Маніпуляції громадською думкою в інтернеті

00:00,
6 Жовтня 2010
1851

Маніпуляції громадською думкою в інтернеті

00:00,
6 Жовтня 2010
1851
Маніпуляції  громадською думкою в інтернеті
Виявляється, інтернетом також управно користуються і вороги свободи слова, зауважує у статті в The Wall Street Journal Євген Морозов, науковий співробітник New America Foundation, автор книги «Ілюзії Мережі: темна сторона свободи в інтернеті», яка вийде у січні наступного року.

У серпні 2010-го в Twitter з'явився юзер uriminzok, що значить «наша країна», оповідає автор. В одному із перших постів він назвав уряд Південної Кореї «повією Сполучених Штатів». «Мабуть, акаунт на Twitter був частиною широкої північнокорейської операції в інтернеті, куди також входили акаунт на Facebook (у його профілі значилося, що це чоловік, який хоче познайомитися з іншими чоловіками, але суто для ділових контактів) і серія розміщених на YouTube роликів, які прославляють міць північнокорейської армії»,‑ йдеться у статті. Офіційний представник Північної Кореї заявив, що країна не має відношення до акаунтів на Facebook і Twitter, але визнав, що вони створені прихильниками північнокорейської влади, що проживають у Китаї та Японії.

 

«Авторитарні режими продовжують цензурувати інтернет й утискати блогерів, але все частіше користуються Мережею для розміщення власної пропаганди. І їм це вдається: децентралізований характер розмов онлайн часто полегшує маніпуляції громадською думкою як усередині країн, так і в глобальному масштабі»,‑ пише автор, пояснюючи, що тепер режими можуть поширювати свою ідеологію більш витончено, через анонімних коментаторів та інших маловідомих посередників.

 

Влада Китаю «не тільки навчає блогерів і платить їм за спроби спрямовувати дискусії у більш сприятливе для неї русло, а й розсилає smsіз цитатами в дусі маоїзму, що окрилюють, рекламує комп'ютерні ігри, де потрібно боротися з корумпованими чиновниками, і складає патріотичні рінгтони». За даними автора, 2009 року в день державного свята мільйони клієнтів China Mobile виявили, що їхній рінгтон було замінено на націоналістичну пісню у виконанні Джекі Чана.

 

Кремль, вважає автор, щодо цього питання зовсім недалеко позаду Пекіна. «Він користується послугами кількох відомих блогерів, які проводять урядову лінію і допомагають Кремлю достукатися до просунутої інтернет-аудиторії, що уникає віртуозної пропаганди уряду на телебаченні», ‑ пояснює Євген Морозов. Деякі «інтернет-кардинали Кремля», за висловом автора, стали співведучими телешоу в прайм-тайм. На початку 2010 року Дума запропонувала ввести податкові пільги для фірм, які випускають комп'ютерні ігри патріотичного змісту.

 

На думку пана Морозова, авторитарні режими перемикаються на пропаганду, усвідомлюючи, що в інтернеті цензура безсила: «Замість блокування небажаних думок вони намагаються відтіснити їх на узбіччя, часто шляхом підриву репутації критиків. Їх оголошують наймитами Заходу, і час від часу це спрацьовує». У китайського уряду є ціла армія мережевих коментаторів ‑ «50-центова партія» (назву отримано за жалюгідні гонорари, що отримуються за кожен коментар). «50-центовиків рідко використовують для пропаганди якоїсь справді нової партійної лінії. Швидше вони є засобом стримування реакції в інтернеті на делікатні політичні проблеми, спосіб посіяти сумніви», ‑ пише автор, повідомляючи, що подібні експерименти проводять влади Азербайджану та Нігерії, а іранські священики в Кумі з 2006 року організовують курси блогерів переважно для благочестивих мусульманок, щоб уплинути на дискусії щодо ролі жінки в іранському суспільстві. Президент Венесуели Чавес охоче пише в Twitterпід ніком Chavezcandanga, можливо, щоби завоювати прихильників в інших країнах Латинської Америки, і збирається найняти 200 співробітників собі у допомогу.

 

Завдяки децентралізації публічної сфери пропаганда, у принципі, стала простішою, вважає автор: «100 блогерів часто легше підкупити, ніж редакційну раду однієї газети». Програма Megaphone, створена ізраїльськими активістами, виявляє в Мережі все нові опитування про свою країну і запрошує користувачів негайно голосувати, а також знаходить позитивні статті про Ізраїль та заохочує їх розсилку друзям.

 

Автор сумнівається, що Заходу слід перешкоджати діям авторитарних режимів в інтернеті. Кроки з ідентифікації коментаторів усунуть анонімність у Мережі і поставлять життя дисидентів під загрозу, пояснює пан Морозов. Максимум, що в силах зробити західні уряди ‑ навчити керівників політичних сайтів виявляти пропаганду.

 

Друкується за InoPressa

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду