Найбільш заангажовані виборами ЗМІ були в Запоріжжі, Чернігові та Вінниці – ENEMO
Найбільш заангажовані виборами ЗМІ були в Запоріжжі, Чернігові та Вінниці – ENEMO
При цьому найбільш політизовані ЗМІ були помічені в Запоріжжі («Панорама» та телевізійний канал TV-5), Чернігові (телевізійний канал та газета «Дитинець» та газета «Черніговські відомості») та Вінниці (телевізійні канали «Віта» та «Вінтера», радіо «Буг» та газета «Вінницька газета»). Про це йдеться в проміжному звіті за місцевими виборами в Україні від Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO).
На думку спостерігачів ENEMO, як національні, так і регіональні медіа страждають від політичної заангажованості, необ'єктивності висвітлення ходу виборчої кампанії, а також залежності від політичних та бізнес-інтересів власників медіа-холдингів, які намагаються вплинути на політику висвітлення новин. «Практика профінансованої журналістики отримала широке поширення», - йдеться у звіті ENEMO.
«Прозорість засобів масової інформації як і раніше залишається незначною, тому що бізнесмени та політики часто воліють приховувати їх вплив на телемедійні програми. Головний політичний тиск на ЗМІ здійснюється через фінансове забезпечення», - зауважили спостерігачі ENEMO.
На думку ENEMO, українське законодавство в цілому створює хорошу основу для свободи слова, а поведінка ЗМІ під час виборчої кампанії регулюється новим законом про місцеві вибори. Закон не передбачає безкоштовного ефірного часу для політичних партій або кандидатів, але надає можливості для відкритого доступу до інформації про кандидатів. ЗМІ повинні забезпечити рівні можливості та доступ до інформації про кандидатів, які беруть участь у політичних дебатах,але насправді це можуть собі дозволити лише багаті кандидати, що і спричиняє витіснення партій і кандидатів з невеликим ресурсів.
ЗМІ зобов'язані повідомляти всю інформацію Національній раді з питань телебачення і радіомовлення, Центральній виборчій комісії, територіальним виборчим комісіям або судам, на підставі письмового запиту від цих органів, але закон не уточнює санкції за порушення. Це призвело до відсутності санкцій у ході цієї кампанії, констатували спостерігачі ENEMO.
Закон містить досить обмежену кількість юридичних положень, які стосуються передвиборної агітації. «Тим не менш, деякі положення були порушені в низці міст/регіонів, від різних партій і кандидатів. Більшість порушень у ході виборчої кампанії були наступними: ранні кампанії (до офіційної реєстрації і рішення відповідної ТВК), непрямий підкуп, розміщення плакатів у заборонених місцях (громадський транспорт, державні установи, культурні об'єкти...), розповсюдження агітаційних матеріалів без відповідного маркування, негативний (чорний) піар і подібні порушення. Спостерігачі організації ENEMO були проінформовані про кілька випадків зловживання державними ресурсами», - йдеться у звіті.
Більшість кампаній були побудовані на загальнонаціональних питаннях, незважаючи на те що це місцеві вибори, також зауважили спостерігачі. Проте в кількох областях кампанії стосувалися саме місцевих проблем – таких, як забруднення води, заражених озер, ремонту доріг (Тернопіль). В Івано-Франківську відсутність елементарної безпеки в області і збільшення кількості злочинів були однієї з основних тем передвиборчих кампаній.
За даними ENEMO, низка випадків насильства проти активістів деяких партій були зареєстровані в Запоріжжі, Чернігові, Миколаєві та інших місцях. Крім цього, політичні матеріали та активи деяких кандидатів були пошкоджені в Сумах, Харкові та інших містах. ENEMO закликає всі відповідні державні органи до розгляду таких справ і покарання осіб, які вчинили такі злочини, а також закликає всіх учасників виборчого процесу утримуватися від подібних дій у майбутньому.