ms.detector.media
Валерія Буняк
17.04.2023 20:24
Світлина, створена за допомогою штучного інтелекту, перемогла в конкурсі фотографії. Автор відмовився від нагороди
Світлина, створена за допомогою штучного інтелекту, перемогла в конкурсі фотографії. Автор відмовився від нагороди
За словами фотографа Бориса Ельдагсена, він подав заявку на конкурс, аби перевірити готовність таких премій до залучення продуктів штучного інтелекту.

Німецький фотохудожник Борис Ельдагсен виграв у конкурсі Sony World Photography Award 2023 в номінації «Креатив» зі світлиною, створеною за допомогою штучного інтелекту. Однак переможець відмовився від нагороди, адже хотів лише перевірити, чи підготовлені такі конкурси для введення зображень ШІ. Про це повідомило BBC.

На власному сайті Ельдагсен повідомив про перемогу та одразу відмовився від призу, зізнавшись, що це зображення згенерував штучний інтелект.

«Дякую, що вибрали моє зображення та зробили цей момент історичним, оскільки це перше зображення, створене штучним інтелектом, яке перемогло у престижному міжнародному конкурсі фотографії. Скільки з вас знали або підозрювали, що воно було згенероване ШІ? Щось тут здається неправильним, чи не так? Зображення штучного інтелекту та фотографії не повинні конкурувати між собою в подібній нагороді. Це різні сутності. ШІ — це не фотографія», — написав він.

Фотограф також розповів, що подав це фото на участь як «нахабна мавпа», аби перевірити готовність подібних конкурсів до продуктів штучного інтелекту. 

«Нам, світові фото, потрібна відкрита дискусія. Обговорення того, що ми хочемо вважати фотографією, а що ні. Чи достатньо велика парасоля фотографії, щоб запросити до неї зображення штучного інтелекту, чи це було б помилкою? Своєю відмовою від премії я сподіваюся прискорити цю дискусію», — зазначив Ельдагсен.

У коментарі для BBC News організатори премії повідомили, що Ельдагсен підтвердив співавторство штучного інтелекту, перш ніж фотографа оголосили переможцем.

«Креативна категорія відкритого конкурсу вітає різноманітні експериментальні підходи до створення зображень від ціанотипії та рентгенографії до передових цифрових практик. Таким чином, після нашого листування з Борисом і гарантій, які він надав, ми вважали, що його участь відповідає критеріям цієї категорії, і підтримали його», — сказали вони.

Згодом фотомитець додав, що його зображення та ім’я видалили зі сторінки конкурсу та прибрали з виставки «Сомерсет-хаус» у Лондоні без офіційної заяви. Водночас організатори премії заявили, що «призупинили співпрацю» з Ельдагсеном та усунули його з конкурсу, оскільки він вирішив відмовитися від нагороди.

Нагадаємо, у березні в Амстердамі відкрили першу артгалерею штучного інтелекту Dead End AI Gallery. Картини для галереї також створюють вигадані художники, для розробки яких, зокрема, замовляли програмне забезпечення.

Раніше Гільдія сценаристів Америки (WGA) запропонувала дозволити авторам сценаріїв використовувати у написанні технологію штучного інтелекту. Профспілка хоче дозволити авторам використовувати ChatGPT для написання сценарію без необхідності вказувати на це або «ділитися авторськими правами».

Фото: Boris Eldagsen/фейсбук

ms.detector.media