Моніторинг теленовин змусив канали коригувати редакційну політику – експерти
Моніторинг теленовин змусив канали коригувати редакційну політику – експерти
Про це він заявив під час круглого столу «Доступ до медіа: вибори 2012», організованого Академією української преси.
АУП спільно з «Телекритикою», Асоціацією «Спільний простір» та комітетом «Рівність можливостей» здійснювали щотижневий моніторинг теленовин на загальнонаціональних каналах у рамках меморандуму «Відкриті новини заради чесних виборів». Особлива увага приділялася рівному представленню політичних сил у теленовинах, а також дотриманню журналістами професійних стандартів.
Президент АУП Валерій Іванов під час круглого столу наголосив, що вибори-2012 були незвичайними для моніторингових організацій саме через підписання цього меморандуму, оскільки оприлюднені щотижня результати моніторингу обговорювалися з представниками телеканалів, і телеканали у результаті змушені були коригувати свою редакційну політику. І хоча не всі канали прислухалися до критики, як от Перший національний, каже професор Іванов, проте все одно цю ініціативу він називає поступом.
Наталя Костенко, завідувач відділу соціології культури і масової комунікації Інституту соціології НАН України, відзначила, що «хоча загалом картинка була перебільшена у сторону влади», проте динаміка змін була оптимістичною – спостерігалося зменшення уваги до Партії регіонів в останні тижні жовтня, новини ставали більш збалансованими. Найкращі показники тут були у телеканалу «Інтер», зазначила соціолог.
«Виявилося, що дотримання журналістських стандартів – це родзинка у новинах, це те, що може відрізняти вас від інших», – зауважив завідувач відділу соціальних структур Інституту соціології НАН України Сергій Макєєв. Він також звернув увагу на ще одну особливість – відсутність соціально значущих тем у новинах в період виборчої кампанії.
Ще однією особливістю виборів-2012 експерти вважають наявність великої кількості антиреклами. Час, який відводився під антирекламу, був безпрецедентно високим, зазначила Наталя Костенко. Повідомлення з антирекламою суттєво перевищували повідомлення з рекламою.
Валерій Іванов звернув увагу на те, що висновки моніторингів, здійснюваних в рамках меморандуму «Відкриті новини заради чесних виборів», брали до уваги міжнародні місії спостерігачів, котрі працювали під час виборів в Україні. Дані висновки будуть взяті до уваги у написанні підсумкових звітів місій. Це підтвердила присутня на круглому столі медіааналітик Коріна Чепой, яка представляла Національний інститут демократичних відносин.
Проект оцінки доступу до медіа в передвиборчий період здійснювався за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», Посольства Великобританії в Україні, програми «У-медіа».