
До 9 травня 2026 року Москва офіційно отримала «дозвіл» провести парад у координатах Червоної площі, визначених указом президента України Зеленського. У Кремлі хоч і назвали це «клоунадою», але до рекомендацій Києва таки дослухалися й усе побєдобєсіє вмістили в масштабі визначеного квадрата. Акція ж «Безсмертний полк» у російських містах укотре під час війни пройшла в онлайн-форматі. Разом із тим, поки Кремль ховав свою «священну акцію» в інтернеті, «безсмертні полки» крокували Віднем, Кишиневом, Мюнхеном, Аугсбургом і багатьма іншими містами Європи — за повної організаційної участі посольств Росії.
Як Кремль вивіз «побєдобесіє» за кордон
«Безсмертний полк» — акція, яку ще у 2012 році започаткували томські журналісти ТВ-2 як приватну громадянську ініціативу, — відтоді перетворилася на координований пропагандистський проєкт Кремля. Як розповів напередодні 9 травня керівник департаменту МЗС Росії із питань роботи зі співвітчизниками за кордоном Геннадій Овечко, саме його відомство дбає про те, щоб «полк» відбувався поза Росією. У 2026 році бюджет Росії на закордонні впливи, за інформацією джерела Liga.net у Службі зовнішньої розвідки, сягнув рекордних показників — $1,85 млрд, що на 54% більше, ніж у 2025-му.
Усередині самої Росії «полк» цьогоріч було переведено в онлайн — через страх перед атаками безпілотників і «провокаціями». Такий підхід застосовується не вперше і не вдруге: 2020 і 2021 роки — пандемія; 2023 і 2024 — уже страх перед дзеркальними ударами з боку України. Вуличний формат повертали лише у 2022 році, коли Кремлю потрібна була картинка масовості на тлі повномасштабного вторгнення в Україну. У 2026-му ж навіть автопробіги з георгіївськими стрічками були заборонені в Криму «за рекомендацією правоохоронних органів».
На цьому тлі 8 травня президент Зеленський підписав указ: «Дозволити 9 травня 2026 року провести парад у м. Москві (Російська Федерація). На час параду — з 10 години ранку за київським часом — територіальний квадрат Червоної площі виключити з плану застосування українського озброєння». Прессекретар Пєсков назвав це «клоунадою», але парад провели у встановлених Зеленським координатах і хронометражі.
Утім, за кордоном ніхто подібного указу не підписував — і «полки» рушили в повному пропагандистському угарі. Розповімо про деякі акції, які були подібними всюди, де вони пройшли.
«Полк» російських проксі в Кишиневі
У Молдові «Безсмертний полк» — не просто форпост російської пропаганди, а інструмент прямого внутрішньополітичного тиску: акцію очолюють чинні та колишні проросійські партійні функціонери, а не просто «небайдужі громадяни». Ще у квітні 2022 року, одразу після початку повномасштабного вторгнення, парламент Молдови заборонив георгіївську стрічку та символи Z і V як «атрибути, що пропагують акти військової агресії» з застосуванням штрафів та громадських робіт у разі порушення.

Цьогоріч «Соціалістична партія» та «Партія комуністів» і їхні сателіти виступили організаторами так званого «Маршу перемоги» та «Безсмертного полку» з ходою центральними вулицями міста до радянського меморіального комплексу «Вічність». До церемонії у меморіалу долучився посол Росії в Молдові Олег Озеров, а також колишній президент і лідер комуністів Володимир Воронін. Серед учасників ходи також — лідер соціалістів і колишній президент Ігор Додон, який ще напередодні заявив, що вийде з георгіївською стрічкою попри пряму заборону. На відеозаписах із ходи георгіївські стрічки справді помітні на деяких учасниках — хоча штраф за їхню демонстрацію у публічному просторі становить від 4500 до 9000 молдовських леїв (від 11 400 до 23 тисяч гривень) або до 60 годин громадських робіт.
Акція у 2026 році була показово великою: за інформацією організаторів, у ході взяли участь близько 30 тисяч людей. Захід уже третій рік поспіль відбувається без участі центральних органів влади — президентка Мая Санду й уряд 9 травня відзначають натомість День Європи, але формальні вшанування з боку офіційної влади так само відбулися.

Присутність посла Росії Олега Озерова, який поклав квіти до Вічного вогню, перетворила пам’ятний захід на повноцінну дипломатичну демонстрацію. Поряд із ним — лідер молдовських комуністів і ще один колишній президент Володимир Воронін, для якого участь у «Безсмертному полку» поруч із посольством Росії вже стала щорічним ритуалом. Паралельно містом проїхав ретроавтопробіг із «Прапором Перемоги» й іншою радянською символікою, попри вірогідні штрафи і санкції.

Ізраїль: між пам’яттю і пропагандою
Варто нагадати, що у 2017 році Ізраїль, із подачі депутатів партії «Наш Дім Ізраїль», яка спирається на електорат вихідців із пострадянського простору, офіційно схвалив у Кнесеті святкування Дня перемоги та закінчення ІІ Світової війни саме 9 травня, на відміну від більшості європейських держав. Досі на офіційному сайті Кнесету публікацію про «День перемоги у Європі» супроводжує фото літніх чоловіків із георгіївськими стрічками та радянським орденом із символікою перехрещених серпа і молота, на якому написано «отечественная война».

Ілюстрація до статті з назвою «День перемоги в Європі» на сайті Кнесету. Джерело
У 2026 році 9 травня припало на суботу, тобто шабат. Попри це, неформальні акції «Безсмертного полку» все одно відбулися в Хайфі (9 травня), Нетанії, Бат-Ямі (7 травня), а у містах із великими російськомовними громадами, зокрема Ашдоді, Араді, Рішон-ле-Ціоні 8 травня пройшли заходи, організовані мерією для ветеранів, але без ходи чи маршів. Саме в Нетанії розташований меморіал «Крила перемоги», який відкрито у 2012 році за особистої участі Володимира Путіна.
У Хайфі учасники йшли з георгіївськими стрічками, червоними знаменами Перемоги, було багато людей, які вдягнули форму солдатів радянської армії, гімнастерки та пілотки, а, наприклад, у Нетанії учасники ходи йшли під радянськими та російськими прапорами. Про ці акції розповіли російські державні медіа, RIA, RT — останні, щоправда, супроводили публікацію зображенням, згенерованим за допомогою ШІ, яке більше личило б набережній Тель-Авіву, де жодного маршу не відбувалося.

Ілюстрація RT, згенерована ШІ для статті про акції «Безсмертного полку» в Ізраїлі
У телеграм-каналах, на які посилалися російські державні медіа, організаторами акцій у Ізраїлі названо міжнародний «Безсмертний полк» Ізраїлю та «Антифашистський рух в Ізраїлі». Ця організація підтримується так званим «Російським домом» в Ізраїлі, що входить до мережі поширення російських впливів за кордоном та фінансується через урядові російські агенції («Росспівробітництво» й інші).
При цьому акції до 9 травня не особливо зацікавили місцеві медіа — це можна простежити на прикладі висвітлення акцій п'ятьма найпопулярнішими російськомовними новинними сайтами Ізраїлю: Vesty, NEWSru, 9 канал, Mignews, Israelinfo.
На сайті найвпливовішого російськомовного видання Ізраїлю Vesty.co.il (російська версія популярнішого новинного порталу Ynet) у рубриці «думки», але без указання авторства, опубліковано матеріал «Чому в Ізраїлі перемогу над нацизмом відзначають 9 травня, а не 8-го». У ньому йдеться, що дата прив’язана до «радянської пропагандистської дати», а сам день для багатьох ізраїльтян залишається «святом етнічних росіян і російськомовних репатріантів». У цій статті стверджується, що після нападу Росії на Україну у лютому 2022 року паради у Москві сприймаються як «спадщина радянського мілітаризму» та «виправдання агресії». У публікації «Вєсті» практично не використовується термін «Велика Вітчизняна війна» без лапок.
Єдиний російськомовний ізраїльський телеканал «9-й канал» на своєму сайті пише, що акції «Безсмертного полку» пройшли «сильно “заряджено” ідеологічно через геополітичне протистояння в Європі, включаючи український військовий конфлікт». Заголовок «Порохом пропах: в Ізраїлі пройшли “Безсмертні полки”» вже задає певний тон.
Примітно, що в публікації використано медіа, фото і відео зі сторінок у соцмережах посольства Росії в Ізраїлі та «Російського дому в Ізраїлі» без жодних оцінок чи коментарів. Видання повідомило, що у Хайфі помічена «проросійська військова символіка, включно з портретами президента Росії», і навело запит хайфського депутата міської ради Кирила Каретніка до мера Хайфи Йони Яхава, щодо перевірки муніципалітетом «характеру символіки, прапорів і візуального оформлення... включно з георгіївськими стрічками, радянською символікою та символами, які сьогодні у світі асоціюються з російською політичною пропагандою після війни в Україні». Цей же сюжет нагадує про скандал 2025 року, коли учасники полку у Хайфі скинули у фонтан проукраїнського активіста з плакатом «Не марайте дідів — вони не бомбили Київ».

