НЕДОІДЕНТИФІКОВАНІ

00:00,
4 Листопада 2010
1003

НЕДОІДЕНТИФІКОВАНІ

00:00,
4 Листопада 2010
1003
НЕДОІДЕНТИФІКОВАНІ
Француз знає, що він француз, британець – що він британець, а німець продемонструє свою національну ідентичність, до чого б він не брався. Чітка ідентифікація допомагає їм спокійно почуватися у поліетнічному товаристві і точно знати, що є власне «твоїм» на таки немаленькій земній кулі. Натомість Україна зараз балансує на вістрі леза невизначеної ідентичності.

Ще кілька необережних кроків (законопроектів, виставок, декларацій, гучних заяв) – і яма, розкопана циніками від «великої політики локальних впливів», може перерости у прірву.

 

Незбалансована й провокативна політика останніх років проорала рів між тими, хто відносить себе до титульної нації, і тими, хто не знає, як себе ідентифікувати після розпаду Радянського Союзу. І якщо перші з легкістю кажуть про себе «я українець», «я громадянин України», то інші найчастіше ховають своє громадянство у спеціальній формі – «я живу на Украине».

 

Українська нація, український народ, громадяни України

 

Конституція 1996 року, Конституційний Суд нас змушує апелювати саме до неї, визначає український народ як громадян України всіх національностей. Народ є «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні». Однак, у статті 11 йдеться вже про «консолідацію та розвиток української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиток етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України».

 

Поряд з цим Декларація про державний суверенітет України у першому розділі ідентифікує суб’єкта самовизначення «як українську націю (український народ)».

 

Таке розмаїття термінів в основних державотворчих документах, з одного боку, є цілком адекватним «недокристалізованій» структурі українського суспільства, а з іншого боку, використовується у політичних спекуляціях.

 

Це, зокрема, дозволяє представникам парламентської владної більшості – комуністам і регіоналам – у публічних виступах весь час апелювати до українського народу і водночас паплюжити «націоналістів», тобто тих, хто боровся за незалежність України.

 

Хоча саме ця кількасотлітня боротьба й витворила ту потенційну можливість, яка реалізувалася в Акті проголошення незалежності України.

 

Якби не було етнічних українців, то не було б і держави Україна. Так само не було б держави Ізраїль, якби не було бажання євреїв витворити власну державність.

 

Прикметним для України є те, що проголошення незалежності отримало підтвердження на грудневому референдумі 1991 року, участь в якому взяли представники усіх національностей. Це, по суті, і був момент, коли потуги української нації, як надісторичної й позатериторіальної спільноти усіх «живих, і мертвих, і ненароджених, в Україні і поза нею сущих», знайшли підтримку й своє продовження у сукупній волі людей усіх національностей, які в той історичний час жили на цій території.

 

Більше половини населення Криму і понад 83% жителів Донеччини сказали «так» незалежності України. Нехай про це щодня пам’ятають усі в країні: і ліві, і праві.

 

Україна наразі переживає цілком природний етап пубертатного розвитку, коли її недозрілий, у прямому розумінні, малолітній організм, витворює власну ідентичність. Це процес об’єднання інтересів титульної нації з інтересами усіх етносів, процес формування нації вже в сучасному європейському розумінні – нації, як об’єднання громадян.

 

Усі 19 років незалежності свідчать, що Україна мала й досі має шанс, пройти цей важкий період неконфліктно. Якби не політики!

 

Конфлікти замість добробуту

 

Не українці винні у тому, що підлітки з російськомовних шахтарських сімей вимушені важко працювати у підпільних копальнях, щоб допомогти батькам звести кінці з кінцями! Не росіяни винні у тому, що малюки західних сіл не бачать роками своїх мам, бо ті заробляють на життя по закордонах. У цьому винний корумпований «совок», який зробив усе можливе й неможливе, щоб не лише утриматися при владі на зламі епох, а й привласнити собі усі багатства, створені колективною працею «дітей голоду, дітей війни й дітей репресованих».

 

Колишні партійні та комсомольські радянські діячі, з головою поринувши у захопливий процес привласнення державної власності, не могли і не хотіли ставати ні Рузвельтами, ні де Ґоллями. Вони одразу зробили ставку на обман народу, відібравши у нього через майнові сертифікати усе, що було накопичено під сталінським батогом та брежнєвським всюдисущим парткерівництвом.

 

Вони й досі при владі. І досі не мають ніякої іншої мети, окрім збагачення через прямий доступ до влади. За такого середньовічного підходу, середньовічним залишається й спосіб самозбереження при владі, а саме – розділяй і володарюй.

 

От і ділять дозрілі до крайньої межі цинізму політики – недозрілу, недоідентифіковану українську політичну націю на окремі гострі уламки, експлуатуючи проблеми, які самі ж і створили.

 

Замінюючи реальну роботу конфліктною риторикою, вони скрізь сіють зерна ворожості – етнічної, конфесійної, партійної. Вони сподіваються, що ці зуби дракона проростуть агресією, направленою не проти них.

 

Активна чорнопіарна кампанія проти «фашистів-бандерівців-західняків», яка усі роки президентства Ющенка безконтрольно процвітала на сході, півдні та у Криму, призвела до того, що зараз сприйняття російськомовними регіонами україномовних є ворожішим, аніж до 2004 року.

 

Історичний баланс проглядає лише у тому, що Віктор Ющенко був Президентом однієї частини України, а тепер Віктор Янукович сприймається як Президент іншої частини.

 

За логікою розвитку, процес ідентифікації української політичної нації завершиться за Президента нової формації – Президента не з клану «совкових олігархів».

 

Ірина Штогрін, Радіо Свобода

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду