Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Поняття першоджерела починає помирати – Максим Саваневський
Як інтернет змінює журналістику, обговорювали сьогодні на конференції «Трансформація журналістики: цифрові виклики професійним стандартам та медіаетиці». Захід організували Координатор проектів ОБСЄ в Україні та Національна спілка журналістів України (НСЖУ). У конференції взяли участь українські і закордонні журналісти, медіаексперти, фахівці з цифрових технологій.
Учасники наголошували, що зараз сторінки у соціальних мережах стали конкурентами традиційним ЗМІ – яскравий приклад тому Фейсбук-сторінка «Євромайдан». В Україні за останній рік з’явився ще такий феномен як одноосібні медіа, тобто сторінки людей, на яких посилаються фактично як на авторитетний ЗМІ. Наприклад, це сторінки Арсенія Авакова чи Дмитра Тимчука.
Тим не менш, це не загально визнані експерти, наголосила Наталя Лигачова, шеф-редактор «Телекритики»: «Через прагнення до оперативності, розмиваються не лише стандарти журналістики, але й експертне середовище. Постає питання , чи можна довіряти тому, хто популярний завдяки соціальним мережам?». Зараз не журналісти обирають експертів, а кожен користувач сам це робить, в залежності від того, що він хоче почути – наголосила пані Лигачова.
Максим Саваневський погодився, що сьогодні збільшується попит на пропаганду, бо люди читають ту інформацію, яка збігається з їх поглядами.
Ще одним інструментом маніпуляції стали фейки, які легко поширювати у соціальних мережах. «Поняття першоджерела починає помирати, ЗМІ передруковують один одного, не перевіряючи інформацію», - зазначив пан Саваневський. Він нагадав експеримент Watcher’a із фейковою новиною про те, що український гімн визнано кращим у світі – її передрукували більше 100 видань.