Як сповістити близьких про смерть раніше за фейсбук

00:00,
30 Квітня 2011
2332

Як сповістити близьких про смерть раніше за фейсбук

00:00,
30 Квітня 2011
2332
Як сповістити близьких про смерть раніше за фейсбук
Настанову про те, що родичі та друзі не повинні дізнаватись про смерть чи каліцтво близької людини з медіа, дуже важко виконати в наш час.

Якщо з людиною сталась біда, її близькі не повинні довідатись про це з засобів масової інформації. Але як цього досягти за часів, коли будь-яка інформація поширюється миттєво за допомогою інтернету та соціальних мереж? Теру Куваяма на MediaShift ділиться гірким, але важливим досвідом сповіщення близьких про трагедію.

 

- Коли вона взяла слухавку, я зрозумів із її голосу, що вона ще не знала. «Мені шкода, що я мушу це казати, але краще ви дізнаєтесь від друга, аніж із фейсбука. Тіма Хетерінґтона вбито в Лівії. Кріса Гондроса також. Прийміть мої співчуття».

 

Хоч як абсурдно звучать ці слова, але саме таку телефонну розмову я мав учора.

 

Протягом години до мене звертались, переважно через фейсбуківський месенджер, питаючись, чи я в курсі повідомлень із Лівії. Спершу я не сприймав це всерйоз: у світі екстремальної фотожурналістики, де повно вибухів, стрілянини, стихійних лих, перебільшень і драматизації, до всякої звістки треба ставитись обережно. Але цього разу це виявилось правдою.

 

Коли я почав читати смс-повідомлення, задзвонив телефон. Мій друг із ньюзрума, задихаючись від плачу, промовив, що Тіма вбили, а Кріса тяжко поранили.

 

Ми спробували зв’язатися з дівчиною Тіма. Кріс нещодавно заручився, й ми не знали, чи вже повідомили його наречену. Ми також нічого не знали про їхні родини.

 

Поговоривши з дівчиною Тіма по телефону, я знов зазирнув у свій комп’ютер. У фейсбуку, твітері скрізь були молитви, запитання, сумніви та суперечки, що поширювались із цифровою швидкістю.

 

Як фоторепортер я супроводжував війська в гарячих точках – Іраку, Афганістані. Там я завжди підписував спеціальний контракт, одним із головних пунктів якого була вимога не поширювати прикрих новин, поки близькі загиблих чи поранених не отримають офіційного повідомлення. Коли вбивають вояка, посланець – жива, справжня людина, - стукає в двері дружині чи матері. Часом це забирає багато часу, бо члени родини, розсіяні по різних місцях, віддалених одне від одного, повинні дістати страшну звістку одночасно.

 

У зоні бойових дій зазвичай заборонені мобільні та інтернет, тож ніхто не має фізичної змоги поширити новину про смерть або каліцтво до того як будуть повідомлені близькі. Це одна з небагатьох речей, із якими абсолютна більшість журналістів не сперечається: мати не повинна дізнаватись про смерть сина з газетних шпальт.

 

У добу фейсбука і твітера рятівного зволікання із виходом газети, що давало час повідомити близьких, більше немає. Я думав про це, споглядаючи на те, як у реальному часі поширюється новина про Тіма і Кріса, і уявляв їхніх близьких, рідних і друзів, які, можливо, ще не прокинулись, живучи в інших часових поясах.

 

Тім і Кріс – журналісти, а не військові. Ніхто не забороняв поширювати новини про те, що з ними сталося, а в Лівії не заблокований доступ в інтернет. Новина про те, що їх убито поширилась у соціальних мережах із такою швидкістю, про яку й не мріяли традиційні медіа.

 

Того ж дня я довідався, що разом із Тімом і Крісом постраждали ще двоє фотографів. Один із них був мій друг Майк Браун, інший – британець Ґай Мартін, із яким я не був знайомий. На щастя, Майк отримав осколок у плече, але рана не загрожувала його життю. Ще один мій друг, Мойсес Саман, який раніше зник безвісти, вийшов на зв’язок і вже був у безпеці, на території іншої країни.

 

Новини про Кріса були суперечливі: одні казали, що він помер, інші наполягали, що він тяжко поранений у голову, але живий. На адресу фотографа, який перший повідомив про трагедію у твітері та фейсбуку, було написано чимало недобрих слів. А також і слів подяки за те, що надав першу допомогу постраждалим після атаки.

 

Думаю, Тім і Кріс не тримали б зла на тих, хто твітив про їхню смерть. Вони жили в інформаційну добу. І все ж у мене якесь дивне відчуття – наскільки незрозумілим, нестабільним, невизначеним є світ наших комунікацій.  

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
turbo.inquisitr.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду