ms.detector.media
MediaSapiens
i100, The Independent
06.07.2015 11:56
Британський уряд шпигував за Amnesty International
Британський уряд шпигував за Amnesty International
Уряд Великобританії зізнався, що Центр урядового зв’язку нелегально шпигував за організацією із захисту прав людини. Amnesty International закликає до проведення незалежного розслідування.

В середу Слідчий державний трибунал (Investigatory Powers Tribunal, IPT) надіслав Amnesty International електронного листа, в якому підтвердив, що за організацією спостерігали. Про це пише портал i100 британської газети The Independent. Шпигунство за Amnesty International відбувалося всупереч правилам, за якими вона не може бути мішенню Центру урядового зв’язку (Government Communications Headquarters, GCHQ).

Портал нагадує, що 22 червня IPT повідомив про перехоплення і збереження переговорів між двома британськими організаціями: Єгипетською ініціативою з особистих прав (Egyptian Initiative for Personal Rights) та Південноафриканським некомерційним центром правових ресурсів (South African non-profit Legal Resources Centre). Проте у його листі, надісланому більше тижня потому, уточнювалося, що об’єктом спостереження була скоріше Amnesty International. Про причини та період шпигунства, а також обсяг одержаної інформації не повідомлялося.

Речник Amnesty International Харієт Гарланд в коментарі для i100 сказала: «Це як ритися в білизні Матері Терези. І [уряду] соромно це визнати».

Тривожним для Amnesty International є те, що саме по собі шпигунство здійснювалося в межах Закону про слідчі органи (Regulation of Investigatory Powers Act). Порушенням було лише те, що GCHQ зберігав повідомлення довше, ніж це дозволено. Це й стало єдиною причиною, через яку уряд був зобов’язаний повідомити, що Amnesty International прослуховувалася.

Нині Amnesty International закликає до проведення незалежного розслідування щодо міри шпигунства GCHQ за організаціями з прав людини.

«Після 18 місяців судових процесів, які спричинили купу заперечень та відмовок, тепер ми маємо підтвердження факту, що дійсно піддаємося масовому спостереженню з боку Британського уряду, — подає i100 заяву генерального секретаря Amnesty International Саліла Шетті. — Як від нас можуть сподіватися вирішальної роботи по всьому світу, якщо… конфіденційне листування з нами, скоріше за все, опиниться в руках уряду?»

Amnesty International подала заяву до Європейського суду з прав людини у зв’язку з відсутністю прозорості навколо прослуховувань GCHQ. Слухання справи має відбутися восени.

Нагадуємо, сайт MediaSapiens писав, що французькі діячі культури звернулися до президента Франсуа Олланда з проханням надати політичний притулок засновнику WikiLeaks Джуліану Ассанжу і колишньому співробітнику американських спецслужб Едварду Сноудену.

Раніше повідомлялося, що російські та китайські спецслужби використовували документи Едварда Сноудена, щоби вичислити британських і американських секретних агентів. Велика Британія була вимушена відкликати своїх розвідників.

Також Агенство національної безпеки отримало право поновити збір метаданих про телефонні дзвінки громадян. Таке рішення, як стало відомо 30 червня, ухвалив спеціальний суд з нагляду за діяльністю іноземних розвідок.

ms.detector.media