ms.detector.media
Ілона Громлюк
11.09.2017 08:58
Фінська освіта, Uber-гонки та «ватнологія». Що читати журналістам на Форумі видавців-2017
Фінська освіта, Uber-гонки та «ватнологія». Що читати журналістам на Форумі видавців-2017
Репортажі про українсько-польські відносини, «Розстрільний календар», серія інтерв'ю про анексію Криму та книжка про те, як стати «освітньою супердержавою». За чим варто приїхати на Форум цього року?

Із 14 по 17 вересня у Львові пройде Форум видавців. Захід відбувається в місті вже 24-й рік і традиційно є одним із найбільш очікуваних подій року для книголюбів та, зокрема, журналістів.

Фокусна тема цьогорічного Форуму — «Точка творення». Під цією назвою організатори події мають на увазі не лише появу нових книжок та яскравих імен, а створення платформи для комунікації. Так, у рамках різних проектів на Форумі завжди відбувалися цікаві зустрічі й дискусії, де обговорювали як загальні суспільні проблеми, так і книготворчі. Втім, у зв’язку з реформуванням сфери освіти та медицини, цьогоріч стане по-особливому гаряче. Заради обговорення майбутніх змін на Форумі створили відповідні тематичні кластери, куди приїдуть, зокрема, й міністр освіти та науки Лілія Гриневич та в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Серед найцікавіших іноземних гостей — Філіп Сендс, відомий британський правознавець та адвокат. Його залучали до багатьох важливих справ минулих років — щодо Піночета, Конго, Югославії, Руанди, Іраку та Гуантанамо і т. д. На Форумі Філіп Сендс презентує свою книгу «Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова». Автор, чия родина походить зі Львова, обіцяє розповісти читачам невідоме з історії міста та його внеску до розвитку міжнародного права.

Поміж подій Форуму, яких цьогоріч буде понад вісімсот, найбільше інтригує оголошення про премію «Український "Пулітцер"». Кому, як і за що вручатимуть цю нагороду, — не відомо, позаяк організатори тримають будь-які деталі в секреті.

Ми обрали кілька книжкових новинок, що будуть представлені на форумі.

Для поціновувачів репортажу

Та перш за все, Форум — це багато полиць із хорошими книжками. Цьогоріч тут з’явиться чимало перекладної репортажистики.

«Вбити дракона. Українські революції», Катажина Квятковська-Москалевич («Човен», 2017)

Це збірка художніх репортажів про Україну в період між Помаранчевою революцією та початком війни на Донбасі. Авторка, польська журналістка Катажина Квятковська-Москалевич, понад десять років пише репортажі про Росію, Білорусь та Україну. У книзі йдеться про різні події — від убивства Оксани Макар та протестів у Врадіївці до історії «політтехнолога», який керує бригадою політичних тролів-коментаторів. За словами журналістки, її книжка — це спроба зрозуміти, що призвело до сумних подій Майдану та звідки взялася війна. З Катажиною Квятковською-Москалевич можна буде поспілкуватися на Форумі особисто. Разом із Ярославом Рущишиним, учасником Революції на граніті, та Юрієм Яценко, політв’язнем Російської Федерації, журналістка дискутуватиме про наслідки революцій та шлях до правової держави.

До слова, «Вбити дракона» — це перша «дитина» видавництва «Човен», яке створили у 2017 році за ініціативи ГО «Львівський медіафорум». Видавництво спеціалізується на репортажній та документальній літературі, а отже обіцяє багато цікавого. Доказ тому — ще тепла книжка «Собакоїди та інші люди» австрійського репортера Карла-Маркуса Ґауса про життя ромів у Східній Словаччині. Її презентація теж відбудеться на Форумі.

«Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині», Вітольд Шабловський («Видавництво Старого Лева», 2017) 

Вітольд Шабловський порушив непросту тему в історії українсько-польських відносин — Волинську трагедію. Іменитий польський репортер протягом трьох років шукав її очевидців по два боки кордону. Це доволі грубе зібрання історій про сусідів, які в умовах міжнаціональної ворожнечі та смертельного ризику, допомагали одне одному вижити.В інтерв’ю «Читомо» Вітольд Шабловський сказав, що хоче, щоб його книжка стала мостом між поляками й українцями, які досі не можуть знайти порозуміння через минувшину.

Цікаво, що в Польщі книжка вийшла під дещо іншою назвою — «Праведні зрадники. Сусіди з Волині» («Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołyniа»). Як розповів перекладач цих репортажів, Андрій Бондар, на такій назві наполягало польське видавництво Znak. Український варіант — це переклад саме авторської оригінальної назви. Про це та інше детальніше можна буде розпитати у Вітольда Шабловського, який уже вдруге приїздить у гості на Форум.

«Раніше за Господа Бога», Ганна Крааль. «На Схід до Тартарії», Роберт Каплан («Темпора», 2017) 

Видавництво «Темпора» потішить на Форумі одразу двома новинками з бібліотеки світового художнього репортажу.

«На Схід до Тартарії» — це робота Роберта Каплана, американського геополітика та журналіста The New York Times, The Washington Post і The Wall Street Journal. Вперше книжку опублікували 17 років тому. Свого часу Роберт Каплан здійснив велику мандрівку по країнах Балкан, Близького Сходу, Кавказу й Тартарії. Такі далекі від нас народи мають чимало спільного з Україною — тягар радянщини, внутрішні чвари та надію на краще майбутнє.

Справжньою подією стане переклад збірки репортажів «Раніше за Господа Бога». Його авторка Ганна Крааль — кумир молодої генерації польських репортажистів, чиї тексти перекладено 75 мовами. Українською — вперше.

До збірки увійшли три художні репортажі Крааль, написані в різний час, але об’єднані темою ґетто та поневірянь польських євреїв під час Другої світової війни. У переліку гостей Ганни Крааль немає, але організатори очікують, що вона все ж приїде на Форум.

Для зацікавлених в історії

Не репортажистикою єдиною. Як завжди, на Форумі буде представлено багато цікавих історичних книг на злободенні теми.

«Війна двох правд. Поляки та українці у кривавому ХХ столітті», Вахтанг Кіпіані («Віват», 2017)

Це одна з книжок із серії «Бібліотека “Історичної правди”», яку презентує її упорядник та головний редактор видання Вахтанг Кіпіані. У книжці зібрано статті провідних спеціалістів із проблем українсько-польських відносин.

«Корона, або Спадщина Королівства Руського» (Бібліотека газети «День», 2017)

Важливе поповнення отримала й бібліотека газети «День». Тут відібрано найкращі надбання авторського колективу, чия мета — переосмислити витоки і природу української державності. За словами головної редакторки газети Лариси Івшиної, нова книжка — це спроба з’ясувати, коли насправді Україна починає своє «літочислення». Редактор переконана, що сьогодні як ніколи важливо проаналізувати історичне минуле та побачити в ньому «пульсуючі» точки, які додадуть енергії та натхнення на подальші зміни.

 «Доба безумства. Занепад і кінець Радянського Союзу», Девід Саттер («Дух і Літера», 2017) 

У 1970–1990-ті роки американський журналіст Девід Саттер працював кореспондентом Financial Times в СРСР. По роботі він об’їздив країну тоталітарних республік вздовж і впоперек. Поміж написанням статей на економічну тематику журналіст записував розповіді з життя простих людей. Тоді такі особисті історії мало кого цікавили. Втім, саме вони подекуди допомогають краще збагнути пострадянське сьогодення. Згодом Девід Саттер також зняв документальний фільм за історіями з цієї книжки.

 «Українські жінки у горнилі модернізації» під загальною редакцією Оксани Кісь («Клуб Сімейного Дозвілля», 2017)

Це колективна робота поважних дослідниць, які описали життя українських жінок XX століття в усіх його проявах: удома, на роботі та в суспільстві. Що означало бути жінкою в часи колективізації, Голодомору, війни? Авторський колектив запевняє, що тодішні ролі жінок часто виходили за рамки шаблонного набору «жертва, героїня або зрадниця».

 

«Розстрільний календар» Олена Герасим’юк («Клуб сімейного дозвілля», 2017) 

Як проходило життя гумориста Остапа Вишні в таборах? Як закінчилося життя автора «Щедрика» Миколи Леонтовича? Письменниці Олені Герасим’юк було прикро, що багато українців не знають відповіді на ці питання. Щоб виправити ситуацію, у Фейсбуку було створено відповідний проект, який згодом виріс у книжку. Як онлайн, так і в книжці, хроніка розстрілів українців 1930-х років подана у формі календаря. Цікаво, що минулого місяцяна фестивалі Бандерштат невідомі зірвали презентацію книжки.

 «Розмова з "ватником"», Олег Панфілов («Мандрівець», 2017)

Нова книжка грузинського професора та публіциста є продовженням його серії «Антирадянські історії», де він пояснює появу та існування Росії як країни, де брехня є державною політикою, а вигадка подається як факт. У новій книжці Олег Панфілов розглядає формування унікальної істоти — «ватника». Автор пояснює не лише сутність «ватної ідеології», а й розмірковує над результатами її втілення — подіями новітньої історії в Грузії, Україні та Сирії.

«Великий вибух популізму» Джон Б. Джудіс (Клуб сімейного дозвілля, 2017)

Джона Б. Джудіса вважають одним із найкращих політичних журналістів США. У своїй новій книжці він розповість про витоки популізму, як слід сприймати це явище та як воно впливає на сучасний світ. Крім того, журналіст детально пояснює, яку роль у політиці відіграють інформаційні технології.

«Крадіжка, або Біле сонце Криму» Наталія Влащенко («Фоліо», 2017) 

Два роки тому відома журналістка Наталія Влащенко почала шукати відповіді на своє головне запитання — чому Крим так легко віддали в чужі руки? Основою для книжки стали інтерв’ю з жителями Криму та військовими діячами й чиновниками, які безпосередньо брали участь у розгортанні тих трагічних подій. Мета книжки — не знайти винних, а збагнути, як бути далі.

Для тих, кого цікавлять історії успіху

Історію пишуть не лише військові та «ватники». Нині до її формування активно долучаються і хлопці зі світу технологій. Розповіді про деяких із них можна буде знайти на Форумі.

«Як музика стала вільною. Цифрова революція та перемога піратства» Стівен Вітт («Наш формат», 2017)

The New York Times каже, що ця книжка сконцентрована на детальному дослідженні історії формату mp3. Імовірно, приблизно так журналіст і автор New Yorker Стівен Вітт і уявляв собі тему майбутньої книжки. Але за п'ять років роботи йому вдалося набагато більше — він натрапив на слід секретної мережі піратських груп та знайшов «найвидатнішого музичного пірата в історії».

«Дика гонка. Як Uber підкорював світ» Адам Лашинскі (Yakaboo Publishing, 2017) 

Світові ЗМІ мало не щодня пишуть новини про успіхи й невдачі компанії Uber. Відповідальний редактор журналу Fortune Адам Лашинскі вирішив підійти до цього завдання комплексно й описати історію компанії та її засновника Тревіса Каланіка загалом. Робота над задумом розтягнулася на декілька років, протягом яких журналіст встиг не лише помандрувати з Каланіком Китаєм, а й сам став одним із Uber-водіїв.

Для тих, хто вболіває за освіту

У період реформування освіти журналістам слід орієнтуватися в тенденціях її розвитку в світі. Форум-2017 цьому сприяє.

«Фінські уроки: чого може навчитися світ із досвіду реформування системи освіти Фінляндії», Пасі Сальберг. «Вищий клас. Шкільне керівництво та управління по-фінськи», Арі Покка («Ранок»)

Нині увага освітніх реформаторів зосереджена на Фінляндії. За останню третину століття колись посередня шкільна система перетворилася на одну з найкращих у світі. Фіни переосмислили не тільки методи та форми подання знань, а й знайшли спосіб мотивувати школярів учитися. Окремої уваги заслуговує фінський досвід управління навчальними закладами.

«Освіта проти таланту. Сила творчості», Кен Робінсон («Літопис») 

Англієць Кен Робінсон — прославлений міжнародний радник із питань творчого мислення. Свого часу він консультував уряди США, Європи та Азії. Книги Кена Робінсона — світові освітянські бестселери. У роботі, яка буде представлена цьогоріч на Форумі, англієць розповідає про те, як система освіта губить талановиту молодь і як можна змінити таку тенденцію.

«Розумники. Як виховати успішну особистість», Аманда Ріплі (K.Found та «Освіторія», 2017)

У центрі книжки — історії трьох американських підлітків, які поїхали до Фінляндії, Південної Кореї та Польщі й на власному досвіді зрозуміли, як воно — вчитися в найкращих школах світу. Детально вивчивши досвід цих країн, кореспондент американського журналу TimeАманда Ріплі запевняє, що зробила відкриття, яке дозволить будь-якій країні стати «освітньою супердержавою».

Для відданих шанувальників

Окрім придбання книжок для своєї бібліотеки, на Форумі-2017 журналісти також  зможуть зустріти своїх відомих колег, які дещо змінили своє амлуа. Наприклад, Віталій Портников презентує свій перший прозовий роман «Евора» («Акта», 2017).На думку журналіста, головний мотив його книжки — дослідити, як народжується печаль у любові. У книжці описано історію, де тісно переплелися сумна доля українця, португальця та єврейської дівчини. Ті, хто вже встиг познайомитися з Портниковим-письменником, залишають хороші відгуки про цю книжку.

Натомість брати Капранови наполегливо продовжують утверджуватись як журналісти. Цьогоріч із багажника свого впізнаваного для шанувальників Форуму зеленого запорожця вони демонструватимуть документальну книжку «Майдан. Таємні файли» («Нора-Друк», 2017) Як стверджують автори, їхня нова робота написана в жанрі журналістського розслідування та містить свідчення людей по різні сторони барикад.

Звісно, цей перелік книжкових новинок — далеко не все, що може зацікавити медійників під час відвідин Форуму видавців — 2017. Головне — вчасно зупинитися та вдало розставити пріоритети.

ms.detector.media