ms.detector.media
08.05.2014 00:00
Парламентські вибори в Іраку відбулися із ризиком для журналістів
Парламентські вибори в Іраку відбулися із ризиком для журналістів
Перепони, погрози та насильство проти журналістів – характерні риси перших президентських виборів в Іраку після виведення три роки тому американських військ, вважають «Репортери без кордонів» (RSF).

Медіаорганізація називає тривожним те, що іракські журналісти стали жертвами не тільки угруповань джихадистів, таких, як «Ісламська держава в Іраку й Леванті» (ISIS), але й влади у Багдаді.

Щонайменше четверо медійників зазнали поранень від вибухового пристрою в автобусі, що перевозив їх на виборчу дільницю у місті Аль-Мавсал, за 400 км. на північ від Багдаду. Репортер Radio Siwa Ахмед Хіалі (Ahmed Hiali) засвідчив у шпиталі, що правоохоронці не захищали їх і лише доправили на лікування.

Поліція перешкодила знімальній групі телеканалу Al-Baghdadiya відвідати виборчі дільниці у провінції Аль-Анбар. Торік влада у Багдаді запровадила там повну цензуру на висвітлення наступу армії проти сунітських повстанців.

Невідомі особи перешкодили телевізійній знімальній групі AL-Hurra висвітлювати акцію протесту у Кербелі проти зловживань владою, які зачіпають інтереси вчителів. Репортерка телемережі Іман Білал (Iman Bilal) заявила, що на неї «вчинили напад, ображали її й не дозволили знімати демонстрацію».

Журналіст Radio Babel Раджі Хамадалла (Raji  Hamadallah) був тяжко поранений. Бойовики, які стріляли в нього, втекли.

Вояки урядових військ арештували редактора новин газети AL-Mootamar Саїда Абдулхади  (Saeed Abdulhady). Це відбулося біля Багдадського університету у принизливій формі, без пред’явлення ордера на арешт чи пояснення причин.

Натомість влада видала ордер на арешт директора телеканалу Al-Baghdadiya Ауна аль- Хашлука (Aun Al-Khashluk) та ведучого програми  "Дев'ята студія» (Ninth Studio)  Анвара Аль-Хамдані (Anwar Al-Hamdani)  за звинуваченням у «порушенні громадського порядку, підбурюванні до безладу та міжконфесійного насильства». Ця програма часто викриває корупцію, до якої причетні вищі посадовці Іраку. Оскільки штаб-квартира телемережі знаходиться в Єгипті, їх не арештували.

Атаки на працівників ЗМІ, відзначає RSF, чинилися в обстановці повної безкарності. Незважаючи на неодноразові звернення місцевих та міжнародних організацій, іракська влада не вжила жодних ефективних заходів для гарантування безпеки журналістів під час виборів.

Завідувач відділу розслідувань медіаорганізації Люсі Морійон (Lucy Morillon) висловила тривогу погрозами й нападами на іракських  журналістів водночас з боку сил безпеки та озброєних угруповань.

За даними партнера RSF Обсерваторії за журналістські свободи (JFO), минулого року було зафіксовано 328 випадків зловживань щодо журналістів. 103 репортери потрапили під арешт. 162 не отримали доступу до інформації. 63 стали жертвами насильства. 4 репортери зазнали нападу озброєних груп. Проти медіа та журналістів було подано 71 судовий позов. 4 медіа були заборонені.

Жорстоке поводження з журналістами варіюється від арештів до убивств. Протягом останніх шести місяців загинули 15 репортерів. Семеро стали жертвами цілеспрямованих нападів. П'ятеро загинули внаслідок атаки терориста-самогубці на Salaheddin TV у Тікріті. Троє стали «побіжними» жертвами терактів.

Парламентські вибори в Іраку відбулися в умовах посиленої безпеки. Її охороняли сотні тисяч вояків і поліціантів, проте десятки виборців загинули. Та все ж радикальним ісламістам не вдалося зірвати волевиявлення іракців навіть у контрольованих ними районах.

На 328 депутатських місць претендували понад 9 тисяч кандидатів. За спостереженнями міжнародних оглядачів, вони не висунули реальних програм виходу країни з кризи. Проблеми безпеки, міжконфесійного розбрату, залежності від експорту нафти та масового безробіття залишаються невирішеними.

ms.detector.media