ms.detector.media
MediaSapiens
26.11.2020 18:40
У Білорусі презентували «Білу книгу правосуддя» - збірку розповідей жертв поліцейського насильства
У Білорусі презентували «Білу книгу правосуддя» - збірку розповідей жертв поліцейського насильства
У книзі зібрані свідчення катувань і жорстокості представників силових структур по відношенню до громадян Білорусі в серпні-вересні 2020 року

Низка недержавних організацій - «Білорусь у фокусі», «Білоруський прес-клуб», Білоруська асоціація журналістів (БАЖ), «Правова ініціатива» та правозахисний центр «Весна» - створили та презентували 25 листопада «Білу книгу правосуддя». Це збірка документальних свідчень про поліцейське насильство над громадянами республіки, яка складається з розповідей постраждалих.  Завантажити книгу можна  тут.

Всі розповіді про тортури, каліцтва, приниження ти жорстокість,  які довелося витерпіти затриманим білорусам, раніше були опубліковані в незалежних ЗМІ. Всього в книгу, яка також має другу назву «В пошуках справедливості. Історії насильства в Білорусі», увійшли 139 публікацій з шести найбільших недержавних ЗМІ - TUT.by, Naviny.by,  «Радыё Свабода», БелТА, «Наша Ніва», Onliner, «Єврорадио» та восьми регіональних ЗМІ - Hrodna.life, «Могілёв.Онлайн», «Першы Рэгіён», Intex-press, «Брестская газета», «Медиа-Полесье», «Рєгіянальная газета», «Сильные новости». Крім того, в книзі опубліковано дослідження «Медіазона. Білорусь », в якому проаналізовано дані про 1373 жертви насильства силовиків. Зараз в книзі містяться свідоцтва про постраждалих у серпні-вересні 2020 року, але, як кажуть автори, книга буде поповнюватися новими свідченнями.

«Август 2020 роки для Білорусі увійде в історію - героїчну і трагічну. Тисячі людей в різних містах країни були затримані під час протестів проти підсумків президентських виборів, сотні зазнали знущань, десятки потрапили до лікарень, доля багатьох людей нам до сих пір невідома. У цій книзі зібрані історії людей з усієї країни, які опубліковані в білоруських ЗМІ в перші дні після виборів, і вимагають правової оцінки і розслідування. Книга буде поповнюватися, оскільки матеріали продовжують виходити. У Конституції Республіки Білорусь закріплено право на свободу мирних зібрань як одне з основних прав людини. Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу, публікації в засобах масової інформації - привід для порушення кримінальної справи. Тому ми зібрали публікації в одну книгу», - йдеться в передмові.

Матеріали для книги почали збирати в серпні, але злочини співробітників силових структур, які були здійснені відразу після виборів президента Білорусі, досі не розслідувані, і жертв насильства стає все більше. Замість розслідування керівництво Білорусі розповідає про «намальовані синці» і радить потерпілим «перегорнути сторінку». «Але спочатку нам потрібно прочитати ці сторінки», - пишуть автори книги.

Частину свідчень, які увійшли в книгу, читають актори Національного академічного театру Янки Купали, які покинули театр на знак протесту проти насильства.

Ілюстрація: Марія Толстова / Медіазона

ms.detector.media