
Або США йде, або Зеленський. Американські медіа та російська пропаганда — про зустріч в Овальному кабінеті
Або США йде, або Зеленський. Американські медіа та російська пропаганда — про зустріч в Овальному кабінеті


28 лютого 2025 року у Вашингтоні відбулася перша зустріч між президентами України та США з часу офіційного вступу Дональда Трампа у президентство. Очікувалося, що Київ і Вашингтон підпишуть договір про мінеральні ресурси, який Штати називають важливим кроком до припинення війни Росії проти України.
Поїздка Зеленського, обговорення змісту рамкової угоди, а також миротворча «прелюдія» переговорів (зустріч російської та американської делегацій у Саудівській Аравії, куди українську сторону не запросили) відбувалися в умовах неабиякого політичного напруження.
18 лютого чинна американська адміністрація провела переговори з росіянами, чим фактично вивела воєнних злочинців із геополітичної ізоляції, а також порушила ключовий принцип, якого дотримувалися українські партнери, — «нічого про Україну без України».
Разом із цим почалися риторичні атаки президента США на президента України. 19 лютого Трамп назвав Зеленського «диктатором» і поклав на нього відповідальність за вторгнення Росії в Україну. Після реакції Зеленського на ці слова віцепрезидент США Джей Ді Венс звинуватив президента України у поливанні президента США брудом. Радник президента США з національної безпеки Майк Волц розкритикував Київ за відмову від підписання угоди про передачу США частини прав на українські корисні копалини. Паралельно американці запевняли в успішних переговорах із Росією щодо завершення війни. Ми детально писали про це тут.
- Читайте також: «Стратегічний гріх Трампа». Американські медіа — про заяви президента США щодо Зеленського та України
Українська й американська сторони впродовж декількох тижнів не могли дійти згоди щодо умов угоди про мінеральні ресурси та «мирного плану» Трампа, який ішов пакетом до «ресурсної» угоди. За повідомленнями медіа, Трамп навіть хотів скасувати візит Зеленського, але президент Франції Макрон переконав американського колегу цього не робити.
У цих умовах делегація з Києва прибула до Вашингтона, щоб підписати угоду про корисні копалини.
Зустріч у Овальному кабінеті, яка, як очікувалося, мала стати «кроком уперед для України», не увінчалась успіхом. Вона перетворилася на емоційну перепалку Зеленського, Трампа та Джей Ді Венса. Суперечка виникла щодо питань американської довіри Путіну, надання Штатами гарантій безпеки та ведення переговорів про мир. Венс наголосив, що війна має закінчитись у дипломатичний спосіб, на що Зеленський нагадав, що вже підписував угоду з Путіним у присутності президента Франції та канцлера Німеччини, після чого Путін порушив перемир’я. Венс сказав, що Україна «змушує людей» іти воювати, водночас має нестачу солдат на полі бою. Венс також сказав, що Україна нібито не висловлює вдячності за надану допомогу й «демонструє неповагу». Трамп констатував: «Або ви йдете на угоду, або ми виходимо з неї». Детально про суперечку читайте тут.
Українська делегація достроково покинула Білий дім, а угода про корисні копалини залишилася непідписаною. Вже згодом, після суперечки, Дональд Трамп сказав, що Зеленський нібито не готовий до миру. «Дякую, Америко, дякую за підтримку, дякую за цей візит. Дякую Президенту, Конгресу та американському народові», — написав Зеленський у своїх соцмережах, додавши, що Україні потрібен справедливий і тривалий мир, «і ми працюємо саме для цього».
Розповідаємо, як відреагували на всі ці події американські медіа та які тези просували російські пропагандисти.
Американські медіа: «Зеленський забув перше правило взаємодії з Трампом — лестощі»
У матеріалі «За зіткненням: Трамп відмовляється від України на шляху до більшої мети» близьке до демократів видання New York Times наступним чином підсумовує події в Білому домі: «Вибухова зустріч президента в Овальному кабінеті відобразила його рішучість відкласти вбік альянси і відданість принципам на користь грубих переговорів із великими державами».
У матеріалі йдеться про принципово інше бачення Трампом міжнародних відносин порівняно з минулими очільниками США після Другої світової війни. Наразі, мовляв, заради побудови відносин в трикутнику США — Китай — Росія та нормалізації відносин з останньою Трамп готовий переписати історію вторгнення Росії в Україну, відмовити Україні в гарантіях безпеки і відмовитися від розслідувань російських воєнних злочинів. Відзначається, що саме курс Трампа на руйнацію міжнародного порядку, заснованого на правилах, і проявив себе у перепалці в Овальному кабінеті.
