ms.detector.media
Мар'яна Зінченко
«MediaSapiens»
31.01.2025 19:25
ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо регулювання контенту в соцмережах для захисту свободи вираження поглядів
ПАРЄ ухвалила резолюцію щодо регулювання контенту в соцмережах для захисту свободи вираження поглядів
Резолюція визнає, що держави мають обов’язок регулювати модерацію контенту, однак такі заходи не повинні призводити до надмірних обмежень свободи слова чи сприяти політичній цензурі

Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила Резолюцію 2590 (2025) «Регулювання модерації контенту в соціальних мережах для захисту свободи вираження поглядів». 

Про це йдеться у повідомленні на сайті Центру демократії та верховенства права. 

Там додають, що резолюція враховує деякі зауваження та коментарі, запропоновані Центром.

Також резолюція підкреслює зростаючий вплив соціальних мереж на формування суспільного дискурсу. 

У ПАРЄ підкреслили, що соціальні мережі є цифровою агорою, де користувачі реалізують своє право на свободу вираження поглядів та отримання інформації.

Водночас в резолюції наголошують, що це право не є абсолютним, а соціальні платформи зобов’язані видаляти незаконний контент і водночас вживати заходів проти поширення шкідливих матеріалів.

«Модерація контенту у соціальних мережах відбувається за правилами, визначеними у їхніх умовах користування, що дозволяє їм обмежувати доступ до контенту або навіть блокувати акаунти. Умови користування соцмережами мають формат договору, на який користувачі не можуть вплинути і повинні прийняти, якщо хочуть користуватися послугами соцмереж: або так, або ніяк ("take it or leave it").

Через таку нерівність у договірних відносинах держави повинні забезпечити механізми захисту користувачів та врівноваження впливу платформ на свободу вираження поглядів, уникаючи при цьому надмірного втручання, що може спричинити ефект "охолодження" свободи слова. Соцмережі ж зобовʼязані поважати закони країни, в якій вони надають свої послуги», — йдеться у повідомленні. 

У резолюції висловлено занепокоєння щодо непрозорості модераційних практик, зокрема використання автоматизованих інструментів та «тіньових банів» — практики, за якої платформи приховують або знижують видимість контенту без повідомлення користувачів.

Окрім того, ПАРЄ закликає до підвищення прозорості у процесах модерації контенту та вимагає від соціальних платформ надання чітких обґрунтувань своїх дій.

«Зростання кількості контенту, створеного штучним інтелектом, викликає занепокоєння щодо маніпуляцій та дезінформації. Такі технології можуть створювати контент, що здається справжнім, проте має на меті вводити користувачів в оману або сіяти розбрат. Резолюція прагне забезпечити, щоб ШІ-згенерований контент був чітко позначений та належно регулювався», — йдеться у резолюції. 

У резолюції наголосили, що медіа використовують соціальні мережі як платформу для поширення інформації серед громадськості. Тому дуже важливо, щоб практика модерації контенту не мала надмірного впливу на медіа та журналістський контент, який відповідає професійним стандартам і національній нормативно-правовій базі.

Таким чином, ПАРЄ закликає до посилення регуляторних заходів з метою пошуку балансу між модерацією і боротьбою зі шкідливим контентом, з одного боку, та захистом основоположних прав, з іншого боку.

Основні рекомендації ПАРЄ для держав:

Рекомендації для соціальних мереж:

Нагадаємо, що раніше Європейська комісія офіційно оголосила інтеграцію Кодексу поведінки щодо протидії мові ворожнечі у мережі до Закону про цифрові послуги (DSA), який заохочує добровільні кодекси поведінки для боротьби з ризиками в інтернеті.

Фото: pixabay

ms.detector.media