Заступник міністра: Я не говорив, що листування українців у Телеграмі можуть читати спецслужби РФ
Заступник міністра: Я не говорив, що листування українців у Телеграмі можуть читати спецслужби РФ
У понеділок, 1 липня, на сайті «Укрінформу» вийшла новина із заголовком «Переписку українців у Telegram можуть читати спецслужби РФ — Золотухін». У тексті новини непрямою мовою навели слова заступника міністра інформаційної політики України Дмитра Золотухіна про те, що листування українців у Телеграмі можуть надавати спецслужбам РФ за їхньою вимогою та можуть читати її.
Цю новину з посиланням на «Укрінформ» опублікували кілька українських сайтів. Наприклад, «Обозреватель», «Еспресо» та Depo.ua. Далі її опублікували Polit.ua та сайт Прямого каналу. Видання «Ракурс» поширило цю новину із заголовком «Від спецслужб Росії у Telegram не сховаєшся — Мінінформполітики». Цю новину також опублікував і «Детектор медіа», пославшись на «Укрінформ».
Скриншот: Обозреватель
Скриншот: Еспресо
Як виявилося, у першоджерелі навели слова Дмитра Золотухіна, яких він не говорив, а інші сайти поширили некоректно наведену цитату заступника міністра. Про це сам пан Золотухін заявив у коментарі «Детектору медіа».
«Я дійсно такого не говорив. Не було часу з’ясовувати, хто саме подав новину саме таким чином. Ну, скоріше за все, комусь треба було написати клікбейтовий заголовок», — сказав він.
Скриншот: Polit.ua
За словами Дмитра Золотухіна, під час круглого столу, організованого Міністерством інформаційної політики, спікери майже півтори години говорили про телеграм-канали і важелі розповсюдження контенту, які дозволяють виводити фейки та маніпуляції в традиційні онлайн-медіа та навіть на телебачення.
«Про листування й обмін повідомленнями взагалі не йшлося. Ми говорили і про Павла Дурова, власника Телеграму, та колишнього власника ВКонтакте. Оскільки є всі підстави вважати, що ВКонтакте співпрацював з ФСБ, то ми згадували й про те, що ми не можемо однозначно заперечити гіпотезу, що за ширмою офіційного протиборства з ФСБ неофіційно Дуров може з ними співпрацювати. Я про це говорив серед іншого», — уточнив заступник міністра.
Скриншот: Depo.ua
Наприкінці бесіди, додав він, експерт МГО «Інтерньюз Україна» Віталій Мороз, який був присутній на круглому столі, запитав про безпеку саме обміну повідомленнями від людини до людини.
«Запрошені експерти Андрій Бродецький та Альона Дєньга скептично до цього поставилися, оскільки приватності в онлайні взагалі не існує. І навіть частину акцій Фейсбуку утримує «Мейл Ру Груп» Алішера Усманова. Декілька почутих фраз, що прозвучали в різних контекстах, пов’язали — і вуаля! Заголовочок», — додав пан Золотухін.
Водночас він підкреслив, що в «Укрінформі» зазвичай усе роблять професійно.
Скриншот: Заголовок і цитати Дмитра Золотухіна в «Укрінформі» оперативно виправили, натомість інші сайти, що поширили цю новину, поки залишили стару її версію
«Детектор медіа» після з’ясування обставин видалив новину. «Укрінформ» виправив заголовок і текст, і тепер там наведені інші цитати Дмитра Золотухіна. Тим часом на перерахованих вище сайтах, які посилалися на «Укрінформ», новину не виправили.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що заступник міністра інформаційної політики спростував десятку свіжих фейків Кремля.