У іншому матеріалі видання «Європа опинилася перед важким вибором, оскільки Трамп розчарувався в Україні» йдеться, що Європі доведеться терміново прискорити плани щодо побудови менш залежної від США безпекової політики та наповнити ці плани конкретикою після подій в Овальному кабінеті.
Консервативне медіа Fox News у матеріалі «Європі потрібно “активізуватися”, а Зеленському — «піти у відставку»: що далі після вибухової зустрічі в Овальному кабінеті?» пише: «Світ тепер залишається в невизначеності щодо подальшого перебігу переговорів і того, чи зможуть два світові лідери відновити свої відносини настільки, щоб США змогли виступити посередником у мирному врегулюванні. Дехто вважає, що Європа має активніше втрутитися, щоб допомогти припинити бойові дії, тоді як інші вважають, що Зеленський або має вжити серйозних заходів для виправлення ситуації, або піти у відставку». В матеріалі опитані виданням представники Республіканської партії закликають Зеленського або кардинально змінити свою риторику, або піти у відставку.
У матеріалі «Зеленський забув перше правило взаємодії з Трампом» оглядач центристського видання Politico пише: «Зеленський, схоже, забув перше правило взаємодії з Трампом: лестощі — це головна валюта, а сприйняті як образи зауваження, особливо публічні, швидко відкинуть на узбіччя». У матеріалі нагадується, що у 2019 році Зеленський це негласне правило добре знав, що відображено в знаменній опублікованій тодішній телефонній розмові з Трампом. Але з тих пір Зеленський сильно змінився, а от Трамп не змінився анітрохи, пише видання.
«Очевидно, що Зеленський — це зовсім інша людина в зовсім іншій ситуації, ніж у 2019 році. Росія вторглася в його країну, вчинила масові вбивства, викрала українських дітей і перетворила міста на руїни. Жодне його слово, сказане в Овальному кабінеті в п’ятницю, не було неправдою — і він має повне право та підстави нагадати світові, що Україна є жертвою російської агресії, а не її причиною. Так само очевидно, що Трамп анітрохи не змінився. Ще до обрання Зеленського він уже підозріло ставився до України, а тепер асоціює її та її лідера зі своїми внутрішньополітичними опонентами. І здебільшого, якщо не повністю, він зумів потягнути за собою Республіканську партію».
Два джерела Politico у Білому Домі вказали, що Трамп мав на увазі вибачення Зеленського, коли говорив, що Зеленський «може повернутися, коли буде готовий до миру».
СNN, що у більшій мірі залучає аудиторію демократів, у матеріалі «Зеленський вторгається в “дезінформаційний простір” Трампа — і це може дуже зашкодити Україні» також пише, що Зеленський відмовився від підлабузництва і шанобливості, перевіреної іншими лідерами тактики спілкування з Трампом, до якої вдавалися за кілька днів до нього зокрема Президент Франції Еммануель Макрон і прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. «Зеленський, вочевидь, не зміг переварити ревізіоністську історію, в якій Путін не розглядається як лиходій», — пише видання. У матеріалі констатується, що Трамп вочевидь відчуває ворожість до Зеленського і водночас відчуває спорідненість із Путіним. Саме зміною Трампом прихильної сторони у війни передусім пояснюється події в Овальному кабінеті.
NBC News у матеріалі «Американські чиновники не знають, що буде далі з Україною після зіткнення Трампа і Зеленського» наводить думки посадовців Білого Дому, які вважають, що тепер мирні переговори залежать від подальших кроків президента України. Мовляв, наразі він не продемонстрував публічно необхідного жалю щодо того, що сталося у Білому Домі. «М'яч на полі президента Зеленського. Президент вважає, що Зеленський повинен повернутися за стіл переговорів, і саме він повинен прийти і зробити це правильно», — сказав один із опитаних виданням посадовців адміністрації Трампа.
Як російська пропаганда й телеграм-канали реагували на зустріч Зеленського й Трампа
Для того, щоб дослідити реакції пропагандистів та анонімних телеграм-каналів на зустріч Зеленського й Трампа та суперечку в Овальному кабінеті, Центр досліджень «Детектора медіа» проаналізував масив із 1441 повідомлення за 28 лютого та 1 березня 2025 року, що містив комбінацію ключових слів «Трамп», «Зеленський», «договір», «полетів», «рідкоземельні», «підписати». Дані надала компанія LetsData.
32 рази в аналізованому масиві цитували чи перепубліковували допис у телеграм-каналі Дмитра Медведєва, заступника голови Ради безпеки та експрезидента Росії, в якому він назвав суперечку між президентами України та США «лютою прочуханкою у Білому домі», та повторив висловлювання Трампа про те, що Зеленський нібито легковажно ставиться до ймовірності початку «Третьої світової війни»:
«Трамп уперше сказав кокаїновому клоуну правду в обличчя: київський режим грає з третьою світовою війною. А невдячна свиня отримала міцний ляпас від господарів свинарника. Це корисно. Але мало — треба зупинити військову допомогу нацистській машині».
Цей допис Медведєва, який тиражували у пропагандистських каналах, просуває тезу про необхідність зупинити постачання західної, насамперед американської, зброї Україні. Видання The New York Times, із посиланням на неназваного представника адміністрації Трампа, вже написало за результатами зустрічі у п'ятницю про ризики повного припинення постачання озброєнь із США.
Також допис Медведева повторює наратив пропаганди про «залежність» чи «маріонетковість» українського уряду, називаючи США «господарями свинарника». При цьому Росія, попри заяви на зустрічі в Ер-Ріяді й окремі коментарі Путіна, продовжує наступальні дії та претендує на ще не окуповані, але вже незаконно «включені» до російської конституції території України.
У дванадцяти повідомленнях з аналізованого масиву проросійські телеграм-канали процитували або поширили скриншот допису колишнього глави німецької служби з боротьби з неонацистами Ганса-Георга Маасена у мережі X, у якому він поставив під сумнів «тверезість» президента України під час зустрічі у Білому Домі.
«Трамп і Венс чудові. Я б просто вигнав Зеленського. Ніколи не слід вступати в розмову з Трампом, якщо ви не тверезі на 100%», — писав Маасен. «Можливо, він мав на увазі алкоголь, а можливо, щось серйозніше», — додавали автори анонімного телеграм-каналу з аудиторією понад 460 тисяч підписників, повторюючи наратив пропаганди про «Зеленського-наркомана» та неправильну називаючи Маасена «колишнім головою німецької розвідки».
«Цьому більше не наливати», — так передали повідомлення Маасена від Зеленського в іншому каналі з аудиторією 80 тисяч підписників. Після відставки з держслужби у 2018 році Ганс-Георг Маассен очолює маргінальну праву партію «Союз цінностей», зараз щодо нього триває слідство зі звинуваченнями у підтримці екстремізму.
Ще у шести повідомленнях російських пропагандистів писали про реакцію Ілона Маска на те, що сталося у Овальному кабінеті, публікуючи скриншот його твіту зі словами: «Зеленського було звільнено з посади актора». Анонімні пропагандисти запитували, чому сам старший радник Трампа не був присутнім на цій зустрічі у Білому Домі.
Ще сім разів у аналізованому масиві згадували американського сенатора Ліндсі Грема, який сказав, що президенту України Зеленському доведеться «кардинально змінитися або піти» після суперечки під час зустрічі з президентом Трампом.
Однак різні телеграм-канали по-різному називали Грема. Наприклад, зрадник та ексрегіонал Олег Царьов, переказуючи слова американського сенатора, називає Грема «великим другом Зеленського». Інші пропагандистські канали наводили слова американського законотворця, супроводжуючи їх епітетами «колись затятий прихильник Зеленського», або «фанат Зеленського», або навіть «русофоб».
Автори телеграм-каналу «Царьград.ТВ» з аудиторією понад 335 тис. підписників, що належить однойменному медіа російського олігарха Констянтина Малофеєва, додавали, цитуючи Грема, що нібито таке ставлення свідчить про те, що Зеленському не вдалося «домовитися про свою особисту безпеку» [під час останніх відвідин США — «ДМ»]. Ця теза відображає ще один фейк російської пропаганди про те, що буцімто «Зеленський може втекти до Туреччини».
Хто «організував» провал зустрічі
Проросійські телеграм-канали, які видають себе за українські, зосередилися, зокрема, на тому, хто винний у провалі зустрічі Трампа й Зеленського. Деякі канали виступили послідовно з простішою версією про те, що вина за провал однозначно лежить на Зеленському, який через «особисті амбіції… топить Україну». Інші ж вибудовували більш комплексні конспірологічні теорії, причому безпосередньо в день переговорів теорії були одні, а наступного дня — вже інші.
Так, анонімний канал із 450 тис. підписників спочатку писав, що Зеленський на зустрічі в Овальному кабінеті «потрапив у пастку», підготовлену йому адміністрацією Трампа: «Навіть не намагайтеся розповідати, що це була спонтанна сварка. Усе заздалегідь продумано. Чітка провокація».
Проте вже наступного дня головним організатором і провокатором скандалу був оголошений Зеленський, хоча і визнавалося, що Трамп теж отримав свої бонуси: «Ця версія говорить про те, що скандал був заздалегідь спровокований і підготовлений саме Зеленським. Як бачимо, конфлікт приніс бонуси обом сторонам і Росії, до речі, теж». Пропагандисти також писали, що Зеленський нібито свідомо пішов на скандал для здобуття преференцій особисто для себе, поставивши під ризик майбутнє існування України.
Проте версія про Зеленського як головного ініціатора сварки, швидко трансформувалася у більш комплексну схему, в якій скандал організував «альянс глобалістів», а президент України лише виконав його волю. Як пише декілька анонімних телеграм-каналів, проти Трампа ведеться скоординована кампанія, в якій Зеленський і Україна мають виступити в якості тарана: «З погляду глобалістів учорашній демарш Зеленського — вишенька на торті спецоперації проти Трампа».
До складу «глобалістів-антитрампістів» зараховують як лідерів Європейського Союзу і Канади, так і американську опозицію Трампу. Але найбільше, як часто буває в конспірологічних теоріях, винні британці. Як стверджує один з анонімних каналів (1 млн підписників) із посиланням на «джерело в ОП», Зеленський нібито не міг підписати договір про рідкісноземельні копалини і свідомо йшов на конфлікт, адже в копалин уже є власник. «Усі українські ресурси (порти/ГТС/АЕС/ПГС) за секретним договором відійшли Британії, ось чому Офіс президента змушений був лавірувати, а коли адміністрація Трампа зажадала не рамкового договору, а повноцінного, з драфтами й термінами, ми змушені були йти на конфлікт», — пишуть пропагандисти.
Коментуючи слова прем'єра Великобританії Кіра Стармера про те, що його країна разом із Францією та Україною працюють над мирним планом, що буде представлений США, один із вищезгаданих каналів пише: «Операція "торпеда" пройшла успішно». Нібито план «глобалістів» полягав у тому, щоб посварити США з Україною, провалити мирну ініціативу Трампа, та висунути замість цього йому свій план, але вже «без перспектив миру». «Л — лицемірство, БЛ — британське лицемірство — вищий ступінь лицемірства», — йдеться в повідомленні.
Крім пошуку організаторів скандалу пропагандисти, звичайно, вдалися до опису жахів, які очікують на Україну після сварки з керівництвом США. Про можливі наслідки зупинки американської допомоги пишуть усі, але завдання агітпропу — завжди перебільшувати загрозу, навіть тоді, коли йдеться про справді потенційно важку ситуацію. Тому тепер один з анонімних телеграм-каналів вирішив залякувати українців ядерною загрозою. Його автори повідомили, що «глобалісти» нібито наказали Зеленському: «За будь-яку ціну спровокувати Кремль на будь-який ядерний удар по Україні» та «використовувати кейси провокацій, штучних трагедій, кейс АЕС і так далі».
Інший телеграм-канал написав, що нинішні втрати України нібито складають уже більш як мільйон людей, а «найближчими місяцями» ці втрати за три роки ще подвояться. Про всяк випадок в окремому дописі канал уточнив, що йдеться не про сукупну кількість загиблих і поранених, а саме про «мільйон загиблих». «Криворізька школа дипломатії просто приговорила Україну», — резюмують пропагандисти.
- Читайте також: «Вистава в Овальному кабінеті»: що писали іноземні медіа про розмову Трампа з Зеленським
Висновки
Американські медіа по-різному висвітлили подію. Одні побачили в цьому прояв рішучості Трампа, інші — зраду союзницьких принципів. Республіканці закликали Зеленського змінити риторику або піти у відставку.
Обговорюючи результати візиту Президента України до США 28 лютого, російська пропаганда у телеграм-каналах сфокусувалася на темі дискредитації Володимира Зеленського як «легітимного перемовника», що продовжує наратив щодо «нелегітимності» українського лідера, поширюючи фейки про його неадекватність і залежність від Заходу.
Автори пропагандистських телеграм-каналів просували негативні вислови американських політиків, що мало переконати читачів у неподоланних розбіжностях позицій США й України щодо бачення мирного процесу. Також пропагандисти відверто раділи перспективам припинення постачання зброї від США Україні або іншим «стимулам», які готова застосувати нинішня адміністрація у Білому Домі для повернення України за стіл «мирних переговорів».
Крім того, частина проросійських телеграм-каналів переклала відповідальність за сварку в Овальному кабінеті на «альянс глобалістів», до якого зарахували лідерів ЄС, Канади і Демократичну партію США. Ті нібито мають на меті нашкодити Трампу і його мирним ініціативам.