ms.detector.media
29.04.2014 00:00
Аудіозаписи кобзарів і лірників початку ХХ століття оцифрували та розмістили у Вікіпедії
Аудіозаписи кобзарів і лірників початку ХХ століття оцифрували та розмістили у Вікіпедії
Унікальні аудіозаписи пісень, дум та інструментальних композицій у виконанні кобзарів та лірників початку ХХ століття були оцифровані та розміщені у вільному доступі у Вікіпедії та Вікісховищі. Про це повідомляє ГО «Вікімедіа Україна» на своєму блозі.

Разом із записами кобзарів оцифрували також голоси Філарета Колесси та, ймовірно, Лесі Українки. Аудіозаписи були зроблені за допомогою фонографа у 1904—1910 роках. Вони стали результатом спільної праці Філарета Колесси, Лесі Українки, Климента Квітки, Опанаса Сластьона та Олександра Бородая задля збереження кобзарського мистества.

Проект здійснила ГО «Вікімедіа Україна», а профінансував Фонд Вікімедіа. Оцифрування і обробку матеріалу здійснили спеціалісти Інституту проблем реєстарції інформації Національної академії наук України.

ГО «Вікімедіа Україна» зауважує, що під час прослуховування аудіоколекції слід враховувати особливості технологій початку ХХ століття. Фонограф – це перший у світі засіб для фіксації та відтворення аудіосигналу. Його можливості були дуже обмеженими, а записи з тих часів збереглися неоднаково добре. Оскільки у деяких файлах рівень шуму є вищим, ніж на інших, на сторінці у Вікісховищі їх позначили різними кольорами.

Аудіоколекцію можна прослухати тут.

Всі записи надаються на умовах ліцензії Creative Commons (аналогічних до сусільного надбання), а отже їх можна вільно копіювати.

ms.detector.media