Шаблонний піар

Шаблонний піар

11:57,
8 Лютого 2015
2517

Шаблонний піар

11:57,
8 Лютого 2015
2517
Шаблонний піар
Шаблонний піар
Новини «1+1» почистішали, а ахметовський піар на «Україні» став геть одноманітним. Порушення стандартів інформаційної журналістики в новинах каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й та Перший національний 26 - 31 січня 2015 року.

Кількість замовних матеріалів у новинах центральних телеканалів поки що не зростає, проте їхній асортимент і формат кристалізуються. Зокрема, «Україна» щодня штампує абсолютно однакові матеріали про гуманітарний штаб Ріната Ахметова – один лайфовий (часто героями стають постраждалі в Маріуполі, до якого цього тижня прикута увага всієї країни) і один звіт про роботу гуманітарного штабу. Втім, під кінець тижня норму виробітку піарникам Ахметова підвищили до 3-4 матеріалів на день. «Інтер» тим часом намагається оборонятись від «наїздів» уряду, зокрема й за допомогою політиків із президентської політсили, та обережно висвітлює виступи сестри свого власника – Юлії Льовочкіної – на Парламентській асамблеї Ради Європи.

26 січня, понеділок

Головні теми дня – критична ситуація на Донбасі, відновлення Маріуполя після обстрілів, обшук кримськотатарського телеканалу ATR у Сімферополі.

Через не надто уважне ставлення телевізійних новинарів до перевірки суперечливих даних із Донбасу почастішали порушення стандарту точності. Зокрема, розповідаючи про ситуацію в зоні бойових дій, «1+1» та «Україна» повідомили про 24 поранених протягом попередньої доби, Перший національний і 5 канал – 25, а СТБ – 27. Схожа ситуація із висвітленням поховання загиблих від обстрілу в Маріуполі: «ТСН» «1+1» стверджує, що поховали дев’ятьох, «Інтер» і 5 канал – п’ятьох. Різняться й дані про кількість поранених у Маріуполі: за версією СТБ та ICTV у лікарнях перебувають 105, а за версією «Інтера» - 115 осіб.

Під приводом доброчинної допомоги постраждалим у Маріуполі посилилась увага телеканалів, близьких до «Опозиційного блоку», до одного з лідерів цієї партії Олександра Вілкула. Так, «Інтер» розповідає про доброчинність фонду Вілкула словами заступника головного лікаря маріупольської міської лікарні Дмитра Антонова: «...Ту помощь, которую оказывает нам гуманитарные организации и в том числе организация "Украинская перспектива", она настолько важна, она настолько необходима!». Тоді як у новинах телеканалу «Україна» Вілкул розповідає про свою доброту сам: «Мой фонд "Украинская перспектива" поставил медикаменты необходимые в больницы Мариуполя. Наталья Королевская занимается эвакуацией инвалидов».

Ці ж телеканали озвучили заяви «Опозиційного блоку» щодо ситуації в Маріуполі. «Інтер» дав заяву непрямою мовою: «Оппозиционный блок требует от власти немедленного обеспечения мира в Украине и проведения с этой целью прямых переговоров с Россией о совместных усилиях по прекращению огня. А также обращение в ООН за предоставлением миротворческого контингента для обеспечения мира и безопасности людей в зоне военных действий. Также представители Оппозиционного блока требуют проведение срочного выездного заседания ВР в Мариуполе». Тоді як на «Україні» ці самі тези лунали в розмові у студії з тим-таки Вілкулом: роль «Опозиційного блоку» як миротворців у Маріуполі («Я и еще несколько народных депутатов сегодня в ночь выезжаем в Мариуполь и там, на месте будем решать что необходимо. Медикаменты. […] Мы должны сегодня все объединиться и выстоять»); байдужість влади до мирних людей («Полгода понадобилось правительству для того, чтобы увидеть тысячи погибших, сотни тысяч беженцев. Еще в июне прошлого года мы обращались к руководству государства о необходимости создания национального гуманитарного штаба и теперь надеемся, что будет создана структура, которая будет координировать и правительственные органы и фонды и иностранные и украинские благотворительные и наконец-то займутся людьми»); відновлення соціальних виплат людям, що мешкають на окупованих територіях («Конечно, возобновлять выплаты по пенсиям и зарплатам в зоне АТО»).

Увага до Вілкула, втім, не означає неувагу до Ахметова: на «Україні» вийшло два матеріали про доброчинність власника телеканалу. Перший – лайфова історія про трирічну дівчинку з Маріуполя, лікування якої оплачує фонд Ахметова: «Самой маленькой из пострадавших от обстрела Мариуполя трехлетней Милане пришлось ампутировать часть ноги . Всего во время обстрелов в Восточном районе пострадали восемь детей. Все они находятся под опекой Гуманитарного штаба Рината Ахметова. Который полностью взял на себя расходы на лечение». Другий – стандартний матеріал про гуманітарну допомогу фонду: «Во многих населенных пунктах на линии огня по-прежнему находится мирное население. В этих условиях обеспечить их продуктами питания можно только направив гуманитарную помощь. Штаб Рината Ахметова смог доставить продуктовые наборы для мирных жителей в одну из горячих точек Донбасса – Дебальцево».

