Ольга Большакова: Контроль за суспільним мовленням на місцевому рівні повинна здійснювати громада
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Ольга Большакова: Контроль за суспільним мовленням на місцевому рівні повинна здійснювати громада
Захід організувала ГО «Телекритика» в рамках проекту Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі», що фінансується Урядом Канади.
Координатор проектів Ради Європи в Україні Ольга Сєдова зазначила, що створення суспільного мовлення є ключовою реформою у медіа і запевнила: міжнародна спільнота приділяє велику увагу реалізації цієї реформи.
«Створення системи справжнього суспільного мовлення є важливим зобов’язанням України перед Радою Європи, - наголосила вона. – Ще у 2005 році Парламентська асамблея Ради Європи наголосила, що необхідно створити систему суспільного мовлення. Ми бачимо великі зміни у законодавчій площині і ключ до вирішення цього питання лежить в ефективній імплементації закону про суспільне мовлення».
Вона підкреслила, що особливо важливим для майбутніх суспільних мовників є високий рівень редакційних стандартів та фінансова незалежність. Показовим є приклад Польщі, де суспільне мовлення існує вже десяток років, але все одно є спроби втручання влади. Проте було ухвалене ефективне законодавство, яке дозвляє регулятору виконувати свої функції.
Богдан Червак, перший заступник Держкомтелерадіо, зазначив, що саме суспільне мовлення має стати протидією на виклики, які стоять перед Україною, у тому числі щодо російської агресії.
На його думку, не слід забувати про мету створення суспільного мовлення – зміна змісту, а не форми. «Зараз є умови для створення якісного українського контенту», - зазначив він.
Генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія закликав не очікувати на швидке створення суспільного мовлення, а долучатися до обговорення того, яким воно має бути.
Діана Дуцик, виконавчий директор ГО «Телекритика», представила результати моніторингу професійних стандартів новин на ХОДТРК «ОТБ» і розповіла про тенденції у місцевих медіа загалом. Вона зазначила: поки що якість новин на місцевих ОДТРК в рази нижча, ніж на «Першому національному».
Згідно з результатами моніторингів, у місцевих телекомпаніях часто спостерігається некритичне висвітлення діяльності влади, часом навіть копіювання прес-релізів.
«В усі часи ОДТРК позитивно говорили про будь-яку владу. Ще одна характерна тенденція – показ багатьох сюжетів про діяльність благодійних фондів, але це насправді піар політиків чи політичних сил, які стоять за цим фондом», - зазначила пані Дуцик.
Медіаюрист Ольга Большакова наголосила на необхідності громадського контролю за громадським телебаченням та радіомовленням.
«Громадське мовлення створюється тією громадою, для якої воно працює. Воно не може бути створене державою і нею ж контролюватися. Ініціатори створюють громадське мовлення і вони ж шукають для нього кошти», - сказала експертка.
Круглий стіл організовано громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту Ради Європи «Впровадження європейських стандартів в українському медійному середовищі», що фінансується Урядом Канади.