Повний огляд читайте тут.
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022 по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингів читайте тут.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону і вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюватиметься так само, як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається тією ж самою.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
У телемарафоні фронтова тематика висвітлювалася нестабільно, в ефірі Першого каналу Суспільного — системно.
Ключовою внутрішньополітичною подією було представлення президентом Володимиром Зеленським Плану перемоги Верховній Раді. Ключовою зовнішньополітичною подією було представлення цього плану Європейській Раді. У висвітленні обох цих подій Суспільний мовник також був значно глибшим і системнішим за телемарафон.
Наймасштабнішими за наслідками були в ці дні ворожі ракетні обстріли Одеси й Миколаєва. Одесу повніше висвітлював телемарафон, Миколаїв — повніше й оперативніше висвітлював Перший канал Суспільного. У гостьових студіях, як і раніше, було повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону та збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного. «Лідерами» за проявами політичного піару були канали ICTV та СТБ, а також канал «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару не було.
Перший канал Суспільного робив це набагато системніше за телемарафон, охоплюючи щодня найбільш проблемні ділянки фронту (Покровський, Курахівський і Торецький напрямки).
З учасників телемарафону більш-менш системними намагалися бути об’єднані редакції ICTV та СТБ.
На каналі «1+1» за ситуацією на фронті стежили нерівномірно. Системними були лише ефіри по середах, де виходить концептуальна рубрика «Оперативний черговий», в інші дні на каналі тема фронту може майже не згадуватися. Натомість на каналі роблять чи не найбільше з усіх учасників телемарафону якісні фронтові репортажі.
На каналі «Рада» мало не у більшості розмов з військовими фронтових підрозділів ведучі взагалі не згадують про ситуацію на їхніх напрямках, а говорять або про якісь загальні речі (наприклад, про рекрутинг), або ж про збори донатів на потреби підрозділів.
Ключовою внутрішньополітичною подією цих днів було представлення президентом Володимиром Зеленським Плану перемоги у Верховній Раді 16 жовтня. Перший канал Суспільного був на порядок ґрунтовнішим і збалансованішим у висвітленні цієї події, ніж редакції телемарафону, зокрема ніж канали ICTV та СТБ і «Рада». По-перше, надавши слово опонентам влади з опозиційних фракцій парламенту, по-друге, зробивши дуже ґрунтовне експертне обговорення презентованого президентом плану.
Ключовою зовнішньополітичною подією цих днів було представлення президентом Зеленським Плану перемоги Європейській Раді 17 жовтня. Як і з представленням плану українському парламенту, Перший канал Суспільного був набагато ґрунтовнішим у висвітленні цієї події за учасників телемарафону. Зокрема, в студійних обговореннях події як з політиками (в тому числі опозиційними), так і з широким експертним обговоренням.
Засідання Ради Україна — НАТО в Брюсселі за участі президента Зеленського в телемарафоні висвітлювали переважно трансляціями та прямими ввімкненнями з Брюсселя. Було лише одне обговорення теми з експертом.
В ефірі Першого каналу Суспільного також робили прямі трансляції та пряме ввімкнення з Брюсселя. Експертно тему обговорювали з трьома експертами.
Найбільш масштабними за наслідками були ракетні атаки по Одесі 14 жовтня і по Миколаєву 15 жовтня. По Одесі більш ґрунтовними були на каналі «1+1».
По Миколаєву ґрунтовнішими та найоперативнішими були в ефірі Першого каналу Суспільного.
Україною прокотилася хвиля повідомлень про замінування
У телемарафоні повідомляли про це лише у вечірньому слоті каналів ICTV та СТБ.
В ефірі Першого каналу Суспільного робили прямі ввімкнення з місць «замінувань», де правоохоронці проводили перевірки. І говорили з речницею поліції.