На Newsru.co.il жодної новини про акції в Ізраїлі у новинній стрічці, й одна публікація про парад у Москві, в якій прямо акцентовано, що парад тривав лише 45 хвилин і вперше з 2007 року пройшов без військової техніки. Жодних емоційних формулювань про «велику Перемогу» чи «денацифікацію».
Israelinfo. У 2025 році на цьому сайті використано щодо інциденту з нападом під час акції у Хайфі критичний термін «Победобесие», у заголовку статті прямо йшлося про напад на проукраїнського активіста: «“Победобесие” в Хайфі: проукраїнського активіста кинули у фонтан». У 2026 році сайт не висвітлював заходи до 9 травня в Ізраїлі.
На сайті Mignews також не було окремих розгорнутих ні аналітичних, ні критичних публікацій у 2026 році, лише передруки, переважно новинна стрічка наповнюється з агрегаторів.
Цитати з виступів учасників, фото акцій у Нетанії та Хайфі, заяву генконсула Росії у Хайфі Олексія Красильникова про «мужність, стійкість і незламну волю народів СРСР» і слова лідера «Ізраїльського антифашистського руху» Дмитра Трапірова про «частину радянського народу, що перемогла фашизм», подали РІА «Новости» і ТАСС, і саме з цих російських державних джерел сюжет поширився стрічками ізраїльських російськомовних соцмереж. У дипломатичній церемонії 8 травня у Єрусалимі, про яку писав ТАСС, біля монумента «Свічка пам’яті» окрім посла Росії Анатолія Вікторова брали участь посли Білорусі, Боснії і Герцеговини, Казахстану, Китаю, Сербії, начальник Російської духовної місії — тобто типове «коло друзів Москви».
Берлін: із послом на чолі — попри всі заборони
Напередодні 9 травня російські медіа та посадовці жалілися на те, що в столиці Німеччині, Берліні, було введено заборону на демонстрацію прапорів СРСР, «георгіївських» стрічок, символів окупаційних адміністрацій на території України, а також символу російської агресії — літери «Z». Представниця МЗС Росії Марія Захарова назвала таку заборону «ганьбою» та «шляхом у безодню» для Німеччини. Посол Росії в Німеччині Сергій Нечаєв висловив «гірке розчарування».
Марш «Безсмертного полку» в Берліні на 9 травня відбувся під охороною поліції під радянські та російські пісні. На марші, за словами організаторів, була майже 1000 людей (за опублікованими фото підтвердити таку кількість візуально складно), брали участь представники російської дипмісії на чолі з послом Нечаєвим. Організовувалася акція зокрема через сторінку Безсмертного полку у Берліні в фейсбуці (близько 500 підписників) та однойменний телеграм-канал (близько 100 підписників). Організатори попереджали учасників про заборону символіки і закликали утриматися від її демонстрації на акції. Російські медіа також повідомили про те, що акції «полку» відбулися і в інших містах Німеччини, зокрема Аугсбурзі, Гамбурзі, Кілі, Мюнхені, Франкфурті-на-Майні, Хомбурзі, Шлос-Хольте-Штукенброці та Штутгарті.

