ms.detector.media
MediaSapiens
Al Jazeera
08.06.2017 10:20
Як американські спецслужби вирахували, хто злив секретний звіт АНБ журналістам
Як американські спецслужби вирахували, хто злив секретний звіт АНБ журналістам
Інформаторку, яка надіслала в ЗМІ секретний звіт АНБ про кібератаки спецслужб РФ напередодні президентських виборів 2016 року, зуміли вирахувати завдяки крапкам на роздруківці секретного документа.

Американське видання The Intercept, перші ніж опублікувати секретний звіт АНБ, вирішили перевірити його автентичність. Редакція звернулася безпосередньо в АНБ, передавши копію роздруківки спецслужбам.

На копії було видно згини паперу, таким чином було зрозуміло, що документи були роздруковані та надіслані поштою. Також на роздруківках були видні знаки з крапок - така функція є у багатьох принтерах, пояснює сайт ArsTechnica. У візерунках з крапок зашифровуються дані про те, на якому пристрої документ був надрукований та коли.

Фрагмент роздруківки, через який спецслужби знайшли інформаторку Ріеліті Віннер.

Розшифрувати знаки з таких крапок можна, наприклад, за допомогою онлайнового сервісу Docucolor. Документи, які отримали журналісти The Intercept, були розруковані 9 травня, о 6:20 ранку на принтері з серійними номером 535218 або 29535218. Таким чином Агентство національної безпеки змогло перевірити історію друку в логах своїх принтерів та з’ясувати, хто з працівників роздруковував секретний звіт. Серед шести осіб, які роздрукували документ, лише в однієї був контакт зі ЗМІ через e-mail.  

Інформаторкою виявилася Ріеліті Віннер (Reality Winner), яка працювала в компанії Pluribus International Corporation. Компанія є державним підрядником та надає послуги аналітики, перекладу та розробки кіберзброї для розвідувальних служб. Під час затримання вона зізналася в тому, що була анонімним джерелом The Intercept.

Нагадаємо, раніше цього тижня американські ЗМІ отримали секретний звіт АНБ про кібератаки спецслужб РФ напередодні виборів. Згідно з ним, спецслужби РФ організували кібератаку щонайменше на одного постачальника програмного забезпечення для голосування в США за кілька днів до президентських виборів в минулому році. Також хакери відправили більше сотні фішингових електронних листів посадовим особам США в листопаді минулого року з метою отримати їхню особисту інформацію.

ms.detector.media