ms.detector.media
28.04.2014 00:00
Міжнародний інститут преси закликає Москву і Київ підтримати свободу медіа
Міжнародний інститут преси закликає Москву і Київ підтримати свободу медіа
На фоні різкого посилення насильства щодо журналістів на сході України Міжнародний інститут преси (IPI) звернувся із закликом до влади у Москві й Києві подати чіткий сигнал, що усі репортери повинні мати можливість висвітлювати розвиток подій у регіоні. Про це повідомляється на сайті медіаорганізації.

«В останні два тижні ми зафіксували там десятки випадків переслідування та залякування закордонних і місцевих медійників, - заявила менеджер зі свободи преси IPI Барбара Тріонфі (Barbara Trionfi). - Йдеться не тільки про затримання репортерів і захоплення їхнього обладнання, а й про фізичні напади, погрози, а в деяких випадках - про їхнє зникнення. Спроможність журналістів вільно пересуватися та висвітлювати події сильно ускладнюється, блокування та глушіння теле- й радіопередач, які представляють "небажаний погляд"  стає нормою».

Міжнародний інститут преси закликає владу на національному та місцевому рівнях рішуче й однозначно ствердити, що така поведінка неприйнятна, вжити реальних заходів, притягнувши винуватців до відповідальності. Необхідно звільнити усіх репортерів, які опинилися в становищі бранців у зв’язку з професійною діяльністю, дозволити усім українським, російським та закордонним журналістам вільно пересуватися й виконувати свою роботу, покласти край усім перешкодам мовленню, зазначила представниця організації.

Міжнародний інститут преси та його філія – Медіаорганізація Південно-Східної Європи (SEEMO) – вітали повідомлення про звільнення  американського кореспондента Vice News Саймона Островського (Simon Ostrovsky), захопленого проросійськими бойовиками у Слов'янську. Однак їх непокоїть те, що й досі український журналіст Сергій Лефтер, який співпрацював з варшавською фундацією «Відкритий діалог», зник безвісти, а у Слов’янську сепаратисти утримують у полоні колишню активістку Майдану, засновницю сайту «Прихована правда» Ірму Крат.

У Слов'янську озброєні бойовики затримували репортерів українського онлайн-мовника Hromadske TV та  російської Lenta.ru, не дозволивши їм висвітлювали наліт сепаратистів на місцеве управління міліції. Вони захопили телецентр і змусили замінити трансляції українських телеканалів російськими.

IPI привертає увагу й до ряду інших інцидентів, що сталися останніми тижнями в Україні, зокрема із закордонними журналістами. Йдеться про викрадення проросійськими бойовиками  британського репортера  Грема Філліпса (Graham Phillips), якому погрожували екзекуцією, якщо він не пройде тест на наркотики, напад у Горлівці на його співвітчизника, фотожурналіста з Vice News Фредеріка Пекстона (Frederick Paxton), затримання у Слов'янську італійських журналістів  Пола Гого (Paul Gogo) та Коссімо Аттанасіо (Cossimo Attanasio), а також білоруського журналіста Дмитра Галка.

У Слов'янську, що став головним осередком сепаратизму, проросійськи налаштований натовп погрожував також знімальній телевізійній групі BBC і знищив її устаткування.

Натомість медіаорганізації негативно сприймають і те, що українська влада затримала у Дніпропетровську продюсера російського   телеканалу НТВ, білоруса Степана Чирича, іншого журналіста з російським громадянством та ще двох російських репортерів, взятих під варту у Донецьку (журналістку Lifenews Юлію Шуструю та оператора Михайла Пудовкіна), яких у супроводі СБУ доправили до російського кордону.

IPI та SEEMO згадують і про відмову щодо в'їзду в Україну «понад 20 російським  журналістам і  знімальним групам із близько 10 російських агенцій новин», не торкаючись причин цих заходів.

ms.detector.media