ms.detector.media
07.02.2011 00:00
Російська православна церква захищатиметься від «наклепів і блюзнірства» ЗМІ бойкотом і кримінальними справами
Православних закликатимуть відмовитись від користування «наклепницькими» виданнями.

 Архієрейський собор Російської православної церкви у Москві ухвалив документ, який формулює позицію церкви щодо «навмисного публічного блюзнірства і наклепів на адресу церкви», повідомляє російська газета «КоммерсантЪ».

 

Документ регламентує реакцію церкви на «наклепницькі нападки» передусім у засобах масової інформації. «Мета – захистити церкву від наклепів, - пояснив керівник прес-служби Московського патріарха протоієрей Володимир Вігілянський. – Це не залякування ЗМІ, а попередження». За його словами, «останнім часом посилились агресивні нападки на церкву, і вона вирішила висловити свою позицію». Позиція стосується не лише світських ЗМІ, але й церковних, а також священиків, які виступають у медіа.

 

У разі, якщо «наклепником» є православний, церква закликатиме його до покаяння. Крайнім заходом впливу на блюзнірів буде відлучення від церкви. Що ж до ЗМІ, церква може спробувати переговорити з керівництвом «з метою з’ясування позиції», зажадає спростування «відомостей, які не відповідають дійсності та паплюжать честь і гідність церкви та її представників». У разі, якщо примирення досягти не вдасться, співпраця із «наклепницьким» виданням чи каналом припинена, а членам церкви рекомендуватимуть не користуватись цим ЗМІ. Також представники церкви можуть зажадати порушення кримінальної справи за фактом розпалювання релігійної ворожнечі.

 

Церква дала визначення блюзнірству: «образлива чи нешаноблива дія, слово або намір щодо Бога або святині». На думку архієреїв, до цього «часто призводить низький рівень релігійної культури, відсутність знань про релігійне життя, брак духовного досвіду»; «особливим випадком є навмисне блюзнірство або наклеп як провокація, покликана зганьбити християнське віровчення чи завдати шкоди церкві». В останньому випадку «правовому захисту має підлягати гідність церкви як невіддільна від сукупної, колективної гідності всіх її членів».

 

Наклепи, згідно з документом, необхідно відрізняти від «критики негативних явищ у житті земної церкви, які вимагають виправлення і подолання з погляду християнського вчення», одначе практичних рекомендацій щодо відрізнення немає. «Критика заснована на реальних фактах, її мета – знайти істину. Наклеп заснований на неправдивих фактах, він не має істини, - пояснив отець Володимир Вігілянський. – Коли на одній із радіостанцій розповідають, що ієрархи РПЦ часто відвідують Італію, щоб пошити там собі одяг та взуття в майстрів, які обслуговують Папу Римського, це наклеп, що не має під собою ніяких фактів. Або як назвати дії однієї з газет, яка вирвала з контексту мої слова про те, що начебто архієрейський собор дав право ієрархам балотуватися у виборні органи влади, хоча йшлося зовсім про інше?».

 

«Медіаграмотність»

Карикатура – Вася Ложкін

ms.detector.media