Почати 2017-й із кіно: сім фільмів про журналістів

Почати 2017-й із кіно: сім фільмів про журналістів

11:16,
3 Січня 2017
12191

Почати 2017-й із кіно: сім фільмів про журналістів

11:16,
3 Січня 2017
12191
Почати 2017-й із кіно: сім фільмів про журналістів
Почати 2017-й із кіно: сім фільмів про журналістів
MediaSapiens пропонує добірку з семи стрічок про журналістику, журналістів та медіа, які стали знаковими в історії світового кінематографа.

«У центрі уваги» (Spotlight), 2015

Американський драматичний фільм, знятий Томом Маккарті, розповідає про журналістське розслідування випадків педофілії серед священиків бостонської католицької церкви.

Результати кропіткої піврічної роботи журналістів показали, що понад 70 священиків були причетні до сексуальних домагань. Злочини покривав бостонський архієпископ Бернард Лоу. Скандал призвів до відставки кардинала.

У лютому стрічка здобула головний «Оскар» та статуетку за найкращий оригінальний сценарій. «Ми написали сценарій для всіх журналістів, які борються та змагаються за правду», — виголосив Томас Маккарті під час церемонії вручення премії.

У фільмі зіграли Марк Руффало, Лів Шрайбер, Майкл Кітон та Рейчел Макадамс.

«Вся президентська рать» (All the President's Men), 1976

Боб Вудворт та Карл Бернстайн — журналісти The Washington Post — майстри своєї справи. До їхніх рук випадково потрапляють провокаційні матеріали, які свідчать про те, що в офісі кандидата в президенти від Демократичної партії Джорджа Макговерна, який перебуває в готельному комплексі «Вотергейт», представники адміністрації президента Ніксона організували таємне прослухування та зйомку з використанням прихованих камер. Боб і Карл, немов ті Шерлок та Ватсон, полюють за правдою. Вони віднаходять масу свідків, готових таємно дати свідчення проти правлячої партії. Чим усе завершилося — дивіться в гостросюжетній стрічці Алана Пакула. Згодом цей епізод увійде до американської історії 1970-х під назвою «Вотергейтський скандал».

Ролі виконали Роберт Редфорд, Дастін Гоффман, Джейсон Робардс, Роберт Дюваль.

«Професія: репортер» (Professione: reporter), 1975

 
Останній фільм із англомовної трилогії Мікеланджело Антоніоні «Професія: репортер» в англомовних країнах відомий під назвою «Пасажир» (англ. The Passenger). Стрічку знято в найліпших традиціях road-movie: погоні, замахи, прекрасна незнайомка. У своїй неповторній авторській інтерпретації цього жанру режисер розповідає історію незадоволеного власним життям журналіста.

Девід Локк — британський репортер у Північній Сахарі, який забажав стати невидимим: звільнитися від зобов'язань, відповідальності, самого себе. Посеред палючої пустелі він змінює свою ідентичність, фабрикує власну смерть і повністю відмовляється від власної біографії, присвоюючи собі ім’я покійного двійника.

Близькі люди вирушають на його пошуки разом із постатями з нового життя. Остаточно від самого себе його вивільняє тільки смерть, яку, за словами самого Антоніоні, герой всотує мало не з першого кадру.

Девід Локк хаотично пересувається у просторі, а фабула фільму рухається по колу. Локк спостерігає, як його журналістську діяльність оцінюють «посмертно», знайомиться з чарівною дівчиною й вирушає назустріч невідомому.

Новаторська кіномова режисера лишає по собі чимало відкритих питань.

Ролі виконують Джек Ніколсон та Марія Шнайдер.

«Громадянин Кейн» (Citizen Kane), 1941

 

Журналіст Томпсон намагається розкрити таємницю останнього слова медіамагната Чарльза Фостера Кейна. Що саме означав передсмертний «трояндовий бутон» одного з найвідоміших газетярів США?

За життя пан Кейн казав так: «Я працюю в газеті й формую громадську думку. Як я напишу сьогодні, так завтра думатиме кожен перехожий».

Де-факто це перший фільм про журналістське розслідування як таке, що його неодноразово визнавали одним із найкращих зразків в історії світового кінематографа.

В основу стрічки Орсона Веллса лягли факти з біографії реального газетного магната Вільяма Рендальфа Херста. Окремі риси характеру головного героя належать чиказьким бізнесменам Семюелю Інсулу, Гарольду Маккорміку та самому режисеру.

У фільмі зіграли Орсон Веллс, Агнес Мурхед, Дороті Комінгор та Еверет Слоун.

«Її серце»(A Mighty Heart), 2007 

 
Стрічка розповідає про життя та смерть журналіста The Wall Street Journal Деніела Перла, котрий потрапив у полон у Пакистані під час розслідування зв’язків між терористичною організацією «Аль-Каїда» та пакистанськими спецслужбами. Коли Деніел зник, його вагітна дружина-журналістка Маріана Перл вирушила до Карачі на його пошуки.

В основу стрічки Майкла Вінтерботта лягли спогади пані Перл, опубліковані в біографічній книжці «Могутнє серце: Хоробре життя і смерть мого чоловіка Денні Перла».

Їхні ролі блискуче зіграли Анджеліна Джолі та Ден Футтерман.

«Сенсація» (Scoop), 2006

 

Дематеріалізуватися зі світу мертвих, щоби потрапити до живих виключно заради сенсації  іронічно, цинічно та у стилі Вуді Аллена. За ідеями Платона, кожен мав би займатися своєю справою та не втручатися в чужі, однак чи можливо це, якщо ти — журналіст?

Гарна й дещо незграбна американська студентка-журналістка Сондра Пранскі приїздить на канікули до Лондона. Там вона потрапляє на виступ мага Сіда Вотерсмана, якого грає сам Вуді Аллен, і зустрічає дух Джо, котрий у кабіні «дематеріалізатора» розповідає дівчині сенсаційну новину та заохочує розпочати розслідування.

Разом із Сідом Сондра починає «роботу під прикриттям». Проте у своїй «грі» герої заходять надто далеко — ціною розкриття загадки, себто сенсації, стає людське життя.

Головні ролі виконують Г'ю Джекмен, Скарлет Йохансон та Вуді Аллен.

«Добраніч і хай вам щастить» (Good Night, and Good Luck), 2005

 
Дія американської драми Джорджа Клуні розгортається в епоху розвитку телебачення у США 1950-х років. Стрічка оповідає реальну історію протистояння репортера Едварда Мароу, котрий починав із репортажів про Бухенвальд, а згодом став зіркою каналу CBS, і сенатора Джозефа МакКарті, що в рамках так званого полювання на відьом звинуватив сміливого журналіста в симпатії до комуністичного режиму.

Поціновувачі творчості Джорджа Клуні мають змогу подивитися на свого улюбленця в цілковито новому амплуа.

Варто зазначити, що у фільмі використовується документальна хроніка за участі сенатора МакКарті. Цікаво, що на тестових показах фільму глядачі, які не знали про документальне походження матеріалів, стверджували, що актор, який грає МакКарті, «надто переграє».

Фільм було номіновано як найкращу стрічку на 78-му премію «Оскар».

У ролях: Джордж Клуні, Роберт Дауні-мол., Рей Вайз, Френк Ланджелла, Девід Стретейрн.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: кадр зі Spotlight, counterpunch.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду