ms.detector.media
MediaSapiens
Фото: chronicle.com
27.04.2016 13:57
В Україні оновлено Концепцію впровадження медіаосвіти
В Україні оновлено Концепцію впровадження медіаосвіти
21 квітня Президія Національної академії педагогічних наук України схвалила нову редакцію Концепції впровадження медіаосвіти в Україні.

Попередня редакція Концепції була прийнята у 2010 році – це єдиний державний документ у цій сфері. Концепція визначає головні завдання, принципи й пріоритетні напрями розвитку медіаосвіти в Україні, її форми та основні етапи впровадження.

З 2011 року тривав експериментальний етап, в рамках якого різними формами шкільної медіаосвіти охоплено понад 250 загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються понад 40 тис. учнів.

Досвід експериментального впровадження медіаосвіти і зворотній зв’язок від педагогічної практики змусили переглянути наявну концепцію. Ще одна вагома причина перегляду документу – це інформаційна війна.

«Загострення потреби в медіаосвіті та оновленні Концепції її впровадження пов’язано також з розгортанням інформаційно-психологічної війни, ескалацією агресії, захопленням території України, - вважає Любов Найдьонова, заступниця директора з наукової роботи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, завідувачка лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти. – Коли писався нині діючий варіант Концепції, ми ще не стикнулися з воєнними діями на Донбасі, анексією Криму,потоками вимушено переміщених осіб, а також медійною ретравматизацією постраждалих, медіатравмою війни як новою формою деструктивних медійних впливів при висвітленні трагічних подій».

Обговорення змін до Концепції відбувалось у середовищі медіапедагогів, проект змін, підготовлений Лабораторією  психології масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології, розглядався  на Міжнародній науково-практичній конференції з практичної медіаграмотності (м. Київ, 18-19 березня 2016 р.). 

З повним текстом Концепції можна ознайомитись тут.  Також MediaSapiens опублікував статтю Любові Найдьонової, в якій авторка окреслює головні причини внесення змін, аналізує досвід впровадження медіаосвіти під час експериментального етапу та вказує на ключові новації нової редакції.

У новій редакції подається нове формулювання головної мети медіаосвіти: «стати фундаментом  інформаційної безпеки держави, розвитку громадянського суспільства,  протидії зовнішній інформаційній агресії, всебічно підготувати дітей і молодь до безпечної та ефективної взаємодії із сучасною системою медіа, формувати у громадян медіаінформаційну грамотність і медіакультуру відповідно до їхніх вікових, індивідуальних та інших особливостей».

До переліку основних термінів уводяться: медіаінформаційна грамотність, деструктивні медіаінформаційні впливи, медіаінформаційна безпека. До основних принципів медіаосвіти додано патріотичне виховання;

До пріоритетних напрямів медіаосвіти уводяться:

Відповідні зміни внесені щодо форм освіти, зокрема акцентуються:

До етапів реалізації Концепції внесено зміни стосовно термінів і конкретизовано завдання наступного етапу поступового укорінення медіаосвіти та стандартизації її змісту (2017–2020 роки) та етапу дальшого розвитку медіаосвіти та забезпечення її масового впровадження (2021–2025 роки).

Для підготовки впровадження на другому етапі пропонується за результатами всеукраїнського експерименту підготувати до кінця поточного року Проект всеукраїнського рівня експериментально-дослідної роботи зі стандартизації моделі інтенсивного масового впровадження медіаосвіти у вітчизняну педагогічну практику на 2017–2021 роки.

ms.detector.media