ms.detector.media
Ігор Куляс
19.03.2026 13:25
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини й Першого каналу Суспільного 10—11 березня 2026 року — резюме
Яким був ефір телемарафону «Єдині новини й Першого каналу Суспільного 10—11 березня 2026 року — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. А тут — повний огляд звітних днів.

Вступ

10—11 березня найвищою інтенсивність боїв була на Гуляйпільському, Покровському і Костянтинівському напрямках. Також увагу було прикуто до Олександрівського напрямку, де Сили оборони звільнили майже всю Дніпропетровщину. У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили Олександрівському напрямку, мало уваги приділили активному Гуляйпільському. В ефірі Першого каналу Суспільного в звітні дні найбільше уваги також приділили Олександрівському напрямку, трьом найактивнішим напрямкам приділили мало уваги.

Ворожих повітряних атак по цивільних об’єктах зі значними кількостями загиблих і поранених у звітні дні було багато: по Слов’янську, Дніпру, Харкову, Глухову, Херсону і Запоріжжю. Наслідки більшості з цих атак ворога значно повніше висвітлював Перший канал Суспільного. 10 березня Перший канал Суспільного також випереджав телемарафон і в оперативності, а 11 березня найоперативніше працювала редакція ICTV з СТБ.

Основними зовнішньополітичними темами звітних днів були продовження ескалації антиукраїнських дій Угорщиною та «українські виміри» війни в Ірані. У телемарафоні канали обговорювали ці теми з експертами майже формально (по одному-два експерти на ефірний слот), більше уваги цій тематиці приділяв лише канал «Ми — Україна». Перший канал Суспільного протягом кожного зі звітних днів запрошував до гостьової студії велику кількість кваліфікованих експертів різної спеціалізації. Обговорювали тематику і з народними депутатами.

Обидві внутрішньополітичні теми звітних днів — ухвалення Київрадою «плану енергостійкості» столиці та брифінг «Госпітальєрів» у відповідь на звинувачення — в телемарафоні висвітлювали лише окремі редакції, інші замовчували. Тему «плану енергостійкості» ще й подали вкрай незбалансовано. Перший канал Суспільного обидві теми висвітлював якісно і збалансовано.

У звітні дні в телемарафоні найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Порушували також стандарти балансу думок і оперативності. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні найбільше порушували стандарти достовірності і відокремлення фактів від думок.

Протягом тижня 2—8 березня в «депутатських» гостьових студіях телемарафону повністю переважали представники «Слуги народу». Представників «Батьківщини» та «Європейської солідарності» в ефірі телемарафону не було. В ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня представництво владної та опозиційних фракцій було цілковито збалансованим.

Протягом двох проаналізованих днів у телемарафоні було 12 проявів політичного піару, найбільше в ефірах каналів «Інтер», а також ICTV з СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні найбільше боїв було на Покровському (21 і 24 боєзіткнень на добу відповідно), Гуляйпільському (обидві доби по 21 боєзіткненню) і Костянтинівському (20 і 22) напрямках фронту. На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була значно нижчою, 10 боєзіткнень сталося лише на Слов’янському напрямку 10 березня. Того ж дня Генштаб повідомляв про майже повне звільнення Дніпропетровщини (Олександрівський напрямок), а президент Зеленський частково оприлюднив дані розвідки про значні втрати ворога. 11 березня Deep State повідомляв про просування ворога на Сумщині й у двох місцях на Донеччині.

У телемарафоні сукупно найбільше уваги приділили Олександрівському напрямку (звідти зробили два фронтових репортажі й обговорювали ситуацію там із 5 гостями). Ситуацію на Покровському напрямку обговорили з 5 гостями, з Костянтинівського зробили два фронтових репортажі та говорили з одним гостем. Більше уваги приділяли чомусь значно менш активним у ці дні Південно-Слобожанському і Куп’янському напрямкам (по 5 обговорень із гостями). Найактивніше ситуацію на фронті в ці дні висвітлювали канали «1+1» і ICTV з СТБ. Загалом же в телемарафоні найчастіше обговорювали ситуацію на фронті з військовими-фронтовиками (9 разів), 7 разів запрошували воєнних експертів, 5 разів — речників різних підрозділів Сил оборони. Дуже активно працювали в ці дні воєнкори «1+1» (пряме ввімкнення з фронту і 3 репортажних сюжети) і ICTV з СТБ (пряме ввімкнення і 2 репортажі). Ще одне пряме ввімкнення з фронту зробив воєнкор «Інтера».

В ефірі Першого каналу Суспільного в звітні дні фронту знову приділили значно менше уваги, ніж це було раніше. Менше було гостей, взагалі не було фронтових репортажів. Найбільше з гостями говорили про ситуацію на Олександрівському напрямку (6 разів), по 4 рази обговорювали з гостями ситуацію на не найбільш активних у ці дні Північно- і Південно-Слобожанському напрямках, 3 гостей говорили про Гуляйпільський. Покровському напрямку в звітні дні приділили дуже мало уваги (лише 2 обговорення), а ще менше — Костянтинівському (було лише одне обговорення з гостем). Говорити про фронт найчастіше запрошували речників різних підрозділів Сил обороони (6 разів), військових-фронтовиків запросили 4 рази, воєнних експертів — лише двічі.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні дні було дуже багато ворожих повітряних атак по цивільних об’єктах зі значними кількостями загиблих і поранених. 4 загиблих і 20 поранених у Слов’янську, 10 поранених у Дніпрі 10 березня. 2 загиблих і 7 поранених у Харкові, 2 загиблих у Глухові, 20 поранених у Херсоні, 13 поранених у Запоріжжі 11 березня. Наслідки більшості з цих атак ворога значно повніше висвітлював Перший канал Суспільного прямими ввімкненнями і репортажними сюжетами власних кореспондентів із місць влучань. Редакції телемарафону далеко не скрізь робили власні репортажі, зокрема їхні кореспонденти не дісталися до Слов’янська і Глухова, окремі редакції не робили репортажі навіть із Харкова, а про ураження дроном маршрутки з людьми в Херсоні редакція «1+1» взагалі не повідомляла, хоча це сталося під час ефірного слота каналу. 10 березня Перший канал Суспільного також випереджав телемарафон і в оперативності, а от 11 березня з Херсона і Запоріжжя об’єднана редакція ICTV з СТБ навпаки випереджала з прямими ввімкненнями Суспільного мовника.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Основними зовнішньополітичними темами звітних днів були події, пов’язані з двома країнами — Іраном і Угорщиною. Якщо «угорська» тема була доволі «компактною» — ескалація угорською владою теми відновлення нафтогону «Дружба» і шантаж України викраденими інкасаторськими грошима у цьому зв’язку, то загальна тема війни в Ірані мала велику кількість аспектів, які напряму або опосередковано зачіпали життєві інтереси України, тому насправді «іранську» тематику можна було би розбивати в цьому звіті на окремі «підтеми» до нескінченності. Для зручності я вирішив обмежитися двома тематичними напрямками — перебіг війни і питання допомоги України в боротьбі з іранськими дронами, а також вплив війни на світовий нафтовий ринок і питання ймовірного зняття «нафтових» санкцій із Росії (паралельно канали ще висвітлювали тему здорожчання пального в Україні). «Хронічна» тема «мирних переговорів» між Україною, Росією та США нині теж виявилася прямо залежною від розгортання подій довкола війни в Ірані. У висвітленні всіх цих тем доволі традиційно в телемарафоні канали більше обмежувалися цитуванням заяв і оглядовими «аналітичними» сюжетами, в гостьових студіях обговорення з експертами були доволі формальними (на більшості з каналів у 6- чи навіть 9-годинні слоти обмежувалися запрошенням одного, максимум двох «універсальних» експертів (причому з доволі вузького списку), з якими «гуртово» й обговорювали всі ці теми по черзі. Як і завжди, з усіх учасників телемарафону найбільше експертному обговоренню зовнішньополітичної тематики приділяв канал «Ми — Україна». Перший канал Суспільного, теж традиційно, був набагато ретельнішим у експертизі цієї тематики, ніж марафонці, і протягом кожного зі звітних днів запрошував до гостьової студії велику кількість кваліфікованих експертів різної спеціалізації. Крім експертів, у дискусійних студіях каналу зовнішньополітичну тематику обговорювали і з народними депутатами від різних парламентських політсил.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

З внутрішньополітичних тем у звітні дні найбільш важливими були дві: ухвалення Київрадою «плану енергостійкості» столиці й брифінг «Госпітальєрів» у відповідь на звинувачення батальйону в непрозорості використання благочинних грошей. Про столичний «план енергостійкості» в телемарафоні згадали лише в редакції «Інтера», але подавали тему вкрай незбалансовано, надавши слово для критики лише опонентці столичної влади. Репортажно подію не висвітлювали, а два інші учасники марафону того дня взагалі про подію промовчали. Перший канал Суспільного висвітлював тему якісно, повно, репортажами з засідання Київради. І збалансовано, надавши слово в ефірі як представникам столичної влади, так і їхнім опонентам. Тему «Госпітальєрів» в ефірі телемарафону висвітлював лише канал «1+1», два інших учасники тему проігнорували. Перший канал Суспільного давав трансляцію брифінгу «Госпітальєрів» і обговорив тему з експерткою.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

Очільниця «Госпітальєрів» Зінкевич каже, що діяльність батальйону підривають «вороги і твіттер» (11 березня).

У Чернівцях під час розтину тіла військового, переданого в межах обміну з Росією, виявили гранату (11 березня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

Соцопитування КМІС: Більшість українців зберігають позитивне ставлення до США, але не до адміністрації Трампа (10 березня).

САП та НАБУ викрили корупційну схему в «Укроборонпромі» (10 березня).

Поліція затримала нападників на військових ТЦК біля Ужгорода (11 березня).

Заступника голови «Ощадбанку» відсторонили від частини обов’язків через оголошену підозру (11 березня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 10—11 березня

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Велику кількість фактів подавали без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту точності були невідповідностями картинки і тексту в БЗ і сюжетах. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були недостатніми представленнями експертів. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації було пов’язано з показом скриншотів, які неможливо прочитати з екрана. Були порушення стандарту оперативності — репортажі про події, які сталися більш як за добу до ефіру.

В ефірі каналів ICTV та СТБ найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Також багато фактів наводили без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту точності були невідповідностями картинки і тексту в БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Чимало було і зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги.

В ефірі каналу «Інтер» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Також чимало фактів подавали без посилань на джерела. Найбільше грубих порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Було одне грубе порушення стандарту балансу думок у внутрішньополітичній темі.

В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубих порушень стандарту достовірності були поданням фактів без будь-яких посилань на джерела. Усі грубі порушення стандарту точності були невідповідностями картинки і тексту в БЗ. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Чимало в новинах було і суб’єктивних міркувань журналістів. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були пов’язані з відсутністю інтершуму на відео. Двічі були грубі порушення стандарту оперативності.

Перший канал Суспільного

Найбільше грубих порушень стандарту достовірності були суто абстрактними псевдопосиланнями. Усі грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок були зайвими у новинах маркерами авторизації і посилення уваги. Всі порушення стандарту повноти інформації були недостатніми представленнями експертів. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації були словами, незрозумілими для частини аудиторії.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 9—15 березня

Депутати у телемарафоні:

Народних депутатів у телемарафон на звітному тижні запрошували 8 разів (попереднього тижня було 5 запрошених обранців). Цього разу в ефірі телемарафону побувало 7 представників «Слуги народу» (а це 87,5% усіх «депутатських» ефірів) і один представник «Голосу» (Ярослава Юрчишина запросили на «1+1» як голову Комітету ВР з питань свободи слова). Представників опозиційних фракцій «Батьківщини» та «Європейської солідарності» в ефірі телемарафону цього тижня не було.

Офіс президента цього тижня був представлений у телемарафоні рекордно скромно. В ефірі «Інтера» і «Ми — України» побував радник ОП Сергій Лещенко (сумарно мав 24 хвилини ефіру). Ще на «Ми — Україні» побував уповноважений президента Владислав Власюк (мав там 7 ефірних хвилин). Загалом Офіс президента мав в ефірі телемарафону «лише» 31 хвилину.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного мовника цього тижня народні обранці побували 30 разів (попереднього тижня 23 рази). Народні депутати з владної фракції «Слуги народу» побували в ефірі каналу 15 разів, представники парламентської опозиції сумарно теж 15 (7 разів це були представники «Європейської солідарності», по 4 рази — представники «Голосу» і «Батьківщини»). Одного разу в дискусійній студії не долучився до ефіру запрошений представник «Батьківщини» Іван Крулько. Загалом же у дискусійних студіях представництво владної фракції і опозиційних було повністю збалансованим.

В ефірі каналу тричі гостював нардеп від «Слуги народу» Сергій Нагорняк (усі три рази в «експертних» студіях як член Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП), по два рази в ефірі каналу побували його однофракційники Володимир Крейденко і Олег Дунда, а також народна депутатка від «Європейської солідарності» Ніна Южаніна. Всі інші депутати гостювали на каналі по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 10—11 березня

Протягом двох проаналізованих днів у телемарафоні було 12 проявів політичного піару. По 5 — в ефірах «Інтера» і ICTV з СТБ, по одному — в ефірах «1+1» і «Ми — Україна». Найбільшою бенефіціаркою позитивного піару була перша леді Олена Зеленська (7 позитивних згадок в ефірах двох учасників телемарафону). Був один прояв негативного піару з однобічною критикою КМДА.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 10—11 березня

Російських пропагандистських наративів і токсичних медійних персонажів ні в ефірах телемарафону, ні в ефірах Першого каналу Суспільного протягом звітних днів не було.

ms.detector.media