27 січня, вівторок

Головні теми дня: обстріли в районі Дебальцева, визнання Верховною Радою Росії країною-агресором.

Найрезонанснішою подією дня стало рішення народних депутатів визнати Росію агресором, та прийняття у першому читанні законопроекту щодо визнанння Донецької та Луганської «народних республік» - терористичними організаціями. Висвітлюючи цю подію, телеканали розставляли різні акценти.

«1+1» наголосив на антиукраїнських діях «Опозиційного блоку»: «Проти традиційно голосує «Опозиційний блок», втім, хай як не хочуть, але і їм мимоволі доводиться підтвердити факт агресії Кремля, бо саме з Росією, закликають колишні регіонали, треба вести переговори про припинення бойових дій», «Не голосують колишні опозиціонери і за офіційне визнання ДНР, ЛНР терористичними організаціями».

5 канал також наголосив на цьому, але більш нейтрально: «Жодного голосу за визнання Росії агресором від фракції, яка називає себе «Опозиційним блоком», ба більше. Її представники вимагаються прямих переговорів із Росією».

Порушуючи стандарт відокремлення фактів від коментарів, ICTV прямо називає дії «Опозиційного блоку» відмовою підтримувати Україну: «271 голос "за" віддали всі фракції коаліції, а опозиція - вже традиційно – відмовилася підтримувати Україну». СТБ, натомість, узагалі нічого не сказав про позицію «Опозиційного блоку».

Тим часом «Інтер» розпочав свій матеріал про це голосування з заяв партії «Батьківщина»: «Батькивщина» за круглым столом несколько часов говорят о децентрализации и о том, как городам и селам быть финансово самостоятельными. В сессионный зал депутаты приходят только в полдень». А ось про те, що «Опозиційний блок» не голосував за обидва рішення, «Інтер» не вважає необхідним повідомити взагалі, тобто замовчує важливу інформацію. Натомість, озвучує альтернативну пропозицію цієї партії щодо врегулювання конфлікту на Донбасі та дає синхрон лідера фракції «Опозиційного блоку» Юрія Бойка: «Опозиційний блок вважає за необхідне зробити заяву, і прийняти відповідну постанову Верховної Ради України № 1847, яку ми зареєстрували. Визнати неможливим вирішення конфлікту на Сході України суто військовим шляхом. Вжити всіх заходів для відновлення гуманітарної і соціальної допомоги громадянам України, які перебувають в зонах військового конфлікту. Це відновлення соціальних виплат. Відновити транспортне сполучення територією Донецької, Луганської областей».

Зробила спробу згладити кути, відвівши вогонь критики від «Опозиційного блоку», й «Україна», але все ж таки про неголосування повідомляє: «Оппозиция в голосовании участия не принимает. Говорит:  разрешить конфликт на Донбассе только военным путём – не получится. Предлагают альтернативу».

 Перший національний зробив нейтральний матеріал про це голосування.

«Інтер» і далі досить агресивно обороняється від "тиску влади". Зокрема, «Подробности» єдині згадали про заяву Вікторії Сюмар: «Чим заважало прийняти сьогодні включити до порядку денного законопроект, який дає інструментарій Нацраді застосовувати заходи до телеканалів?».  А також використали вигідні для «Інтера» синхрони нардепів-порошенківців:

Сергій Каплін: «Сьогодні у Верховній Раді України буде прийматися низка інших важливих законопроектів. І серед них є законопроекти, знаєте, як, які недоречні сьогодні. От, наприклад: хочемо розглянути окремі речі по телебаченню і радіомовленню».

Микола Томенко: «Закон (1768, - ТК), як віджати канали через рішення Нацради. На мою думку, це відступ від принципів свободи слова і демократії. Я розумію, що є спокуса: ви сидите там на якійсь посаді, є спокуса в когось забрати канал популярний. А той, хоче, наприклад, шантажувати. Або продайте канал по демпінговим військовим цінам, або ми його в вас заберемо. Тобто воно ж на поверхні все це лежить».

Томенка цього вечора запросили до студії інтерівських новин. Ведуча задала розмові тон, порушивши принагідно стандарт відокремлення фактів від коментарів: «И так уж волею судеб сложилось, что вы очень хороший медиа-эксперт. Один из тех людей, которые четко понимают, чем отличается то, что мы видим на сцене, от того, что происходит за кулисами. […] Ваше отношение к этим инициативам, целью которых является явная информационная составляющая канала. Потому    что лоббистов этого проекта, их явно интересуют новостные программы. Или постоянно звучит критика в адрес конкретных чиновников, в адрес конкретных структур. Называются имена. И мы видим реакцию ситуации на эти сюжеты. Ситуация меняется. Возможно, эти перемены никому не нужны. Возможно, они просто не комфортны, и не удобны. Мы можем это называть атакой на свободу слова в какой-то мере?».А Томенко скористався нагодою перекласти повну відповідальність за «переслідування» «Інтера» на Кабмін: «Зрозуміло, що це спроба тих людей, які представляють уряд. Нічого гріха таїти, тому що всі депутати з однієї фракції проурядової, або натиснути на власників». Імена звинувачуваних людей нардеп не назвав, а ведуча ними не поцікавилась.

У випуску «Подробностей» вийшло два піар-матеріали «Опозиційного блоку». Центральна героїня першого – сестра співвласника «Інтера», народний депутат від «Опозиційного блоку» Юлія Льовочкіна. «Очень много не выполняется украинской стороной, - каже Юлія Льовочкіна, - люди, которые находятся в зоне АТО фактически в экономической блокаде, не выплачиваются пенсии, не платят социальные выплаты. Не работают школы, больницы», «Я планирую выступать на этом докладе, говорить об ущемлении прав прессы о селективном подходе Нацрады в этом вопросе о письме Турчинова, которое оказывает прямое давление на один из крупнейших каналов. Я считаю, что это не правильно»

Другий – знову про Вілкула. «На Донбасс необходимо вводить "голубые каски" ООН. Об этом сегодня в Мариуполе заявил один из лидеров Оппозиционного блока Александр Вилкул. Вместе с коллегой-депутатом Натальей Королевской они приехали на место теракта, в результате которого погибли 30 человек. Встретились и с пострадавшими - в больнице. Депутаты передали мариупольским больницам медикаменты и гуманитарную помощь от Фонда "Украинская перспектива"». Аналогчний матеріал вийшов у новинах каналу «Україна».

У матеріалі «Событий» каналу «Україна» про позбавлення шахт державних дотацій немає балансу думок. Замість позиції компетентних державних органів використаний синхрон популярного коментатора енергетичних питань Дмитра Марунича: «По планам Минэнерго должно бать сокращено, уволено, порядка 6 тысяч шахтеров, законсервировано и ликвидировано порядка 30шахт. Очевидно, государство должно было как-то немножко позаботится об этом и все-таки наверное приоритеты определить и средства распределить более разумно».Аналогічна ситуація в матеріалі про «Нафтогаз»: «В пять раз может подорожать газ для населения. Эта цифра, по мнению экспертов, выплывает из расчётов "Нафтогаза" себестоимости добычи отечественного топлива (а именно оно идёт на бытовые нужды украинцев). Сумму в  319 долларов за тысячу кубометров – аналитики называют завышенной и предупреждают, если тарифы поднимут, то платить за газ будут меньше половины потребителей. И субсидии тут не помогут». Маємо декілька бездоказових звинувачень: за якими розрахунками, які експерти рахували, звідки висновки про завищену ціну і кількість втрати платників? Однак коментарів «Нафтогазу» катма.

Отримав свою щоденну порцію піару й Рінат Ахметов. У новинах «України» - два матеріали про його доброчинність: 1) «В больницах Мариуполя остаются десятки пострадавших во время обстрела. Гуманитарный штаб Ахметова взял под свою опеку тех, кто особо нуждается в поддержке, а это – 75 раненых  в результате  обстрела  Мариуполя, в том числе – семеро детей»; 2) «Для мирных жителей десятков городов и поселков на линии огня доставили гуманитарную помощь Рината Ахметова. Продуктовые наборы волонтёры штаба выдают на подконтрольной Украине территории – в Курахово».

Дещиця піару ахметовському штабу перепала й від «Інтера»: «На линии огня до сих пор находятся десятки тысяч мирных жителей. Вчера штабу Рината Ахметова удалось доставить продуктовые наборы в одну из горячих точек - город Дебальцево. И вот-вот отправят еще одну партию в Пески и Авдеевку».

28 січня, середа

Головні теми дня – запеклі бойові дії біля Дебальцевого, протести у Кривому Розі, скандал у житомирському ДАІ.

Триває конфлікт у Кривому Розі, в якому стикнулись інтереси груп Ахметова і Коломойського. Відповідним чином розставляють акценти й телеканали. «1+1», говорячи про протести під криворізькою міською радою, відверто стає на бік мітингувальників: «Близько 300 місцевих людей прийшли на сесію, щоб нагадати депутатам про те, як торік вони ухвалили звернення до Януковича з вимогою силоміць розігнати Майдан. Протестувальники обурені тим, що всі ці люди і досі обіймають керівні посади. Але сесію скасували, а вимогу учасників акції, щоб до них вийшов міський очільник Юрій Вілкул, проігнорували. […] Тим часом, в міськраді заявили, що приміщення захопила група екстремістів».Прямої мови представників міської ради або самого Вілкула в матеріалі немає.

