Тwitter-привітання Президента Ірану на адресу співвітчизниці викликало суперечки серед мусульман
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Тwitter-привітання Президента Ірану на адресу співвітчизниці викликало суперечки серед мусульман
Річ у тім, що крім вітання лауреатці президент Хассан Рухані розмістив у Twitter її знімок без чадри, пише The Guardian.
Президент Хассан Рухані написав: «Поздоровляю Маріам Мірзахані з тим, що вона стала першою жінкою, яка будь-коли отримувала медаль Філдза. Ми, іранці, цим вельми лишаємося».
Congrats to #MaryamMirzakhani on becoming the first ever woman to win the #FieldsMedal, making us Iranians very proud pic.twitter.com/oVL98NRdVF
— Hassan Rouhani (@HassanRouhani) August 13, 2014
У багатьох його співвітчизників міжнародний успіх Маріам викликав почуття національної гордості. Однак реакція ортодоксальних мусульман була діаметрально протилежною.
Чимало іранців схвально поставилися до твіту Рухані, який прийшов до влади як поміркований політик, Один із них висловив думку, що «президент цінує мізки більше, ніж чадру». Інший користувач соціальними мережами гірко пожартував у твіті: «Я вітаю Маріам Мірзахані з чадрою чи без чадри. Однак ми арештуємо тебе, коли ти повернешся до Ірану через знімок з непокритою головою».
Тимчасом іранські друковані медіа намагаються спотворити імідж Мірзахані. The Guardian наводить як наочний приклад те, що державна газета ретушувала цифрове зображення, прикривши їй голову.
Чинні в Ірані закони шаріату вимагають від жінок носити у громадських місцях чадру. Ті, хто їх порушує, наражаються на арешт. Відому правозахисницю Насрін Сотуде (Nasrin Sotoudeh) було засуджено до 6-річного тюремного ув’язнення. До цього терміну їй додали 6 днів перебування за ґратами за те, що вона розмістила своє відео без чадри.
Іранській актрисі Марзіє Вафамехр (Marzieh Vafamehr) винесли вирок – рік тюрми та 90 ударів батогом, бо вона знялася в австралійській кінострічці з непокритою головою.
Медаллю імені канадського математика Джона Чарльза Філдза (John Charles Fields) Міжнародна спілка математиків (IMU) відзначає фахівців з цієї науки за визнання видатних відкриттів. Віковий ценз претендентів у лауреати обмежений 40 роками. Цю нагороду за її престижність часто називають «Нобелівською премією у математиці». Вперше їх вручали 1936 р. американцеві Джессі Дугласу (Jesse Douglas) та фіну Ларсу Ахлфорсу (Lars Ahlfors). З 1950-го ними відзначають математиків раз у чотири роки. Цьогоріч разом з іранкою Маріам Мірзахарі нагороду отримав латиноамериканець Артур Авіла (Artur Avila). Грошова вартість винагороди – 15 тисяч канадських доларів.
Британське видання відзначає, що Маріам Мірхазані, професорку математики Стенфордського університету, привітав з визначною нагородою у Facebook речник держдепартаменту США. Понад 70 відсотків іранців-переможців олімпіад з фізики та математики залишили свою країну. Чимало з них працює у провідних американських і канадських університетах.