ms.detector.media
25.06.2022 14:08
Поки соцмережі та уряди борються з офіційною роспропагандою, купка проросійських блогерів отримує доступ до мільйонної аудиторії – дослідження
Поки соцмережі та уряди борються з офіційною роспропагандою, купка проросійських блогерів отримує доступ до мільйонної аудиторії – дослідження
З початку війни аудиторія деяких проросійських західних блогерів зросла втричі, до пів мільйона людей.

Згідно з дослідженням Інституту стратегічного діалогу (ISD), після того, як  технологічні платформи заблокували доступ до контенту російської пропаганди, у тому числі Sputnik та RT, з'явилася невелика мережа блогерів, які створюють  пропагандистьский контент на користь Росії. Їхня аудиторія стримко зростає під час війни. Всі вони якимсоь чином пов’язані з Росією та вдають із себе журналістів.

Всі вони створюють контент різними мовами, але всі вони просувають прокремлівські наративи. В першу чергу - применшують або спростовують повідомлення про звірства Росії. Дослідники пишуть, що ці «репортажі незалежних журналістів» з окупованих українських територій, які зроблені англійською, французькою, німецькою та іншими мовами, ефективно обходять заборони європейських урядів та платформ соціальних мереж на поширення російської пропаганди.

«Нинішня стратегія боротьби з пропагандоюнадто зосереджена на явних зв'язках із Кремлем, державних ЗМІ та агентствах, журналістах із явними зв'язками, а також на посольствах та консульствах», —  розповіла Мелані Сміт, директор відділу цифрового аналізу ISD. «В цій стратегії не враховують великий обсяг контенту, що виходить від акторів, які можуть дуже швидко охопити величезну аудиторію та поширювати прокремлівську дезінформацію без прямої участі держави».

Війна проти України стала благом для колись дрібних, дружніх до Кремля творців контенту, деякі з яких працюють уже багато років. Після вторгнення Росії в Україну аудиторія цих творців зросла, особливо на YouTube та Telegram. Деякі блогери отримують прибуток від краудфандингу, реклами.

Дослідники визначили групу з 12 найвпливовіших із цих авторів, які розміщують повідомлення у YouTube, Telegram, Facebook та Twitter. Серед них Аліна Ліпп, німецька блогерка, яка стверджує, що «підтримка України схожа на підтримку нацизму», поширювала фейк про те, що пологовий в Маріуполі підірвали українські військові. Кількість передплатників Ліпп (в основному в Telegram і на YouTube) зросла з 2000 у лютому до понад 160 000 у травні.

ISD також називає серед найбільш впливових прокремлівських блогерів Єву Бартлетт, канадську активістку, яка раніше висувала теорії змови. Бартлетт пише статті на сайті RT, знімає відео з кореспондентами RT і ділиться архівними версіями контенту RT, щоб обійти блокування платформ російською мовою. Facebook помітив дописи Бартлетт заявою про те, що вона «може частково чи повністю перебувати під редакційним контролем російського уряду».

Ще один блогер - Гонсало Ліра, американець, який раніше публікував женоненависницький контент, а тепер знімає проросійські відео з України, зокрема заперечуючи причетність Росії до вбивств у Бучі. Кількість передплатників Ліри на YouTube потроїлася після вторгнення і досягла 153 000 людей.

Найпопулярнішою із прокремлівських впливових осіб, виявлених дослідниками, є Патрік Ланкастер, ветеран морської розвідки з Міссурі, який супроводжує російську армію. З грудня канал Ланкастера на YouTube виріс із 57 500 передплатників до більш ніж 500 000, які дивляться його відео з окупованих Росією територій України. Щонайменше одна сцена в його відео, де він стверджує, що «Україна сама по собі стріляє», була постановочною. Ланкастер часто з'являється в російських державних ЗМІ, як і Анна Ліпп.

Дослідники вважають, що частина дезінформації швидко поширюється і не перевіряється фактчекерами, бо орієнтується на аудиторію, яка вважається меншою або менш важливою, ніж аудиторія, охоплена RT і Sputnik. Але її наративи такі самі, і аудиторія, що їх споживає, стрімко зростає під час війни.

Фото: radiosvoboda.org

ms.detector.media