Скриншот Youtube
Крім «Безсмертного полку», росіяни також відвідували в Берліні меморіал у Трептов-парку, де вони зустрілися з українською акцією із жовто-синіми повітряними кульками. Німецька поліція затримала кілька людей із російськими прапорами, георгіївськими стрічками й у футболках із радянською символікою. У Трептов-парку до пам’ятника радянському солдату організовано покладали квіти представники лівих партій Німеччини. Також там проводили акції російські антивоєнні активісти.
В Аугсбурзі до маршу «Безсмертного полку» долучилися українці, які несли фотографії Степана Бандери, Василя Малюка і Миколи Хвильового під вигаданими іменами. Організатори акції не помітили підміни і дізналися про «провокацію» вже постфактум.

Скриншот Facebook
Мадрид: «полк» крокує з 2016-го — і вже з добровольчою охороною
За інформацією російського державного пропагандистського агентства ТАСС, про те, щоб «Безсмертний полк» відбувався за кордоном, дбає департамент міністерства закордонних справ Росії з питань роботи зі співвітчизниками за кордоном. 8 травня керівник цього департаменту Геннадій Овечко розповідав, що у низці держав «бути нащадком тих, хто переміг фашизм, та асоціювати себе з “русскім міром” часто стає проблематичним, а іноді й карається законом. Робляться спроби перешкодити проведенню “Безсмертного полку” та пов’язаних із ним церемоній».
До переліку таких держав, де проблематично асоціювати себе з «русскім міром», не входить Іспанія. «Безсмертний полк» там організовують щорічно з 2016 року. Акції відбуваються у столиці держави Мадриді, а також у Барселоні. Безпеку заходу на додачу до поліції Іспанії організовують якісь «добровольці», що свідчить про обростання акції силовим крилом. І мало б привертати увагу держав, де також проходять «безсмертні полки».
За повідомленням «РІА Новости», ходу 2026 року у Мадриді супроводжували записи голосу радянського диктора Левітана, а завершилася вона концертом.
Мобілізація охочих узяти участь у акції відбувається через соцмережі. На фейсбуці є сторінка «Бессмертный Полк Испании / Regimiento Inmortal en España», яка має 4,6 тисячі підписників. Також подію просувають іспанською у телеграмі через канал із 920 підписниками «Regimiento Inmortal España» та дзеркальний канал російською із 709 підписниками «Бессмертный полк Мадрид».
Організатором цьогорічного «безсмертного полку» в Мадриді російське пропагандистське видання «РИА Новости» називає Вікторію Самойлову. Вона, за повідомленнями у російських медіа, організовує цю акцію, щонайпізніше з 2020 року. У російських медіа в інших контекстах про Самойлову не згадують.
У фейсбуці є сторінка Вікторії Саймойлової. Згідно з описом профілю, вона причетна до асоціації «інтегрального розвитку Росії й Іспанії». Ця асоціація не має сторінок у соцмережах. У себе на сторінці у фейсбуці Самойлова за останні два роки публікує винятково інформацію про події російської діаспори в Іспанії, свої візити до російських медіа і російську пропаганду про іспанську політику.

З фейсбук-сторінки організаторки «Безсмертного полку» у Мадриді
Сторінку у Х Самойлова не веде. А у телеграмі має 617 підписників, для яких постить про перемогу в Другій світовій і про погоду в Мадриді. Візуальні матеріали і зміст повідомлень телеграм-каналу Самойлової щодо «безсмертного полку» переважно дублюють зміст офіційних сторінок Мадридського «безсмертного полку» в телеграмі.
Про організаторів «безсмерного полку» у Барселоні відомо менше. Проте пропагандистського вихлопу від ходи у цьому місті у 2026 році було, може навіть і більше. На сайті «безсмерного полку» повідомили, що у ході взяли участь 350 осіб. А у пропагандистському виданні «Іскра.Today» та інших написали, ніби невідомі намагалися завадити початку ходи.
Париж і Монпельє: після арешту — ті самі обличчя, ті самі методи
Минулоріч проведення «Безсмертного полку» у французькому місті Монпельє допомогло розкрити цілу мережу російського впливу у Франції з багатьма її персоналіями та юридичними особами. Про це ми писали тут і тут. Однак після 2025 року, окрім арешту однієї з найактивніших учасниць цих маніфестацій Анни Новікової за справою, про яку «ДМ» також писав у вищезгаданих текстах, мало що змінилось у наповненні та «гостьовому списку» заходу. Цьогоріч «Полк» провели у Парижі, Ліоні, Монпельє і Безьє. На «Полк» у 2026 році до Монпельє завітав і проросійський місцевий політик Філіп Сорель, що особисто зустрічався з Путіним у 2019 році. Відвідав захід чоловік, як пишуть у коментарях під дописом на фейсбуці з відеозаписом виступу політика, за власної ініціативи.

Листівка з оголошенням про проведення «Безсмертного полку» в Парижі цього року з указаними організаторами дійства. Джерело: група «Безсмертного полку» у фейсбуці
У інтерв’ю російським пропагандистам роль головного організатора на себе бере Дмитро де Кошко, який теж фігурує у нашому розслідуванні, однак виглядає так, що він відповідав за проведення маніфестації лише у Парижі. В одному з них для ТАСС він розповідає, як проведення акції висіло на волосині через те, що місцева префектура французької столиці постійно переносила захід, намагаючись змінити місце та час проведення «Полку» на менш помітні. Натомість у Монпельє, за словами очевидців, процес координував Жан Саяд — казначей Координаційної ради російських співвітчизників, відомий своїми методами залякування та тиску на проукраїнських активістів. Цьогорічні спроби проведення контрмітингу теж зустріли міцний опір із боку Саяда, про що повідомляє його організаторка й авторка низки матеріалів про ситуацію у Франції Олександра Ковалик.
За її словами, чоловік спочатку поскаржився до префектури та поліції, після чого вдався до залякування через дзвінок на особистий номер телефону активістки. Паралельно з цим Жан поширював у соцмережах неправдиву інформацію про нелегальність української акції, намагаючись дискредитувати протестувальників, оскільки йому надіслали повідомлення Олександри про організацію мітингу в одному з чатів для українців у Монпельє. Однак після додаткових пояснень префектурі вона все ж дозволила офіційно провести контрдемонстрацію. На її початку, ще коли не прийшло достатньо людей, невідомі особи зняли відео з українськими активістами, яке виклали на майданчиках Russia Today, описуючи активістів на відео як «провокаторів з українськими прапорами».
Висновки
«Безсмертний полк» у 2026 році остаточно закріпив свою функцію логістики впливу і пропаганди. Поки Кремль ховав акцію в онлайні всередині Росії, посольства Росії методично координували ходи у різних містах Європи, не приховуючи своєї участі, а навпаки, демонструючи її як ознаку своєї присутності й домінування. При цьому спостергіається чітка закономірність: там, де місцеве законодавство слабке або його виконання заборон непослідовне, російські акції розростаються й навіть обростають інфраструктурою; в той час як у країнах із жорсткішим правовим реагуванням, як у Німеччині, «полк» теж не зникає, але вимушений адаптуватися. Це означає, що ефективна відповідь на активні заходи Кремля полягає у послідовному реагуванні без жодних компромісів.
Ілюстрація створена за допомогою ChatGPT