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня в ефірі побувало 18 народних депутатів, із них 14 були представниками владної фракції партії «Слуга народу», а це майже 78% усіх «депутатських» гостьових студій. Як і раніше, найбільше «слуг» запрошували на телеканал «Рада», а в ефірах каналів «Інтер» і «Ми — Україна» були, як і раніше, винятково нардепи владної фракції. В ефірі «Ради» домінування «слуг» «розбавили» дуже схематично, покликавши одного разу представника фракції «Батьківщини» й одну позафракційну депутатку. Натомість в ефірі каналу «1+1» цього тижня побувала одна представниця фракції «Голос». В ефірі ж каналів ICTV та СТБ цього тижня побував лише формально позафракційний голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. У гостьові студії телемарафону традиційно не запрошували представників парламентської фракції партії «Європейська солідарність».
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Традиційно народних депутатів в ефірах Суспільного мовника було відчутно більше, ніж у телемарафоні, цього тижня 31. Трохи більш ніж половина гостей-нардепів була від владної фракції «Слуги народу». З опозиційних фракцій найчастіше (8 разів) запрошували представників «Європейської солідарності». Відчутно менше цього тижня кликали в гості представників «Батьківщини» й «Голосу».
Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 43 прояви політичного піару. Найбільше таких проявів позитивного змісту (18) було в ефірах каналів ICTV та СТБ, в ефірах каналу «Рада» їх було 15. На інших каналах проявів політичного піару було відчутно менше. Негативний піар був лише двічі — в ефірі каналів ICTV та СТБ про Київську міську держадміністрацію.
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. На каналах «Інтер» і «Рада» ефіри вели токсичні ведучі каналів.
Протягом 14–17 жовтня телемарафон був значно менш системним і повним у висвітленні ключових тем кожного дня, аніж Перший канал Суспільного.
У висвітленні бойових дій і ситуації на різних ділянках фронту учасники телемарафону були несистемними. Зокрема, часто не приділяли уваги найбільш проблемним напрямкам (Покровський, Курахівський і Торецький), могли зосереджувати свою увагу на напрямках, де інтенсивність боїв і загрозливість ситуації були значно нижчими. За виробництвом фронтових репортажів більш продуктивними були канали «1+1», ICTV з СТБ і «Інтер». У гостьових студіях телемарафону переважали військові, експертів запрошували значно рідше. Гостьові студії Першого каналу Суспільного по фронтовій тематиці були більш збалансованими, кожного дня були як учасники бойових дій і речники різних підрозділів ЗСУ, так і експерти.
У висвітленні двох ключових тем цих днів (внутрішньополітичної та зовнішньополітичної — це представлення президентом Зеленським Плану перемоги спочатку українському парламенту, потім — Єврораді) Перший канал Суспільного був набагато ґрунтовнішим і збалансованішим за телемарафон. По-перше, тому що в обговореннях надавав слово як провладним, так і опозиційним політикам (останнім у телемарафоні слова в цих темах не надавали). По-друге, на Першому каналі Суспільного було значно ширшим експертне обговорення різних аспектів теми, при цьому запрошували не лише тих експертів, які виступають у телемарафоні (їхня «обойма» є доволі обмеженою і всі вони переважно позитивно відгукуються про дії влади).
З тем, які телемарафон не згадував узагалі, але про них говорили на Суспільному, можна згадати такі:
Утім, були й кілька важливих тем, які не були висвітлені ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, зокрема такі:
У «депутатських» гостьових студіях телемарафону домінували представники владної фракції «Слуга народу» — майже 78%. Як і раніше, «депутатські» гостьові студії Першого каналу Суспільного були збалансовані — приблизно порівну було представників владної фракції та представників опозиційних фракцій. З опозиційних фракцій частіше запрошували представників «Європейської солідарності».
Найбільше проявів політичного піару цього разу було зафіксовано в ефірах каналів ICTV та СТБ — 18. В ефірах каналу «Рада» таких проявів було зафіксовано 15. Головними «бенефіціарами» цих проявів були Офіс президента (18 разів) і його керівник Андрій Єрмак (17 разів), а також президент Володимир Зеленський (10 проявів). В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні проявів політичного піару я не зафіксував.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного я не почув. В ефірах «Інтера» і «Ради» традиційно працювали токсичні ведучі цих каналів.
Скриншот відео: «ТСН» / ютуб