Тим часом на «Інтері» ситуацію малюють діаметрально протилежну: «Захватчики говорят, не покинут сессионный зал, пока лично не встретятся с представителем президента. Мол, таким образом не хотят допустить развития Мариупольского сценария в Кривом Роге. И это при том, что город находится в 400 километрах от линии фронта. Тем временем, в пресс-службе горсовета говорят - это не первая попытка местной группы радикалов сорвать заседание депутатов. И такое поведение ставит под угрозу нормальное жизнеобеспечение промышленного центра Украины. Руководство города и общественные деятели уже обратились к президенту с просьбой обеспечить законность в Кривом Роге».Тут використана лише пряма мова секретаря міської ради.

«Україна», безпосередньо зацікавлена в підтримці наближеного до Ріната Ахметова криворізького мера, пішла далі – дала слово у студії екс-регіоналові, колишньому голові Дніпропетровської обласної державної адміністрації Дмитрові Колесникову, який різко критикує активістів: «Пикетчиками, а тем более мирными пикетчиками их назвать нельзя. Это будет просто не корректно. Причем я вам могу сказать, что город Кривой Рог, я сам криворожанин и исключительно горжусь этим. Город Кривой Рог не разделяет мнения сотни оголтелых радикалов, которые при попустительстве милиции и при поддержке местных криминалитетом пытаются дестабилизировать обстановку в крупнейшем украинском промышленном центре». Далі ведуча Олена Кот намагалась поговорити з Колесниковим на ще одну конфліктну тему дня - про фінансування шахт, однак він ухилявся від незручних запитань:

Олена Кот: «Смотрите, оставшимся без работы горнякам предлагают трудоустраиваться в перспективные шахты. Какие шахты на сегодня являются таковыми?»

Дмитро Колесников: «Любой разговор об реформировании угольной отрасли должен начинаться не только с вопросов бизнеса, как привыкло теперешнее правительство, здесь должны учитываться и социальные вопросы. Говорить о рентабельности шахт можно, это технические возможности шахт, себестоимость добываемого угля».

Пізніше Колесников, не відповідаючи на чергове питання, звинувачує у бідах шахтарів урядовців. Ведуча жодного разу його не перебила і не отримала жодної конкретної відповіді:

Олена Кот: «Давайте тогда так. Если не ликвидировать и не приватизировать, в чем вы тогда видите спасение угольной отрасли, когда в стране нет денег?»

Дмитро Колесников: «Вы знаете, Елена, говорить о том, есть ли в стране деньги, нет в стране денег, наверное, должен кто-то, кто компетентен в этом. Наверное, министерство финансов, наверное, Национальный банк. Может быть, нам стоит поискать деньги, о которых вы говорите, в сейфах заместителей министров, так как это было с министерством обороны. Или мы с вами поищем деньги в миллиардных контрактах по поставке угля из ЮАР».

ICTV та СТБ не стали розповідати про криворізький конфлікт узагалі. Лише Перший національний залишився нейтральним, розповівши про причини захоплення будівлі міськради й надавши слово всім сторонам конфлікту.

Протести шахтарів під Кабінетом Міністрів проти позбавлення вуглевидобувної галузі державного фінансування «Україна» використала для піару компанії Ріната Ахметова ДТЕК: «Компания ДТЭК приняла на себя обязательства покупать весь объём Львовской, Волынской бассейнов на наши станции Бурштынскую и Добротворскую, - сказав гендиректор компанії Максим Тимченко. - При этом встречный был вопрос, каким образом за этот уголь расплачиваться. Задолженность энергорынка, фактически задолженность государства в лице энергорынка составляет 4 миллиарда гривен перед нашей компанией. И, конечно,  же, это не позволяет полностью рассчитываться за уголь. Угольная отрасль Украины должна быть приоритетом с точки зрения сохранения энергобезопасности государства. Мы должны загрузить все угольные блоки Украины, сжигать украинский уголь и только если нам не хватает – брать российскую электроэнергию». Іншим сторонам переговірного процесу слово не надали.

«Інтер», висвітлюючи цю тему, піарить порошенківця Сергія Капліна, який не раз виступав на захист каналу у Верховній Раді. «В бюджет можно заложить необходимые 6 миллиардов на поддержку шахтеров. Нужно сократить существенно содержание Кабмина - это можно сделать в пределах 700 миллионов минимум», - сказав нардеп. Натомість Перший національний розповів про пікет шахтарів нейтрально.

Лише «Інтер» висвітлив протест під Київською міською радою під час розгляду бюджету. «Зачем пришли – не признаются. Каждый второй от камеры отворачивается. Те, кто комментировать готов – недовольны работой Виталия Кличко», - йдеться в матеріалі, де також показали, як до загадкових протестувальників вийшов столичний мер. Про справді важливу тему – бюджет столиці – у сюжеті рівно одне речення: «Обсуждение сметы затянулось, бюджет утвердили  к вечеру».

Іще одна гучна подія дня – зізнання житомирського даішника, який розповів про корупцію в структурі державтоінспекції, назвавши цифри та прізвища. Попри те, що це поки що не доведені звинувачення, телевізійники поспішили подати їх як факт:

Перший національний: «Від 200 до 400 гривень щодня інспектори ДАЇ Житомирщини повинні віддавати начальству. Тих даішників, які не здають призначену суму, відправляють працювати на штрафмайданчики. У мережі з'явилося відео, на якому старший сержант міліції Борис Бояркін розповідає про корупцію в Державтоінспекції».

«1+1»: «Одкровення старшого сержанта міліції Бояркіна викладені в Інтернеті змусили, принаймні тимчасово, піти з посад все ДАІшне обласне керівництво. Виявилося, що в області існують тверді тарифи на роботу інспектором на трасі Київ-Чоп і суми, які повинні віддавати за день своєму керівництву звичайні інспектори». Проте до людей, яких звинувачує Бояркін, журналісти не звернулись.

«Інтер» не припиняє піарити «Опозиційний блок», експлуатуючи маріупольську біду. Коментуючи виділення урядом десяти мільйонів гривень на ліквідацію наслідків обстрілів у Маріуполі, канал приписує цю заслугу «Опозиційному блокові»: «На этой помощи настояла оппозиция. В целом, речь идет о 300 миллионах. Именно такую сумму для отстройки разрушений в Донецкой и Луганской областях потребовали предусмотреть в бюджете депутаты от "Оппозиционного блока"».

Другий день поспіль у новинах «Інтера» фігурує Юлія Льовочкіна. Вона зв’язалась із редакцією «Подробностей» телефоном, щоб розказати про свій вікопомний виступ у ПАРЄ. Відверто проросійські та антиукраїнські заяви Льовочкіної, здається, не викликали в інтерівських новинарів такого протесту, як новорічний Кобзон.

Після кількаденної перерви в «Подробностях» відновлюється війна проти Коломойського. «"Укрнафта" вопреки закону отказывается продавать нефть на аукціонах. Почему крупнейший нефтедобытчик страны намеренно срывает продажи и пытается занизить свою прибыль? Вот схема. Половина компании принадлежит государству. Остальное - миноритарным акционерам. Самый крупный - группа "Приват". У нее 42 процента. Именно она управляет компанией», - йдеться в матеріалі, в якому традиційно немає позиції «Укрнафти», - «Сырье продают себе же, чтобы переработать на Кременчугском НПЗ. А оттуда уже в виде топлива оно поступает на заправки "Привата". Только по рыночным ценам. На разнице группа получает сверхприбыль. А государство теряет доходы в виде дивидендов. Эта схема работает уже долгие годы».

Стандарт балансу думок порушений у матеріалі ICTV про соціальний дім для переселенців: «Заручниками майнового конфлікту стали 25 переселенців та 5 дітей із соціальними проблемами, які нині живуть у соціальному закладі у столичній Пущі-Водиці […]Люди можуть опинитися на вулиці, бо прокуратура чомусь через багато років вирішила відсудити колишню будівлю Укрпрофоздоровниці». Позиція прокуратури тут не відображена.

І знов два піар-матеріали про доброчинність Ахметова в новинах телеканалу «Україна»: 1) «Маленькая София, получившая ранения во время обстрела в Донецке идет на поправку», «Нам очень много помогают волонтеры и фонд Ахметова,  и мы очень благодарны за это потому, что в такое тяжелое время всего невозможно купить лекарства очень дорогие в аптеке»; 2) «Грузовики Гуманитарного рейса  Рината Ахметова  доставили в Мариуполь почти четыреста тонн продуктов». Як бачимо, піарники Ахметова не відзначаються винахідливістю – щодня застосовуються одні й ті самі шаблони.

29 січня, четвер

Головні теми дня – протистояння на Донбасі, обіцянка Міністерства оборони преміювати військових за знищення ворожої бойової техніки, річниця битви під Крутами.

«Інтер» не полишає прискіпливої уваги до роботи Юлії Льовочкіної – сестри свого співвласника та нардепа від «Опозиційного блоку» - в Парламентській асамблеї Ради Європи. Зокрема, в матеріалі про обговорення теми свободи слова на засіданні асамблеї використаний недоречний коментар Льовочкіної з критикою влади. «Пока к нам нет претензий. Но могут и появиться, уверена замглавы мониторингового комитета ПАСЕ», - каже журналіст, і далі Льовочкіна знову нападає на владу за «Інтер»: «Сейчас в Украине подано несколько инициатив, которые направлены на две вещи. Первое - прикрываясь войной, какой-то целесообразностью, необходимостью, грубо говоря, отобрать телеканал "Интер" у собственников, а вторая направлена вообще на сворачивание свободы слова. Это, безусловно, не останется без внимания в Европе. Очень пристальное внимание ко всему, что происходит в Украине сейчас».

Іще одна піар-заява депутатки – про відновлення виплат на окупованих територіях: «Одна тема, которую в парламентской ассамблее совета Европы отстаивала замглавы мониторингового комитета Юлии Левочкиной - возврат соцвыплат на оккупированные террористами территории. К аргументам, что такое ограничение может усложнить и так крайне сложную ситуацию проживающим там людям, евродепутаты прислушались и внесли в резолюцию». На захист позиції Льовочкіної говорить близький до «Опозиційного блоку» політкоментатор Кость Бондаренко: «Позбавляти людей пенсійних виплат не можна. Насправді, резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, вона, незважаючи на те, що її будуть намагатися трактувати двояко, вона передбачає чітко, вона передбачає, що Україна все-таки повинна повернутися до виплат», та Вадима Карасьова: «Я думаю, что впрямую выполнять этот пункт на данном этапе соответствующие органы государственной власти не будут». Коментарів іншої сторони – а отже, й балансу, - в матеріалі немає: за словами автора, в Міністерстві соціальної політики «не відповіли».

Проте відсутність відповіді на критику влади – аж занадто типова ситуація для «Інтера». Зокрема, в іще одному з четвергових матеріалів «Подробностей» співробітники авіазаводу імені Антонова просять продовжити контракт із чинним керівником підприємства Дмитром Ківою: «В апреле правительство уволило Киву и прислало нового руководителя на завод - Сергея Меренкова. Он дважды пытался попасть в свой кабинет, но каждый раз сотрудники завода блокировали проходную». Далі голова профсоюзу звинувачує урядовців у прагненні розкрасти майно компанії: «Есть попытки прислать нам нового руководителя, чуждого нам, который работал в России. Неизвестно, с какими интересами он сюда приходит. Руководящие круги в Министерстве экономического развития и торговли, и в Кабинете министров не видят развития авиационной промышленности в Украине. Они хотят "раздерибанить" это предприятие, но под видом смены руководителя».Позиції міністерства в матеріалі немає.

У сюжеті про лікування постраждалих у Маріуполі ICTV недоречно використовує коментар ахметовського менеджера: «Серед тих, хто нині у реанімації у важкому стані, і співробітник меткомбінату Андрій, який прикрив своїм тілом двох дівчаток. Вони легко поранені, а йому провели кілька складних операцій». Енвер Цкітішвілі, гендиректор «Азовсталі»: «Угрозы его жизни нет, говорят врачи. Но состояние тяжелое. С уверенностью я вам могу сказать, мы не бросим никого из тех людей, которые сейчас находятся в больницах».

ICTV, СТБ та «Україна» після перерви повертаються до боротьби проти заборони реклами ліків на телебаченні. Цікаво, що в матеріалах усіх трьох телеканалів на цю тему одним із коментаторів був співзасновник компанії «Омніфарма» Олег Курченко. Не є зрозумілим,  чому саме він. Також глядачу не пояснюють,  яку саме суспільну вагу – поза  очевидним відстоюванням комерційних інтересів телевізійників та аптек – має ця проблема.

На "Україні" – традиційна вже порція шаблонного піару Ахметова: 1) Про прибуття гуманітарки в Донецьк: «Ой, да если б не помощь, что б мы делали? Пенсий - нет, зарплаты – нет, работы – нет. Ну что б я делал? Как бы питался? Дай Бог Ринату Ахметовичу здоровья, счастья и всего самого хорошего"»; 2) Про допомогу в Маріуполі: «С начала недели Гуманитарный штаб Ахметова доставляет лекарства в больницы Мариуполя. Каких медикаментов не достает каждому пострадавшему – врачи сообщают непосредственно в штаб. Заказанные препараты уже переданы в 5 основных больниц города. 75-ть пострадавших, 7 из которых – дети – получают нужное лечение».

30 січня, п’ятниця

Головні теми дня – посилення бойових дій на Донбасі, визнання Маріупольською міськрадою Росії країною-агресором.

Увагу загальноукраїнської аудиторії цього дня знов привернули події в Маріуполі, де міська рада голосувала за визнання Росії агресором. Проте не всі новинарі чітко зазначили, хто голосував за це рішення і хто проти. Якщо СТБ чітко повідомив: «З 40 присутніх обранців проти визначення конкретного агресора були комуністи та колишній регіонал, а тепер представник "Опозиційного блоку" Сергій Магера. Однак, незгодних перекричали люди», то Україна оминула цю інформацію, натомість зробила інший акцент: «В конце заседания ряд депутатов отметили: что голосовали под давлением. Кроме того, итоги голосования не зафиксировала счетная комиссия». 

Засідання іншої міськради – Полтавської – стало для новин «Інтера» приводом для того, щоб знов пропіарити нардепа-порошенківця Сергія Капліна. «По этому округу был избран нардеп от Блока Петра Порошенко Сергей Каплин, он уже обратился в СБУ и Генпрокуратуру с просьбой разобраться с мэром Полтавы и местными депутатами в связи с непризнанием России - агрессором. Кроме этого Каплин планирует внести на рассмотрение парламента постановление о проведении досрочных выборов в Полтаве. Депутат уверен, что городской голова уже давно ведет пророссийскую политику», - йдеться в сюжеті про те, як полтавські міські депутати відмовились визнавати Росію агресором. Сергій Каплін – один із захисників «Інтера» у Верховній Раді.

«Інтер» також розродився офіційною заявою про чергові начебто переслідування та тиск: «Официальное заявление нашего телеканала о продолжении давления со стороны государственных и контролирующих органов. Очередной пример - появление информации на некоторых интернет-ресурсах о начале уголовного производства Генпрокуратуры относительно продажи акций телеканала в 2005-м году. Такие заявления - это ничто иное, как давление на работу независимого частного телеканала "Интер". Такие шаги делаются параллельно с подготовкой к рассмотрению законопроектов в Раде, которые могут стать инструментом давления на независимые СМИ. Сегодня структура собственности "Интера" - прозрачная и открытая, а собственники приобрели телеканал по всем правилам». Зауважмо, що, говорячи про «деякі ресурси», «Інтер» порушує стандарт достовірності, а безособовий стиль оповіді та згадка про невідомо які законопроекти є порушенням стандарту точності; до того ж, говорити про публікацію цієї інформації на невідомих ресурсах, не перевіривши сам факт порушення кримінального провадження – кричуща непрофесійність.

ICTV без очевидних підстав та суспільної ваги повідомляє про парламентську активність Юлії Тимошенко: «Голова фракції Батьківщина Юлія Тимошенко наполягає на негайному ухваленні парламентом 9-ти законопроектів, які вона підготувала разом з колегами. Вони передбачають зміни до бюджету, податкового та бюджетного кодексів, а також земельних законів, які посилять сільські та селищні громади. Таким чином «Батьківщина» хоче поліпшити ухвалений нині бюджет країни, який забирає у місцевих бюджетів ще більше грошей». Аналогічне повідомлення вийшло в новинах «Інтера». Корисної інформації для аудиторії ці повідомлення не несуть, адже не зрозумілим є зміст конкретних змін, запропонованих законопроектами «Батьківщини».

А в новинах «України» кількість піар-матеріалів власника каналу Ріната Ахметова під кінець тижня зросла із двох до трьох:

1) «Один из пунктов раздачи гуманитарной помощи Ахметова находится именно в здании ДК Куйбышева. Ради безопасности людей, сегодня Гуманитарный штаб "Поможем" закрыл все пункты выдачи продуктовых наборов».

2) «В Донецке остаются сотни людей, чья жизнь зависит от регулярного приема лекарств. Большинство из них это пациенты с заболеванием почек. Ранее медпрепараты они получали от государства, но когда начались боевые действия выдачу заморозили. […] Левкины снова обратились за помощью к Ринату Ахметову в Гуманитарный штаб. Волонтеры привезли необходимые препараты прямо домой. Впереди у девушки еще один курс лечения. Но в будущее и Лена и мама уже смотрят снова с надеждой».

3) Щось нове – про те, як компанія Ріната Ахметова ДТЕК рятує мешканців Донбасу від дефіциту води. «Из-за боевых действий обесточен Южно-Донбасский водный узел. Сотни тысяч жителей Донецкой области лишены самого необходимого – воды. Курахово в списке тех городов, которые уже не получают воду их канала Донбасс. […] В городе паники нет. Здесь однажды уже пережили подобное. Хотя летом на помощь жителям пришла местная ТЭС. «На остатках воды, которая была в трубах мы наполнили наши резервуары на фильтровальной станции, создали запас воды порядка 5 тысяч кубов, что обеспечит город водой в автоцистернах где-то порядка 50-60 дней», - каже директор Кураховської ТЕС, яка належить ДТЕК.

31 січня, субота

Головні теми дня – черговий раунд переговорів у Мінську, обстріл Дебальцевого, пікетування Полтавської міської ради.

Відмова Полтавської міської ради голосувати за визнання Росії агресором спровокувала масові протести у місті, які, природно, привернули увагу загальнонаціональних каналів. Проте забезпечити баланс у висвітленні мітингів удалося не всім. Перший національний, наприклад, цитує пенсіонера – учасника пікету: «Мені соромно. Я прожив усе життя в Полтаві, пропрацював. І такого, як Мамай, треба гнати. І частину депутатів». Проте позиції ані мера Полтави, ані депутатів, які не проголосували за визнання Росії агресором, у матеріалі немає. Також Перший використав синхрон нардепа від «Блоку Петра Порошенка» Сергія Капліна, обраного від Полтави – також критичний до Мамая і депутатів: «Рішення таке. Перший крок – визнати необхідність і призначити дату проведення позачергових виборів міського голови. Перше. Друге – визначити дату і провести рішення про позачергові вибори депутатів міської ради. Це буде в один день, в одну годину. І, я думаю, дуже скоро». Це чи не вперше державний канал висвітлив конфліктну ситуацію приблизно в тому самому ключі, що «Інтер». Незбалансована критика на адресу Мамая була і в новинах «1+1»: «Зокрема, очільник Полтави Олександр Мамай та 12 його однопартійців під час голосування (за визнання Росії агресором, а ДНР, ЛНР терористичними організаціями, - ТК) демонстративно утрималися. Щоправда, після пікету голова скликав позачергову сесію на понеділок».

У «Фактах» ICTV – «наїзд» на Ігоря Коломойського: «Аукціон на продаж нафти за новими правилами, запланований на сьогодні, через дії «Укрнафти» довелося скасувати. Держкомпанія надіслала скаргу до аукціонного комітету, пояснивши її завищеною вартістю сировини, бо уряд скасував 15% знижку на українську нафту. Через це раніше «Укрнафта» недотримувала щорічно майже 3 млрд. гривень. Тобто виходить парадокс – продавець не хоче продавати свій товар дорожче і заробити більше. Бо насправді понад 10 років державна компанія перебуває під контролем групи «Приват» мільярдера Ігоря Коломойського. І саме його структурам продає задешево стратегічну важливу сировину. Відмова від відкритих торгів – пряме порушення українського законодавства, яке зобов’язує добувача щомісяця продавати нафту. Щоправда поки наші правоохоронні структури на ігнорування закону ніяк не відреагували». Позиції Коломойського, групи «Приват», «Укрнафти» в матеріалі немає. Зауважмо, що інші канали в цей день не торкалися теми «Укрнафти» - скасування аукціону не стало для них новиною.

На «Україні» - чотири матеріали на користь Ріната Ахметова або з особливою увагою до його компаній: 1) «В результате обстрела Донецка за минувшие сутки пострадали десятки людей, 12 человек погибли. Среди них – электромонтер Анатолий Кушнарев – сотрудник компании ДТЕК» (висвітлюючи цю історію, ICTV побудував сюжет суто на коментарях представників ДТЕК). 2) Реклама гуманітарного штабу Ахметова з номером телефону: «Гуманитарный штаб Рината Ахметова выражает глубокое соболезнование семьям погибшего. Близким Анатолия Кушнарева будет оказана материальная помощь от гуманитарного штаба «Поможем». Гуманитарный штаб Рината Ахметова готов оказать помощь пострадавшим вчера мирным жителям в Донецке. Информацию можно получить по бесплатному телефону горячей линии: 0800-509-001»; 3)Заява керівника штабу Рімми Філь: «Гибнут мирные жители, ранены дети. Это невозможно, когда в ХХІ веке в центре Европы происходят такие события. Нам крайне необходимо гуманитарное перемирие, чтобы все, кто нуждаются в помощи, ее получали, чтобы люди могли покинуть места боевых действий, чтобы те, кто занимаются гуманитарными миссиями, могли привозить тем, кто остался там, - нашим мирным согражданам – еду, медикаменты, все, что необходимо для того, чтобы пережить военную зиму». 3) Традиційний звіт про пересування гуманітарки: «Почти тысяча тонн продуктов сегодня доставлена гуманитарным рейсом Рината Ахметова. 45 фур доехали из Днепропетровска в Донецк».

Висновки

Картина замовних матеріалів у новинах українських телеканалів дещо змінилась. «Інтер» на цьому тижні майже відчепився від Ігоря Коломойського, а «1+1» узагалі відмовився від замовних матеріалів. Натомість основну увагу «Інтер» та «Україна» зосередили на піарі «Опозиційного блоку» та Ріната Ахметова. При цьому в першій половині тижня активно використовували трагедію в Маріуполі, де через обстріл терористів загинули мирні мешканці. Піар-матеріали Ахметова на каналі «Україна» щодня створюються за тим самим шаблоном й мало відрізняються один від одного, натомість Олександр Вілкул та Юлія Льовочкіна – двоє представників «Опозиційного блоку», що найактивніше фігурували в новинах «Інтера» та «України» - доволі винахідливі у доборі піар-приводів. Окрім патетичних вимог припинити війну й вирішити конфлікт на Донбасі мирним шляхом, «Опозицйний блок» наполегливо лобіював повернення виплат на окупованій території, відновлення державних дотацій для вугільної промисловості, а також позиціонувався як головний рятівник постраждалих на Донбасі та в Маріуполі.

Протягом тижня ми зафіксували 43 матеріали з ознаками замовності. Як і минулого тижня, показники «Інтера» (19) та «України» (20) приблизно однакові. Ще чотири матеріали з ознаками замовності були виявлені на ICTV та один – на СТБ.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот sobytiya.tv
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду