
У четвертому кварталі 2024 року доходи на ринку фіксованого інтернету в Україні знизилися на 30% — до 4,3 мільярда гривень. Про це повідомляє Офіс ефективного регулювання (BRDO) з посиланням на аналіз даних регуляторної звітності НКЕК.
Причиною падіння експерти називають тлумачення Державної податкової служби (ДПС), яке фактично забороняє застосування спрощеної системи оподаткування для інтернет-провайдерів.
Відповідні роз’яснення були опубліковані навесні та влітку 2024 року, хоча вони суперечать нормам Податкового кодексу України.
Повідомляється, що доходи ринку фіксованого інтернету зменшилися на 30% порівняно з третім кварталом, а це найнижчий показник з кінця 2022 року.
Також кількість користувачів скоротилася на 3,5% — до 8,2 мільйона абонентів.
Водночас звітність компаній неповна: понад 40% операторів, які відзвітували про доходи, не надали даних про кількість абонентів — така ситуація спостерігається вперше з 2021 року.
Окрім того, концентрація ринку зросла: 10 топпровайдерів акумулюють 30,15% доходів, однак ринок залишається відносно конкурентним.
«Заборона "спрощенки" стала каталізатором змін на ринку фіксованого інтернету. Ми вже бачимо падіння доходів, неповну звітність і перші ознаки переформатування ринку. Це тривожні сигнали, які ставлять під загрозу конкуренцію і доступність послуг для споживачів», — зазначив Ігор Самоходський, керівник сектору «ІТ та Телеком» у BRDO.
Найбільші гравці ринку за доходами у 2024 році:
Також до списку найбільших компаній увійшли ПАТ «Фарлеп-Інвест» і ТОВ НВП «Тенет», тоді як ТОВ «Мега Лінк» і ТОВ «Гігатранс Україна» вибули з нього.
Лідери за кількістю абонентів:
Нагадаємо, голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев повідомив, що українські провайдери фіксованого інтернету після 1 жовтня 2024 року не зможуть працювати на спрощеній системі оподаткування: вони мають сплачувати податки на загальних підставах.
Фото: Pixabay