цей експертний висновок про вінницький полігон – «місто уникло катастрофи подібній львівській» –надає особисто Олена Фроляк. Достовірною інформацію ICTV теж назвати не можна, оскільки деякі заяви канал подає без посилання на джерела. Наприклад, ведуча заявляє, що «від п’ятниці компанія “АВЕ-Львів” припинила очищати контейнери. Нагадаю, проти її керівника порушили кримінальне провадження».По-перше, тут незрозуміло про яку «п’ятницю» йдеться, адже відомо про це стало у понеділок 12 червня, а сам вивіз зупинили у четвер 1 червня. Крім того, кримінальне провадження не фігурувало в заявах компанії як причина зупинки обслуговування. Єдиний стандарт, якого у «Фактах» все ж таки дотрималися формально – це оперативність. Але це, звісно, якщо не враховувати сюжет про вінницькі проблеми зі сміттям у 2005-му, що запізнився з актуальністю на 12 років.

Детальніше про це та те, як «Україна» та 5 канал розділилися у поглядах через Ігоря Гужву, а «1+1» та «Україна» - через російські серіали, читайте в публікації Канали Коломойського та Ахметова обмінялися докорами. Моніторинг теленовин за 19–25 червня 2017 року

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Скрін-шот ICTV
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду