ms.detector.media
MediaSapiens
28.07.2021 14:17
У мережі поширюють маніпулятивне відео, що всі вакцини від COVID-19 «однакові»
У мережі поширюють маніпулятивне відео, що всі вакцини від COVID-19 «однакові»
Насправді вакцини суттєво відрізняються за місцем їхнього виробництва, складом, умовами зберігання, кількістю доз та інтервалом між ними, принципом дії, ефективністю, можливими побічними діями тощо.

У мережі поширюють маніпулятивне відео, що всі вакцини від COVID-19 «однакові», на це звернули увагу у «Вокс Україна».

Так, відео, яке поширюють у соцмережах, складається з кількох частин:

Як зазначають фактчекери, до українського сегменту Facebook це відео потрапило з російських акаунтів у соцмережах, які регулярно поширюють дезінформацію та теорії змови.

Водночас інформація на відео не відповідає дійсності. Вакцини суттєво відрізняються за місцем їхнього виробництва, складом, умовами зберігання, кількістю доз та інтервалом між ними, принципом дії, ефективністю, можливими побічними діями та іншими критеріями.

Зокрема, векторні вакцини використовують модифіковану версію іншого вірусу. У випадку AstraZeneca вектор — це модифікований аденовірус шимпанзе.

Інактивовані або «вбиті» вакцини, як CoronaVac, містять значно ослаблений вірус SARS-CoV-2, що втратив можливість розмножуватися, але його спайкові білки залишаються цілими та викликають імунну відповідь.

Pfizer-BioNTech та інші мРНК-вакцини не містять ані вірусу SARS-CoV-2 (або частинки вірусу), ані вектору. Ці вакцини вводять в організм «інструкції» для вироблення антитіл. 

Фото з вакциною «Спутник V», яке присутнє у відео, зроблено 28 січня 2021 року. На ньому працівники розвантажують запаси російської вакцини, яка прибула до Буенос-Айресу, столиці Аргентини. Воно взагалі нічого не говорить про однаковість вакцин.

Слова лікаря Олександра М’ясникова, у той же час, вирвали з контексту. Він не заперечував різницю між вакцинами проти COVID-19, а закликав глядачів не звертати увагу на «політизацію» вакцин і робити щеплення тією вакциною, яка є найбільш доступною: «Ви знаєте, я категорично проти війни вакцин. Тому що коли ми говоримо “у них вакцина погана, а в нас чудова; AstraZeneca — тромбози, Pfizer — ще щось”, ми тільки ллємо воду на млин антивакцинаторів. Я впевнений, що сьогодні немає американської, європейської китайської, російської, індійської, казахської вакцин від коронавірусу. Є просто вакцина від коронавірусу. І яка доступна, яка швидше доступна, ту і потрібно застосовувати. Тому що сьогодні весь світ у біді».

Раніше ЗМІ написали, що в Херсонській області рівень госпіталізацій через COVID-19 сягнув 80%. Чому це не так у матеріалі MediaSapiens.

Фото: istockphoto.com

ms.detector.media