«Яндекс» презентував дослідження про те, що і як шукають українці (інфографіка)
«Яндекс» презентував дослідження про те, що і як шукають українці (інфографіка)
Такі дані були оприлюднені сьогодні під час презентації дослідження «Пошук в інтернеті – що і як шукають українські користувачі». Аналітики компанії розповіли про загальні закономірності досліджень пошукових запитів та про останні тенденції.
Щотижня українські користувачі задають «Яндексу» понад 150 млн пошукових запитів, тобто в середньому на кожного користувача припадає 15 запитів на тиждень.
Активність користувачів у різних областях відрізняється, але не суттєво:
Як розповів аналітик компанії Іван Леонтьєв, класифікувати пошукові запити можна по-різному - за метою, тематикою, популярністю. Якщо подивитись на мету запитів, то пошук безпосередньо інформації становитиме менше 25%. Приблизно чверть запитів користувачі задають, щоб перейти на певний сайт: «вк», «privat 24», «fotolia». Близько 30% запитів задають із метою знайти кіно, музику або інший контент.
Тематику запитів можна зобразити таким чином (розмір шрифту пропорційний частці відповідних тем у запитах до «Яндекса»):
Найчастіше українські користувачі «Яндекса» шукають музику, кіно, ігри та соціальні мережі - на ці теми припадає майже 25% усіх запитів. Часто шукають в «Яндексі» навчальні матеріали, реферати, інструкції до ліків, інформацію про захворювання. Всього на теми «Школа» і «Здоров’я» припадає приблизно по 4% від усіх запитів. Також в інтернеті часто шукають інформацію про програмне забезпечення, автомобілі та електроніку (майже по 3%).
На тематику запитів впливають пори року. Так, із початком літа зменшується кількість запитів про шкільну програму, але зростає кількість запитів про ЗНО та програму вступних іспитів. Крім того, збільшується кількість запитів про садівництво, господарство, будівництво.
Аналітик компанії Поліна Трояновська навела приклад такого запиту як «вареники з вишнями» - цим питанням українці задаються фактично лише в червні.
Таку статистику може отримати кожен користувач, звернувшись до інструмента «Яндекса» Wordstat. За допомогою нього можна подивитись статистику по конкретному запиту в обраному регіоні.
Події в Україні у 2013–2014 роках вплинули на запити користувачів. Наприклад, частка запитів зі словом «новини» або «новости» до літа 2014-го зросла майже у чотири рази порівняно з осінню 2013 року. Також збільшилася кількість запитів із назвами сайтів популярних новинних видань. Але при цьому список найпопулярніших у пошуку тем практично не змінився.
Як сказала пані Трояновська, не треба плутати топ популярних тем та актуальні теми. Топ-10, як правило, весь рік залишається незмінним - це назви популярних соціальних мереж, порталів та сервісів. В той час як актуальні теми мають значно меншу кількість запитів, але завдяки ним можна відстежити тенденції. Наприклад, така статистика за другий тиждень вересня:
Топ-10 за 2011 і 2014 суттєво не змінились:
Щодо мови запитів, то в «Яндексі» приблизно 11% українські користувачі задають українською мовою, ще 84% — російською.
Як розповів Іван Леонтьєв, у деяких запитах трапляються формулювання, що комбінують українську та російську лексику: «смотреть літачки в хорошем качестве», «фільми онлайн смотреть бесплатно», «квартиры в днепропетровске жовтневый». Частка таких запитів до «Яндекса» становить 1,3%.
Перевага у вживанні певної мови залежить від географії. На заході запитів українською мовою істотно більше, ніж на сході та півдні. Найбільше запитів українською задають у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях, а російською - у Криму. Частка запитів до Яндекса українською мовою зростає кожного року (в основному за рахунок центральних і західних регіонів).
В усіх регіонах українська мова найчастіше вживається у пошукових запитах, пов’язаних з освітою, держпослугами та адміністративними питаннями. Російською українські користувачі Яндекса найчастіше шукають кіно, серіали, мультфільми, ігри, телевізійні передачі, а також товари і послуги.